Co będzie modne tej jesieni? – Piękna skóra!

Jak zadbać o skórę po lecie? Jakich składników warto dostarczyć dla skutecznej pielęgnacji?

Co będzie modne tej jesieni? – Piękna skóra!

Po wakacjach czujesz się zrelaksowana i wypoczęta, ale Twoja skóra przeszła właśnie trudny czas intensywnej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Dlatego potrzebuje teraz ukojenia i odżywienia. W przeciwnym razie szybko zauważysz objawy przedwczesnego starzenia!

Chociaż słońce nie jest jedynym czynnikiem etiologicznym w dynamicznym procesie starzenia, stanowi jego główną przyczynę środowiskową. Istotne w tym mechanizmie jest także tworzenie się wolnych rodników, znanych jako reaktywne formy tlenu. Do tego dochodzi postępujący z wiekiem spadek wytwarzanego w organizmie najważniejszego antyoksydantu – koenzymu Q10. Połączenie tych czynników powoduje utratę kolagenu i objawy fotostarzenia, takie jak zmarszczki i zmiany pigmentacyjne. By opóźnić ich powstawanie, należy zatem pamiętać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych oraz przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki1. Przy czym w optymalnej pielęgnacji anty-aging nie wystarczy ich dodatek w kosmetykach – większe znaczenie ma dostarczenie ich do wnętrza organizmu z dietą.

Eliksir młodości

Najważniejszą substancją w Twojej przeciwstarzeniowej strategii jest koenzym Q10, który odpowiada za regenerację skóry, chroni przed powstawaniem zmarszczek, przyspiesza gojenie ran i zapobiega niedotlenieniu. Znajduje się głównie w ich mitochondriach, w których stanowi część składową łańcucha oddechowego odpowiedzialnego za przemiany energetyczne komórki.

Już po 20. r.ż. jego naturalna produkcja stopniowo spada, co czyni skórę podatną na działanie wolnych rodników i inne czynniki sprzyjające jej starzeniu. Na szczęście stosując kosmetyki z koenzymem Q10, a przede wszystkim dostarczając go w dużych ilościach z dietą, można spowolnić pojawienie się zmarszczek i proces wiotczenia skóry.

W jednym z badań oceniono wpływ 12 tygodni codziennej suplementacji 50 i 150 mg CoQ10 na parametry i kondycję skóry. Okazało się, że ograniczyła ona sezonowe pogorszenie jej sprężystości i ograniczyła niektóre widoczne oznaki starzenia – stwierdzono znaczne zmniejszenie zmarszczek oraz poprawę gładkości skóry2.

Zdrowe połączenie

Co równie ważne, koenzym Q10 wpływa na produkcję tokoferolu, czyli witaminy E, nazywanej witaminą młodości. Jest ona silnym antyoksydantem, chroni przed słońcem, działa przeciwzapalnie, zapewnia nawilżenie i elastyczność skóry. Połączenie tych substancji zapobiega wytwarzaniu kolagenozy, czyli enzymu odpowiedzialnego za niepożądany proces rozkładu kolagenu w skórze.

Wybierając suplement z CoQ10, zwróć uwagę na to, by zawierał jego aktywną formę, czyli ubichinol, który jest znacznie lepiej przyswajalny – tak, jak opatentowany preparat QuinoMit®Q10 fluid w płynnej postaci, która gwarantuje natychmiastowe wchłanianie ultra małych cząsteczek przez śluzówkę jamy ustnej.