Niestabilność kręgosłupa szyjnego

Czy wiesz, w jakim stopniu zdrowie całego organizmu może zależeć od nieprawidłowości w odcinku szyjnym? Poznaj przyczynę wielu schorzeń i dowiedz się, jak ją leczyć.

Niestabilność

W życiu każdego człowieka mają miejsce różne wypadki. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie niosą konsekwencje. Tymczasem każdy uraz, który wiążę się z oddziaływaniem gwałtownych sił, może prowadzić do naruszenia stawów szyjnych oraz do uszkodzenia szyjnego odcinka kręgosłupa. Niestety uszkodzenia tego odcinka często zostają zbagatelizowane. Dlaczego warto im się przyjrzeć?

Lekarze oraz osoby dotknięte problemem urazów odcinka szyjnego kręgosłupa nie biorą pod uwagę, że jest to przyczyna pojawiających się w przyszłości schorzeń wieloukładowych. A to z powodu wielu powiązań między tym odcinkiem a układem nerwowym i otaczającymi go naczyniami. Na początku może trudno w to uwierzyć, jednak konsekwencje urazów utrzymują się przez całe lata i pojawiają się coraz to nowe dolegliwości, których przyczyna nie zostaje rozpoznana. Doktor Bodo Kuklinski od lat skutecznie udowadnia wpływ urazów odcinka szyjnego na szereg chorób. 

Budowa i funkcje odcinka szyjnego kręgosłupa

Kręgosłup szyjny składa się z dwóch części: dwóch pierwszych kręgów szyjnych – atlasu i obrotnika oraz pozostałych pięciu kręgów. Stanowi miejsce połączenia głowy z resztą ciała.

Na szczególną uwagę zasługują dwa pierwsze kręgi szyjne ze względu na pełnione funkcje oraz zupełnie odmienną budowę od pozostałych kręgów. Atlas przypomina kręg zaopatrzony w dwie płaszczyzny stawowe. To na nim opiera się nasza głowa ważąca u dorosłych od 4,5 do 6 kg! W obrębie tego kręgu umieszczony jest pierwszy staw szyjnego odcinka kręgosłupa (staw czaszkowo-szyjny). Drugi krąg szyjny, czyli obrotnik posiada umieszczony w atlasie tak zwany ząb (ząb kręgu obrotowego – dens axis). Struktura ta tworzy drugi staw szyjnego odcinka kręgosłupa (staw szczytowo-obrotowy), który umożliwia nam ruchy rotacyjne głowy.

Stabilizację dwóch pierwszych stawów zawdzięczamy więzadłom skrzydłowatym, które mocują ząb kręgu obrotowego. Natomiast między dwoma pierwszymi kręgami szyjnymi jest brak jakiegokolwiek więzadła, co czyni je szczególnie wrażliwymi na urazy. Wzdłuż atlasu oraz obrotnika biegną tętnice kręgowe, które łączą się, tworząc tętnicę podstawną i zaopatrują w krew móżdżek, ośrodek wzroku, słuchu, pień mózgu, ucho środkowe, a także tylny obszar hipokampu. Gęste unerwienie szyjnego odcinka kręgosłupa czyni z niego ważny narząd zmysłów. Jego niestabilność powoduje szereg niespecyficznych objawów.

Przyczyny niestabilności kręgosłupa szyjnego

Na urazy szyjnego odcinka kręgosłupa jesteśmy narażeni dosłownie wszędzie: w domu, w miejscach pracy, a szczególnie podczas aktywności fizycznej i uprawiania sportu. Nie sposób pominąć także upadków i wypadków komunikacyjnych. Każde gwałtownie oddziałujące siły mogą powodować jego nadmierne przeciążenie i prowadzą do uszkodzenia tego wrażliwego odcinka. Analiza przeprowadzona na ponad 1600 aktach chorobowych wykazała, że najczęstszymi przyczynami urazów szyjnego odcinka kręgosłupa są m.in.:

W domu:
Upadki z drabiny, drzewa, stołków, schodów, pośliźnięcia się, upadki na plecy,  uderzenia głową o krawędź mebli podczas gwałtownego wyprostowania, dźwiganie ciężkich przedmiotów, zabawy z dziećmi
.

W miejscach pracy:
Podnoszenie osób podczas czynności pielęgniarskich i opiekuńczych, dźwiganie materiałów np. w magazynie, upadki np. rusztowania.

Podczas sportu:
jazdy konnej, sportów walki, sportów drużynowych jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka, jazda figurowa na lodzie, skoki wzwyż, skoki z trampoliny.

W innych okolicznościach:
wypadki komunikacyjne, potrącenia samochodowe, upadki z huśtawki, rowerów, jazda na deskorolce, sankach, nartach, nieprawidłowe zabiegi terapeutyczne na odcinku szyjnym kręgosłupa.