Odkryto nowy czynnik wywołujący chorobę Parkinsona

Dysfunkcje synaps neuronowych i niewłaściwe uwalnianie dopaminy mogą być pierwszymi czynnikami wywołującymi chorobę Parkinsona.

Nowe badanie podważa powszechne przekonanie na temat czynników wywołujących chorobę Parkinsona. Sugeruje ono, że dysfunkcja synaps neuronowych prowadzi do niedoborów dopaminy i poprzedza neurodegenerację. Odkrycie to otwiera nową drogę terapii, w których leki oddziałują na synapsy neuronowe, zanim neurony ulegną degeneracji.

Choroba Parkinsona dotyka od 1% do 2% populacji i charakteryzuje się drżeniem spoczynkowym, sztywnością i spowolnieniem ruchu. Te objawy motoryczne wynikają z postępującej utraty neuronów dopaminergicznych w śródmózgowiu.

Powszechnie przyjmuje się, że degeneracja neuronów dopaminergicznych jest pierwszym zdarzeniem prowadzącym do choroby Parkinsona. Jednak nowe badanie z Northwestern Medicine sugeruje, że dysfunkcja synaps neuronu – maleńkiej szczeliny, przez którą neuron może wysłać impuls do innego neuronu – prowadzi do deficytów dopaminy i poprzedza neurodegenerację.

„Wykazaliśmy, że synapsy dopaminergiczne ulegają dysfunkcji, zanim nastąpi śmierć neuronów” – powiedział główny autor dr Dimitri Krainc, kierownik neurologii w Northwestern University Feinberg School of Medicine i dyrektor Simpson Querrey Center for Neurogenetics. „Na podstawie tych odkryć stawiamy hipotezę, że celowanie w dysfunkcjonalne synapsy, zanim neurony ulegną degeneracji, może stanowić lepszą strategię terapeutyczną”.

W badaniu poddano analizie neurony śródmózgowia pochodzące od pacjentów, co ma kluczowe znaczenie, ponieważ neurony dopaminowe myszy i człowieka mają odmienną fizjologię, a ustaleń dotyczących neuronów myszy nie można przełożyć na ludzi.

Aby zrozumieć, jak dochodzi do rozwoju choroby Parkinsona, warto przyjrzeć się najpierw fabryce recyklingu neuronów. Wyobraź sobie dwóch pracowników w zakładzie recyklingu neuronów. Ich zadaniem jest recykling mitochondriów, producentów energii w komórce, które są zbyt stare lub przepracowane. Jeśli dysfunkcjonalne mitochondria pozostaną w komórce, mogą spowodować dysfunkcję komórkową. Proces recyklingu lub usuwania starych mitochondriów nazywa się mitofagią. Dwoma pracownikami tego procesu recyklingu są geny parkin i PINK1. W normalnej sytuacji PINK1 aktywuje parkina, aby przenieść stare mitochondria na ścieżkę recyklingu lub utylizacji. Powszechnie wiadomo, że u osób noszących mutacje w obu kopiach PINK1 lub parkina rozwija się choroba Parkinsona z powodu nieskutecznej mitofagii.

Dwie siostry miały nieszczęście, że urodziły się bez genu PINK1, ponieważ ich rodzicom brakowało kopii genu krytycznego. Narażało to siostry na wysokie ryzyko choroby Parkinsona, ale u jednej z nich zdiagnozowano chorobę w wieku 16 lat, a u drugiej dopiero w wieku 48 lat. Przyczyna rozbieżności doprowadziła do ważnego nowego odkrycia dokonanego przez dr. Krainca i jego grupę. U siostry, u której zdiagnozowano chorobę w wieku 16 lat, doszło do częściowego zaniku genu parkin, co samo w sobie nie powinno powodować choroby Parkinsona.

„Aby wywołać chorobę Parkinsona, musi nastąpić całkowita utrata parkinu. Dlaczego więc siostra, która utraciła jedynie część genu parkin, zachorowała ponad 30 lat wcześniej?” – zapytał Krainc.

W rezultacie naukowcy zdali sobie sprawę, że parkin ma inną ważną pracę, która wcześniej była nieznana. Gen działa również na innej ścieżce w terminalu synaptycznym – niezwiązanej z jego pracą recyklingową – gdzie kontroluje uwalnianie dopaminy. Dzięki nowemu zrozumieniu, co poszło nie tak w przypadku siostry, naukowcy z Northwestern dostrzegli nową szansę na wzmocnienie choroby Parkinsona i potencjał zapobiegania degeneracji neuronów dopaminy.

„Odkryliśmy nowy mechanizm aktywacji parkina w neuronach pacjentów” – powiedział dr Krainc. „Teraz musimy opracować leki, które będą stymulować ten szlak, korygować dysfunkcję synaptyczną i, miejmy nadzieję, zapobiegać zwyrodnieniu neuronów w chorobie Parkinsona”.

Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2023/09/230915163328.htm

0:00
0:00