Niestabilność kręgosłupa szyjnego

Czy wiesz, w jakim stopniu zdrowie całego organizmu może zależeć od nieprawidłowości w odcinku szyjnym? Poznaj przyczynę wielu schorzeń i dowiedz się, jak ją leczyć.

Niestabilność

W życiu każdego człowieka mają miejsce różne wypadki. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie niosą konsekwencje. Tymczasem każdy uraz, który wiążę się z oddziaływaniem gwałtownych sił, może prowadzić do naruszenia stawów szyjnych oraz do uszkodzenia szyjnego odcinka kręgosłupa. Niestety uszkodzenia tego odcinka często zostają zbagatelizowane. Dlaczego warto im się przyjrzeć?

Lekarze oraz osoby dotknięte problemem urazów odcinka szyjnego kręgosłupa nie biorą pod uwagę, że jest to przyczyna pojawiających się w przyszłości schorzeń wieloukładowych. A to z powodu wielu powiązań między tym odcinkiem a układem nerwowym i otaczającymi go naczyniami. Na początku może trudno w to uwierzyć, jednak konsekwencje urazów utrzymują się przez całe lata i pojawiają się coraz to nowe dolegliwości, których przyczyna nie zostaje rozpoznana. Doktor Bodo Kuklinski od lat skutecznie udowadnia wpływ urazów odcinka szyjnego na szereg chorób. 

Budowa i funkcje odcinka szyjnego kręgosłupa

Kręgosłup szyjny składa się z dwóch części: dwóch pierwszych kręgów szyjnych – atlasu i obrotnika oraz pozostałych pięciu kręgów. Stanowi miejsce połączenia głowy z resztą ciała.

Na szczególną uwagę zasługują dwa pierwsze kręgi szyjne ze względu na pełnione funkcje oraz zupełnie odmienną budowę od pozostałych kręgów. Atlas przypomina kręg zaopatrzony w dwie płaszczyzny stawowe. To na nim opiera się nasza głowa ważąca u dorosłych od 4,5 do 6 kg! W obrębie tego kręgu umieszczony jest pierwszy staw szyjnego odcinka kręgosłupa (staw czaszkowo-szyjny). Drugi krąg szyjny, czyli obrotnik posiada umieszczony w atlasie tak zwany ząb (ząb kręgu obrotowego – dens axis). Struktura ta tworzy drugi staw szyjnego odcinka kręgosłupa (staw szczytowo-obrotowy), który umożliwia nam ruchy rotacyjne głowy.

Stabilizację dwóch pierwszych stawów zawdzięczamy więzadłom skrzydłowatym, które mocują ząb kręgu obrotowego. Natomiast między dwoma pierwszymi kręgami szyjnymi jest brak jakiegokolwiek więzadła, co czyni je szczególnie wrażliwymi na urazy. Wzdłuż atlasu oraz obrotnika biegną tętnice kręgowe, które łączą się, tworząc tętnicę podstawną i zaopatrują w krew móżdżek, ośrodek wzroku, słuchu, pień mózgu, ucho środkowe, a także tylny obszar hipokampu. Gęste unerwienie szyjnego odcinka kręgosłupa czyni z niego ważny narząd zmysłów. Jego niestabilność powoduje szereg niespecyficznych objawów.

Przyczyny niestabilności kręgosłupa szyjnego

Na urazy szyjnego odcinka kręgosłupa jesteśmy narażeni dosłownie wszędzie: w domu, w miejscach pracy, a szczególnie podczas aktywności fizycznej i uprawiania sportu. Nie sposób pominąć także upadków i wypadków komunikacyjnych. Każde gwałtownie oddziałujące siły mogą powodować jego nadmierne przeciążenie i prowadzą do uszkodzenia tego wrażliwego odcinka. Analiza przeprowadzona na ponad 1600 aktach chorobowych wykazała, że najczęstszymi przyczynami urazów szyjnego odcinka kręgosłupa są m.in.:

W domu:
Upadki z drabiny, drzewa, stołków, schodów, pośliźnięcia się, upadki na plecy,  uderzenia głową o krawędź mebli podczas gwałtownego wyprostowania, dźwiganie ciężkich przedmiotów, zabawy z dziećmi
.

W miejscach pracy:
Podnoszenie osób podczas czynności pielęgniarskich i opiekuńczych, dźwiganie materiałów np. w magazynie, upadki np. rusztowania.

Podczas sportu:
jazdy konnej, sportów walki, sportów drużynowych jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka, jazda figurowa na lodzie, skoki wzwyż, skoki z trampoliny.

W innych okolicznościach:
wypadki komunikacyjne, potrącenia samochodowe, upadki z huśtawki, rowerów, jazda na deskorolce, sankach, nartach, nieprawidłowe zabiegi terapeutyczne na odcinku szyjnym kręgosłupa.

Objawy uszkodzenia stawu szyjnego

W wyniku tego rodzaju doznań osoby, których staw szyjny został w jakiś sposób nadwyrężony, natychmiast zaczynają skarżyć się na silne dolegliwości w okolicach szyjnego odcinka kręgosłupa i nie tylko. Pojawia się cała gama towarzyszących dolegliwości, w pierwszej kolejności występuje silne zmęczenie, ograniczona koncentracja i wyczerpanie, a z czasem pojawiają się dolegliwości wieloukładowe.

Konsekwencje

Działanie siły na odcinek szyjny wywołuje uszkodzenia miękkich elementów: więzadeł, wypustek międzykręgowych, a także uszkodzenia mięśni i powięzi. Uciski, zmiany pozycji i wstrząsy skutkują przekazywaniem błędnych informacji do szpiku kostnego, a następnie pnia mózgu oraz móżdżku. Niestabilność szyjnego odcinka kręgosłupa może doprowadzić także do zaburzenia ukrwienia naczyń krwionośnych głowy. Zmiany te mają wpływ na komunikację z innymi narządami połączonymi nerwami i systemem naczyń krwionośnych.

Układ współczulny

U osób z uszkodzeniami szyjnego odcinka kręgosłupa występuje podniesiona aktywacja układu współczulnego. Splot nerwów układu współczulnego, czyli pień współczulny biegnie wzdłuż kręgosłupa szyjnego po obu jego stronach i jest połączony z licznymi nerwami mózgowymi. Podrażnienia tych nerwów prowadzą do ograniczenia przepływu krwi w obrębie mózgu nawet o 80%. Podrażnienie układu współczulnego często powoduje nadciśnienie, kołatanie serca czy problemy jelitowe.

Układ nerwowy

Zależnie od tego, który nerw zostanie podrażniony, pojawiają się inne dolegliwości. Najczęstszymi problemami w wyniku podrażnienia nerwu trójdzielnego są: bóle głowy i migrena, stany zapalne zatok i dziąseł. Z kolei podrażnienie nerwu błędnego wywołuje nadwrażliwość oskrzeli, a nawet astmę. Podrażnienie nerwu językowo-gardłowego może objawiać się problemami z mową i przełykaniem, a nerwu twarzowego wywołuje nadwrażliwość na hałas, suchość dróg oddechowych i gałki ocznej1.

Pozostałe narządy

Z czasem zaczynają cierpieć także poszczególne narządy. Pojawiają się zapalenia ucha środkowego i problem ze słuchem. Słabnie ostrość widzenia, a w wyniku narastającego problemu może dojść do rozwoju jaskry, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Ze strony układu ruchu pojawiają się liczne dolegliwości bólowe występujące szczególnie rano jak: sztywność karku, stawów czy bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Szybkie ruchy głową bądź odchylanie jej do tyłu powoduje zawroty głowy. Mięśnie słabną i pojawiają się skłonności do potykania1.

Problemy z odcinkiem szyjnym skutkują także dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Zaczynamy zauważać częste wzdęcia, pojawia się zgaga bądź refluks, nietolerancje pokarmowe. Z czasem objawy nasilają się, aż przechodzą w cięższe stany chorobowe jak: choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Na skórze może pojawić się egzema lub zmiany łuszczycowe. Występują też skłonności do podrażnienia i zapalenia pęcherza moczowego. Silnemu osłabieniu ulega także układ odpornościowy. Za wszystkimi z wymienionych dolegliwości oraz wieloma innymi może kryć się nierozpoznany uraz szyjnego odcinka kręgosłupa, który wywołuje szereg biochemicznych zaburzeń. Jak one wpływają na organizm?

Zmiany biochemiczne w wyniku urazu szyjnego odcinka kręgosłupa

Uciski spowodowane urazami bądź niestabilnością odcinka szyjnego powodują niedostateczne ukrwienie mózgu i nadmierne wydzielanie tlenku azotu (NO). Związek ten powoduje szereg niekorzystnych procesów, na tle zapalnym prowadząc do powstania stresu nitrozacyjnego. Ponadto zmiany w przepływie krwi w rejonie pnia mózgu powodują liczne zaburzenia hormonalne. W efekcie tych procesów dochodzi do spadku produkcji energii w mitochondriach i rozwoju wtórnych mitochondriopatii. Dochodzi do aktywacji enzymów zapalnych, reakcji autoimmunologicznych czy nadmiernego zużycia cennej witaminy B12 przez tlenek azotu. Zatem jak zapobiec tym konsekwencjom? Doktor Bodo Kuklinski przedstawia filary terapii.

Terapia urazów odcinka szyjnego

Do najważniejszych elementów terapii doktor Bodo Kuklinski zalicza:

  • Manualne terapie odcinka szyjnego np. terapia atlasu Arlena, metoda Dorna czy Bruggera.
  • Ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące mięśnie kręgosłupa szyjnego.
  • Zmianę sposobu odżywiania.
  • Uzupełnienie mikroskładników odżywczych i naprawę funkcji mitochondrialnych oraz układu nerwowego.
  • Poprawę snu nocnego oraz odpowiednie dopasowanie poduszki i materaca.

Więcej na temat szczegółowej terapii i informacji o schorzeniach spowodowanych uszkodzeniami odcinka szyjnego można przeczytać w najnowszej książce doktora Bodo Kuklinskiego Niestabilność stawu szyjnego”.

Prezentacja

Bibliografia:

0:00
0:00