Po wakacjach czujesz się zrelaksowana i wypoczęta, ale Twoja skóra przeszła właśnie trudny czas zintensyfikowanej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Dlatego potrzebuje teraz ukojenia i odżywienia, bo w przeciwnym razie szybko zauważysz objawy przedwczesnego starzenia!

Chociaż słońce nie jest jedynym czynnikiem etiologicznym w dynamicznym procesie starzenia, stanowi jego główną przyczynę środowiskową. Istotne w tym mechanizmie jest także tworzenie się wolnych rodników, znanych jako reaktywne formy tlenu. Do tego dochodzi postępujący z wiekiem spadek wytwarzanego w organizmie najważniejszego antyoksydantu – koenzymu Q10. Połączenie tych czynników powoduje utratę kolagenu i objawy fotostarzenia, takie jak zmarszczki i zmiany pigmentacyjne. By opóźnić ich powstawanie, należy zatem pamiętać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych oraz przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki1. Przy czym w optymalnej pielęgnacji anty-aging nie wystarczy ich dodatek w kosmetykach – większe znaczenie ma dostarczenie ich do wnętrza organizmu z dietą.

Eliksir młodości

Najważniejszą substancją w Twojej przeciwstarzeniowej strategii jest koenzym Q10, który odpowiada za regenerację skóry, chroni przed powstawaniem zmarszczek, przyspiesza gojenie ran i zapobiega niedotlenieniu. Znajduje się głównie w ich mitochondriach, w których stanowi część składową łańcucha oddechowego odpowiedzialnego za przemiany energetyczne komórki.

Już po 20. r.ż. jego naturalna produkcja stopniowo spada, co czyni skórę podatną na działanie wolnych rodników i inne czynniki sprzyjające jej starzeniu. Na szczęście stosując kosmetyki z koenzymem Q10, a przede wszystkim dostarczając go w dużych ilościach z dietą, można spowolnić pojawienie się zmarszczek i proces wiotczenia skóry.

W jednym z badań oceniono wpływ 12 tygodni codziennej suplementacji 50 i 150 mg CoQ10 na parametry i kondycję skóry. Okazało się, że ograniczyła ona sezonowe pogorszenie jej sprężystości i ograniczyła niektóre widoczne oznaki starzenia – stwierdzono znaczne zmniejszenie zmarszczek oraz poprawę gładkości skóry2.