Bifidobacterium breve – 9 korzyści dla zdrowia

Poznaj potwierdzone naukowo właściwości zdrowotne szczepu Bifidobacterium breve. Kiedy warto go stosować?

9 korzyści zdrowotnych Bifidobacterium breve

B. breve to bakteryjny szczep probiotyczny, który doskonale sprawdza się w zwalczaniu alergii, infekcjach żołądkowo-jelitowych i stanach zapalnych u dzieci. Ma również pozytywny wpływ na stan skóry i pomaga w walce z otyłością. Przeczytaj artykuł, żeby dowiedzieć się o innych jego zaletach.

Czym jest Bifidobacterium breve?

Bifidobacterium breve to pożyteczny szczep bakteryjny, obecny w mleku kobiecym oraz w przewodzie pokarmowym niemowląt i dorosłych. Jest pomocny w wielu dolegliwościach:

 • może pomóc zwalczyć alergie, infekcje żołądkowo-jelitowe i stany zapalne,
 • może chronić skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV,
 • może wspomagać utratę wagi i walkę z otyłością,
 • może przeciwdziałać zaparciom i biegunkom,
 • może ułatwiać wchłanianie składników odżywczych poprzez fermentację cukrów.

Jednak wraz z wiekiem populacja B. breve w jelitach maleje1.

Bifidobacterium breve – właściwości i korzyści zdrowotne

 1. Może przyczyniać się do zwalczenia infekcji

Doustne podawanie Bifidobacterium breve u niemowląt zapobiegało infekcji rotawirusem.2

Ponadto stosowanie B. breve wzmaga wytwarzanie przeciwciał IgA przeciwko rotawirusowi i zapobiega wywoływanej przez ten wirus biegunce (u myszy).3

Sczep B. breve pomaga wzmacniać odpowiedź immunologiczną przeciwko wirusom4. Myszy zainfekowane wirusem grypy, którym podawano Bifidobacterium breve, były silniej chronione przed zakażeniem.5

 1. Może regulować mikroflorę jelitową

Szczep b. breve reguluje mikroflorę jelitową u niemowląt z niską masą urodzeniową. Odpowiednio wczesne podanie pomaga w zasiedlaniu jelit przez korzystne i fizjologiczne bakterie z rodzaju Bifidobacteri6.

Ponadto poprawia masę ciała u niemowląt z niską masą urodzeniową.7

 1. Może łagodzić zaparcia i biegunkę

Bifidobacterium breve skutecznie zmniejsza ból brzucha i wspomaga perystaltykę u dzieci z zaparciami czynnościowymi8. Bifidobacterium breve wraz ze Streptococcus thermophilus zmniejsza nasilenie ostrej biegunki u zdrowych niemowląt9.

 1. Może zapobiegać stanom zapalnym jelit

W jednym z badań przyjmowanie b. breve wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem martwiczego zapalenia jelit u noworodków10. W modelach zwierzęcych b.breve hamował stany zapalne u szczurów z martwiczym zapaleniem jelit oraz z zapaleniem jelita grubego11.

 1. Może być pomocny przy celiakii

B. breve zmniejsza produkcję cytokiny prozapalnej TNF-α u dzieci z celiakią na diecie bezglutenowej12.

 1. Może pomóc łagodzić alergie

Podanie B. breve wcześniakom powoduje reakcję przeciwzapalną, która może być korzystna w łagodzeniu reakcji alergicznych13. B. breve łagodzi objawy nadwrażliwości alergicznej na mleko krowie i atopowe zapalenie skóry u niemowląt14,15. B. breve zmniejszyło ryzyko rozwoju egzemy i dolegliwości atopowych u niemowląt z wysokim ryzykiem choroby alergicznej16. Doustne podawanie B. breve krótko po urodzeniu może znacznie złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa u noworodków.17

B. breve pośredniczy w reakcjach przeciwzapalnych i przeciwalergicznych u nowonarodzonych szczurów.18 Doustne podawanie B. breve tłumi odpowiedź immunologiczną Th2 i produkcję IgE oraz moduluje układową równowagę Th1 / Th2 u myszy z alergią.19

 1. Może wspomagać zdrowie skóry

B. breve i galaktooligosacharydy (GOS) zwiększały nawilżenie i poprawiały stan skóry u zdrowych kobiet20,21.

B. breve zapobiega utracie wody, poprawia elastyczność i nawilżenie skóry oraz łagodzi uszkodzenia wywołane przez przewlekłe promieniowanie UV (fotostarzenie) u myszy22,23,24.

 1. Może przeciwdziałać otyłości

Wyniki sugerują korzystny wpływ suplementacji B. breve na zaburzenia metaboliczne i otyłość.25 U osób przyjmujących Bifidobacterium breve B-3 (około 5 × 1010 CFU B-3), codziennie przez 12 tygodni zaobserwowano znacznie obniżoną zawartość tkanki tłuszczowej w porównaniu z grupą placebo. Co więcej, zaobserwowano także poprawę niektórych parametrów krwi związanych z czynnością wątroby i jej zapaleniem (γ-glutamylotranspeptydaza i białko C-reaktywne).

Bezpieczeństwo stosowania

Przyjmowanie szczepu B. breve posiadającego odpowiednie certyfikaty i spełniającego normy jest bezpieczne, jednak należy ich unikać u osób z niewydolnością narządów, osłabioną odpornością i problemami ze szczelnością bariery jelitowej. Stosowanie B. breve wykazuje niezwykle rzadkie działania niepożądane o łagodnym charakterze26. Ponadto szczep ten jest odpowiedni do rutynowego stosowania u wcześniaków27.

Bibliografia

0:00
0:00