Memoserin – pamięć dla seniora

Jak poprawić pamięć i koncentrację oraz zapobiec skutkom starzenia się mózgu? Przedstawiamy składniki odżywcze, dietę i ćwiczenia, dzięki którym utrzymasz sprawny umysł na lata.

Memoserin – pamięć dla seniora

Czy zdarza Ci się, że chcesz coś powiedzieć i nagle tracisz wątek? Coraz częściej zapominasz, gdzie zostawiłeś klucze albo zaparkowałeś samochód? Z czasem nawet nie możesz przypomnieć sobie słów. Podobnych zdarzeń doświadczają tysiące osób po 50 roku życia. Z tego powodu wielu z nich popada w złość i zdenerwowanie, ponieważ najprostsze dotąd czynności i komunikacja z bliskimi stają się wyzwaniem. Poznaj składniki odżywcze i witaminy wspierające pamięć i koncentrację.

Narzekamy na „złą pamięć”, usprawiedliwiając się wiekiem. Ale czy naprawdę musimy to zaakceptować… otóż niekoniecznie. W każdym wieku możesz zadbać o sprawność umysłu, pamięć i koncentrację.  Jak zatem zachować sprawność i formę na dłużej?

Starzenie się mózgu

Z upływem lat nasz mózg się zmienia. Słabnie krążenie krwi, a wraz z nim maleje ilość tlenu i składników odżywczych docierających do mózgu. Co więcej, każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki naszego mózgu. Skutkiem braku odpowiedniej ochrony antyoksydacyjnej są problemy z pamięcią i koncentracją.

Starzenie się jest normalną koleją rzeczy i fizjologicznym procesem. U każdego z nas z wiekiem dochodzi do spowolnionego kojarzenia czy problemów z pamięcią. Odpowiada za to pogarszające się połączenie nerwowe między komórkami. Dochodzi nawet do obumierania komórek nerwowych – neuronów oraz zahamowaniem tworzenia się nowych połączeń synaptycznych. Procesu starzenia nie da się zatrzymać czy odwrócić, ale możemy minimalizować jego skutki, poprawiając jakość życia.

Co świadczy o osłabionej pracy mózgu?

Niezależnie od stanu zdrowia i kondycji fizycznej nasza pamięć słabnie z wiekiem. Jednak z powodu złej diety, braku ruchu, odpowiedniej stymulacji umysłu, nadmiernego korzystania z dobrodziejstw elektroniki, coraz wcześniej sprawność naszego umysłu zaczyna spadać. Najczęściej objawia się poprzez:

  • trudność zapamiętania nowych informacji,
  • problemy z koncentracją,
  • problem z zapamiętaniem listy zakupów,
  • zapominanie prostych słów,
  • rozkojarzenie,
  • zapominanie czy wykonaliśmy daną czynność jak: zamknięcie drzwi, wyłączenie żelazka,
  • niemożność przypomnienia sobie imion i nazwisk bliskich, krewnych czy znajomych.

Jeżeli opisane sytuacje zdążają się Tobie lub Twoim bliskim to znak, aby zacząć wspierać swój umysł i w pełni korzystać z jego potencjału.

Zachowaj witalny umysł

Mózg można porównać do mięśnia, ponieważ odpowiednie ćwiczenia i odżywianie są w stanie wpłynąć na poprawę jego pracy tak jak trening na mięśnie. Zalecenia specjalistów są zgodne, jeżeli chcesz zachować jasny umysł do późnej starości, dostarczaj mu niezbędnych składników i podejmuj aktywność. Zatem jaka dieta i ćwiczenia są odpowiednie dla naszego mózgu? Przede wszystkim powinny spełniać jego potrzeby, które wynikają z budowy i funkcji tego ważnego narządu.

Jak zbudowany jest mózg i czego potrzeba mu do prawidłowego funkcjonowania?

Mózg tworzy tkanka nerwowa wraz z komórkami – neuronami. Poza wodą, drugim najliczniejszym składnikiem tworzącym mózg są lipidy (tłuszcze). Znajdują się w osłonkach mielinowych komórek nerwowych i umożliwiają sprawne przekazywanie impulsów w układzie nerwowym. Ponadto są głównym składnikiem błon komórkowych oraz mitochondrialnych. Na szczególną uwagę zasługują fosfolipidy – fosfatydylocholina (nazywana potocznie lecytyną) oraz fosfatydyloseryna. Przyjrzyjmy się bliżej tym związkom.

Fosfatydylocholina – jest istotnym elementem mózgu i tkanki nerwowej. Uczestniczy w opóźnianiu procesów starzenia, wspomaga wykorzystanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz usprawnia krążenie krwi2. Wspomaga działanie układu nerwowego, ponieważ stanowi źródło choliny, wchodzącej w skład osłonek mielinowych włókien nerwowych. Lecytyna jako prekursor neurotransmitera – acetylocholiny działa pobudzająco na układ nerwowy, wzmacnia zdolność koncentracji i zapamiętywania. Ważne jest sprawdzenie pochodzenia lecytyny. Jej najczęstszym źródłem jest soja – często modyfikowana genetycznie. Dużo bezpieczniejszą alternatywą jest lecytyna z naszego rodzimego słonecznika.  Udowodniono, że lecytyna sprawdza się nawet we wczesnej demencji1.

Fosfatydyloseryna – Jest niezbędnym elementem błon oraz stanowi składnik do tworzenia lecytyny, sfingozyny i acetylocholiny. Dzięki temu wpływa korzystnie na zdolności poznawcze, koncentrację i pamięć.

Mózg i układ nerwowy – naczynia połączone

Mózg jest ściśle połączony z układem nerwowym dlatego, jeżeli któryś z elementów układu nerwowego niedomaga, nasz mózg to odczuwa. Razem odpowiadają za funkcje poznawcze: uwagę, percepcję, pamięć, czy funkcje wykonawcze. Procesy poznawcze służą do przetwarzania informacji z otoczenia oraz wytworzeniu reakcji na nie w postaci zachowania. Zakłócenie tych procesów może nastąpić w wyniku osłabienia receptorów, niewłaściwym przekazywaniem sygnałów nerwowych. Dlatego po 50 roku życia warto wspierać system nerwowy przy pomocy naturalnych sprzymierzeńców – witamin z grupy B.   

Witaminy z grupy B nie bez powodu nazywa się witaminami dla nerwów. Uczestniczą w tworzeniu neuroprzekaźników, odgrywają rolę w dostarczaniu energii oraz tworzeniu komórek nerwowych i naprawie uszkodzonych nerwów.

Do neuroaktywnych witamin z grupy B należą:  witamina B1, B6, B12 i kwas foliowy. Witaminy te chronią układ nerwowy, pomagają w regeneracji komórek, zapewniając dobrą koncentrację i zdrowie mózgu w starszym wieku. Ponadto usprawniają metabolizm energetyczny i zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia.  Witamina B12, B6 i kwas foliowy są niezbędne do utrzymania prawidłowego metabolizmu homocysteiny.

Niedobory witamin mogą wystąpić w każdym wieku, jednak po 50 roku życia zagrożenie to wzrasta i dotyczy szczególnie witaminy B12. Najczystszym powodem są nie tylko niedobory w diecie, ale przede wszystkim przyjmowanie środków farmakologicznych, które hamują jej przyswajanie. W związku z tym, nawet jeżeli mamy odpowiednią dietę, a stosujemy farmaceutyki, nasze zapotrzebowanie na witaminy z grypy B silnie wzrasta. Lekami, które mogą blokować przyjmowanie witaminy B12, są m.in. blokery kwasu solnego – inhibitory pompy protonowej.  Niedobór witaminy B12 może prowadzić do zaburzeń sprawności umysłowej, a nawet demencji. Dlatego należy regularnie badać poziom tej witaminy. Bez niej, otoczki komórek nerwowych nie są odpowiednio chronione.

Odpowiednie zastawienie składników dla zdrowia mózgu i układu nerwowego szczególnie osób starszych zawiera preparat Memoserin. Posiada mieszankę naturalnych fosfolipidów (fosfatydyloserynę, kwas fosfatydowy, fosfatydylocholinę) w postaci kompleksu lecytyny słonecznikowej oraz kompleks witamin neuroprotekcyjnych (B1, B6, B12 i kwas foliowy) w formach aktywnych, które są znacznie lepiej przyswajalne.

Witaminy na pamięć i koncentrację

Dla pełnej ochrony mózgu nie można zapominać o zdrowej i zbilansowanej diecie. Dieta, która jest zalecana jako profilaktyka problemów z pamięcią, czy łagodnych zaburzeń poznawczych to dieta śródziemnomorska, czyli zawierająca dobre źródła lipidów. Do najwartościowych źródeł tłuszczów zaliczamy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 dobrej jakości ryby, a ponadto oliwę z oliwek, olej kokosowy, awokado, jak również orzechy i nasiona oleiste. Dostarczajmy też wysokiej jakości białka pochodzącego z mięsa, ryb czy jaj. Chcąc poprawić sprawność mózgu, należy ograniczyć spożywanie nadmiaru węglowodanów, co pozwoli na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Unikanie cukru i „przetworzonego jedzenia” zapobiegnie utracie cennych witamin i mikroelementów.

Nauka i wypoczynek

Najlepszym ćwiczeniem dla zachowania aktywności naszego mózgu jest nauka nowych rzeczy, czytanie, a także relaksacja i sen. Uczenie się trenuje funkcje poznawcze, pomaga wytworzyć w mózgu nowe połączenia. Skutecznie sprawdzają się nawet proste ćwiczenia jak: rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, zapamiętywanie kilku przeczytanych zdań. Aktywność fizyczna to kolejny element, który pomaga utrzymać mózg w formie. Nawet codzienne spacery są w stanie pobudzić neurogenezę w mózgu. Dla zachowania zdrowia mózg potrzebuje także regeneracji, która najlepiej zapewnia zdrowy sen. Zadbajmy o jego odpowiednią jakość i długość.

Im bardziej kompleksowo podejdziemy do zdrowia naszego mózgu, tym pełniej i dłużej będziemy mogli cieszyć się z jego ogromnych możliwości.

Prezentacja

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12917896
  2. Siepka. E., Bobak. Ł, Gładkowski. W.: Charakterystyka aktywności biologicznej fosfolipidów żółtka. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2015, 2 (99), 15 – 28