Nie daj się zmęczeniu!

Brak energii do pracy i codziennej aktywności może być efektem niedoboru koenzymu Q10 i niskiej aktywności mitochondrialnej.

Po powrocie z wymarzonego urlopu brakuje Ci wigoru, nie możesz skupić się na pracy i wrócić do regularnej aktywności fizycznej? Mamy rozwiązanie! Wszystkie problemy i schorzenia związane ze spadkiem witalności (od kłopotów ze snem, przez nadmierny stres, wyczerpanie i brak chęci do życia, po przewlekłe zmęczenie) mają bowiem wspólny mianownik: niedobór koenzymu Q10.

To właśnie ubichinol jest najważniejszym składnikiem z punktu widzenia produkcji energii w mitochondriach. Wszystkie nasze narządy potrzebują go, by wytwarzać energię niezbędną do wykonywania swych funkcji. Koenzym Q10 jest dla nich jak paliwo: gdy go zabraknie, komórki stopniowo tracą swoją moc i szybkość działania.

Młodzi wypaleni? – niedobór koenzymu Q10

Naturalna produkcja koenzymu Q10 odbywa się w zasadzie jedynie do ok. 30 roku życia. Wśród starszych osób jego niedobory są powszechne, czemu sprzyja współczesny tryb życia: stres, pośpiech, nieprawidłowe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Wszystkie te czynniki stanowią dodatkowe obciążenie, które zwiększa zapotrzebowanie na koenzym Q10. Niestety osłabiony organizm radzi sobie jeszcze gorzej z jego wytwarzaniem i błędne koło się zamyka. Organizm po prostu przełącza się na tryb minimalnej aktywności, by przetrwać. U osób z przewlekłym zmęczeniem wydajność komórek mózgowych jest wręcz porównywana do tej wśród pacjentów po wylewie!

Nic dziwnego, że coraz częściej już młodzi ludzie zmagają się z brakiem energii. Badania potwierdzają, że u pacjentów z przewlekłym zmęczeniem obserwuje się obniżoną ilość koenzymu Q102, podobnie zresztą jak w przypadku osób chorych na depresję2.

Objawy niedoboru koenzymu Q10

Takich problemów nie wolno bagatelizować. Już w początkowej fazie objawy niedoboru Q10 mogą być dokuczliwe: ciągłe zmęczenie, bezsenność i brak apetytu, bóle głowy, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, czy gospodarki lipidowej (podwyższony poziom cholesterolu). Z czasem pojawiają frustracja i wycofywanie się z życia społecznego oraz dolegliwości fizyczne, takie jak nadwrażliwość na dźwięki, (przejściowy) zanik słuchu i szumy uszne. Stopniowo rośnie podatność na infekcje, a nawet mogą rozwinąć się schorzenia przewlekłe: cukrzyca, zaburzenia układu krążenia, osłabienie wzroku, przyspieszenie procesów starzenia, a nawet nowotwory.

Najbardziej podatne na skutki niedoboru ubichinolu są serce – narząd wyjątkowo bogaty w mitochondria – i mózg wrażliwy na zaburzenia przepływu krwi oraz metabolizmu energetycznego. Na szczęście nawet u osób z zaawansowaną chorobą serca suplementacja Q10 zmniejszyła śmiertelność dwukrotnie3.

Nie czekaj jednak, aż osłabienie produkcji energii rozwinie się w poważne schorzenia. Wystarczy, że zmagasz się ze stresem w pracy, stanem zapalnym czy nawet niegroźną infekcją, by potrzebować ubichinolu z zewnątrz.

 

Nowa energia

Wyrównując niedobory Q10, można zlikwidować przyczynę przewlekłego zmęczenia, bezsenności czy zaburzeń nastroju. Poprawa produkcji energii w komórkach oznacza lepsze samopoczucie, większą wydolność fizyczną i psychiczną oraz sprawniejsze funkcjonowanie serca, mózgu, nerek i wątroby.

Co więcej, koenzym Q10 umożliwia transport energii w organizmie, wymiata wolne rodniki dodatkowo osłabiające organizm, a także wspomaga układ odpornościowy w walce z czynnikami zewnętrznymi, zwiększając jego wydajność o ponad 50%4.

Wiele zależy jednak od przyswajalności ubichinolu. Preparat Quinomit Q10 Fluid to najbardziej zaawansowana aktywna forma koenzymu Q10 w postaci nanocząsteczek. Jego płynna formuła jest nawet 8 razy bardziej przyswajalna niż tradycyjna kapsułka i daje możliwość wchłaniania tej niezbędnej substancji już przez śluzówkę jamy ustnej. Dzięki temu organizm jest w stanie wykorzystać kilkukrotnie więcej tego suplementu niż z innych form. Efekt? Błyskawiczna i efektywna dostawa paliwa do mitochondriów, które mogą na nowo zasilić w energię cały organizm.

Prezentacja

 

Bibliografia

0:00
0:00