Suplementy korzystne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Poznaj 3 najbardziej skuteczne suplementy dla zdrowia serca i układu krążenia według najnowszych badań!

Metaanaliza ponad 884 badań wykazała, że kwasy omega-3, kwas foliowy i koenzym Q10 należą do mikroskładników odżywczych, które zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Dieta bogata w przeciwutleniacze, aminokwasy, kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy znana jest z dobroczynnego wpływu na układ krążenia. Nowa metaanaliza opublikowana w Journal of the American College of Cardiology wykazała, które mikroskładniki są najkorzystniejsze dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych.

Naukowcy przeprowadzili przegląd systematyczny 884 badań dotyczących mikroelementów przyjmowanych jako suplementy diety i przeanalizowali uzyskane z nich dane. Zidentyfikowali kilka mikroelementów, które zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a także te, które nie przynoszą żadnych korzyści, a nawet mają negatywny wpływ. W badaniach uczestniczyło ponad 883 000 pacjentów.

Przewodniczący badania profesor epidemiologii i medycyny Simin Liu skomentował wyniki następująco: „Po raz pierwszy opracowaliśmy kompleksowe, oparte na dowodach zestawienie, aby scharakteryzować i określić ilościowo potencjalny wpływ suplementów z mikroskładnikami odżywczymi na wyniki kardiologiczne i metaboliczne pacjentów”. Dodał, że: „Nasze badanie wskazuje znaczenie różnorodności mikroelementów oraz równowagi korzyści i zagrożeń dla zdrowia”.

Naukowcy sugerują, że te odkrycia mogą posłużyć jako podstawa do przyszłych badań klinicznych w celu zbadania określonych kombinacji mikroelementów i ich wpływu na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Od dawna uważa się, że suplementacja przeciwutleniaczami jest ważna dla zdrowia serca. Składniki te zmniejszają stres oksydacyjny, który jest znaczącym czynnikiem wielu chorób sercowo-naczyniowych. Diety uznawane za najzdrowsze dla układu sercowo-naczyniowego, czyli dieta śródziemnomorska i dieta DASH, zawierają pokarmy naturalnie bogate w przeciwutleniacze. Jednak wyniki nad badaniem przeciwutleniaczy w formie suplementów były niespójne, powodując, że suplementacja nie została jeszcze powszechnie przyjęta w kardiologii jako działanie prewencyjne.

Jak wskazuje profesor Liu: „Badania nad suplementacją mikroelementów koncentrowały się głównie na skutkach zdrowotnych jednej lub kilku witamin i minerałów. Zdecydowaliśmy się na kompleksowe i systematyczne podejście do oceny dostępnych badań opisujących wszystkie mikroskładniki odżywcze, w tym związki fitochemiczne i suplementy przeciwutleniające oraz ich wpływ na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, a także wiele chorób sercowo-naczyniowych”.

Naukowcy przeanalizowali 27 różnych rodzajów suplementów antyoksydacyjnych w randomizowanych, kontrolowanych placebo badaniach. Znaleźli silne dowody na to, że kilka z nich wykazywało szczególne korzyści sercowo-naczyniowe. Obejmowały one kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszały ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, kwas foliowy, który obniżał ryzyko udaru oraz koenzym Q10, przeciwutleniacz, który zmniejszał śmiertelność z wielu przyczyn o podłożu kardiologicznym. Również kwasy tłuszczowe omega-6, L-arginina, L-cytrulina, witamina D, magnez, cynk, kwas alfa-liponowy, melatonina, katechina, kurkumina, flawanol, genisteina i kwercetyna wykazały dowody na zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Jednak nie wszystkie suplementy były korzystne. Witamina C, witamina D, witamina E i selen nie wykazały wpływu na długoterminowe wyniki chorób sercowo-naczyniowych, a suplementy beta-karotenu zwiększały śmiertelność.

Według naukowców odkrycia wskazują na potrzebę bardziej spersonalizowanych, precyzyjnych interwencji dietetycznych, które obejmują określone kombinacje korzystnych suplementów. Potrzebne są dalsze badania, w tym na dużą skalę o wysokiej jakości, w celu zbadania długoterminowego wpływu niektórych mikroskładników odżywczych na zdrowie.

Na podstawie: https://www.nature.com/articles/s43587-022-00312-x

0:00
0:00