Pycnogenol® – multitalent prosto z nadmorskiego lasu

Poznaj Pycnogenol® – opatentowany ekstrakt z sosny o wielu właściwościach zdrowotnych.

W latach 60. XX wieku świat opanowała gorączka anti-aging. Wizją zdrowego starzenia zafascynował się również Charles Haimoff, a owocem jego zaintersowań stała się niezwykle bogata w flawonoidy substancja roślinna, którą opatentowano pod nazwą Pycnogenol® to wyciąg z kory francuskiej sosny nadmorskiej Pinus pinaster. Kora tej sosny ma odcień głębokiej czerwieni i przypomina kolorem czerwone wino, a nad działaniem zawartych w niej substancji przeprowadzono jak dotąd ponad 450 badań naukowych.

Istotą działania Pycnogenolu® są jego wyjątkowo silne właściwości antyoksydacyjne, co sprawia, iż ta naturalna substancja wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na poziomie komórkowym i mitochondrialnym.

Czym jest Pycnogenol®?

 • Pycnogenol® jest pozyskiwany z kory francuskiej sosny nadmorskiej Pinus pinaster o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, który zawdzięcza przede wszystkim wysokiej koncentracji proantocyjanidyn (OPC), a także polifenoli, kwasu kawowego, katechin, epikatechin i innych
 • Spektrum zastosowania Pycnogenolu® jest bardzo szerokie i obejmuje profilaktykę oraz pomocniczą terapię wielu chorób przewlekłych w tym układu sercowo-naczyniowego, pielęgnację skóry, łagodzenie przewlekłych stanów zapalnych, jak również przeciwdziałanie efektom starzenia i wiele innych
 • Pycnogenol® to substancja wyróżniająca się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) zakwalifikowała Pycnogenol® jako substancję ogólnie uważaną za bezpieczną (GRAS, generalny recognized as safe)
 • Dla widocznego wzmocnienia ochrony antyoksydacyjnej organizmu wystarcza dawka 50mg Pycnogenolu® na dobę 2.

Pycnogenol® – na co pomaga?

Standaryzowany wyciąg z kory sosny nadmorskiej może być stosowany profilaktycznie oraz pomocniczo przy terapii wielu różnych schorzeń i zaburzeń, a także w celu spowolnienia procesów starzenia. Do głównych obszarów zastosowania preparatów z Pycnogenolem® należą:

Nadciśnienie 

Pycnogenol® posiada cenną zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych poprzez lokalne pobudzanie produkcji NO przez tkankę śródbłonkową kapilar. Na miejscowe zwiększenie stężenia tlenku azotu pozwala również suplementacja argininy, dlatego niekiedy standaryzowany ekstrakt z kory sosny nadmorskiej stosuje się właśnie w połączeniu z tym aminokwasem [3]. Jednocześnie, zgodnie z badaniami klinicznymi aktywne składniki Pycnogenolu® pozwalają na przeciwdziałanie mechanizmom odpowiadającym za kurczenie naczyń krwionośnych, co nasila dodatkowo dobroczynny wpływ Pycnogenolu® na poziom ciśnienia krwi.

Zakrzepica żył głębokich

Zarówno w ramach testów na zwierzętach, jak również w badaniach klinicznych na ludziach Pycnogenol® wykazywał działanie przeciwzakrzepowe, ponieważ wzmacniał ścianki kapilar, pobudzał mikrocyrkulację krwi oraz obniżał aktywność trombocytów i hamował wydzielanie tromboksanu. Przeciwzakrzepowe działanie Pycnogenolu® wiąże się też z jego działaniem antyoksydacyjnym a także zdolnością powstrzymywania agregacji płytek krwi [4], [5].

Żylaki

Żylaki powstają w wyniku osłabienia tkanki łącznej oraz zaburzeń mikrocyrkulacji krwi, ze względu na wpływ hormonów (estrogen), na pojawienie się żylaków narażone są o wiele bardziej kobiety niż mężczyźni [6]. Pycnogenol® pozytywnie wpływa na pierwotne przyczyny żylaków, a tym samym może przyczynić się do ich eliminacji, co potwierdza chociażby opublikowane w 2017 roku przekrojowe badanie, jakim objęto łącznie około 91000 pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną. U osób, które przyjmowały 150 mg wyciągu z kory sosny na dobę zaobserwowano istotną poprawę stanu żył i wzrost ich elastyczności [6], [7].

Hemoroidy oraz owrzodzenie żylne

Aktywne składniki Pycnogenolu® w potwierdzony badaniami naukowymi sposób chronią naczynia krwionośne przed związanymi ze stanami zapalnymi nasilonymi atakami wolnych rodników tlenowych oraz nasilają produkcję kolagenu, sprzyjając tym samym procesowi gojenia zmienionych chorobowo miejsc [8]. Ponadto Pycnogenol® może też zmniejszać ryzyko krwawień hemoroidów (krwawień z odbytu świeżą krwią) i znacząco poprawia jakość życia pacjentów, między innymi poprzez zmniejszenie epizodów bólu okolic odbytu. Warto przy tym zaznaczyć, iż zgodnie z obserwacjami uczonych w przypadku hemoroidów najlepsze efekty przynosi jednoczesne stosowanie maści oraz suplementów diety zawierających standaryzowany wyciąg z kory sosny nadmorskiej [9].

Miażdżyca oraz choroba wieńcowa

To przewlekłe schorzenia układu krążenia, za którymi kryją się nagromadzone w naczyniach krwionośnych złogi tłuszczu oraz wapnia, które powodują usztywnienie arterii i hamują swobodny przepływ krwi [10]. Najniebezpieczniejszymi wariantami miażdżycy są miażdżyca naczyń mózgowych oraz miażdżyca tętnic wieńcowych, która może doprowadzić z kolei do choroby wieńcowej. Dzięki przeciwzapalnemu, wazodylatacyjnemu oraz antyoksydacyjnemu działaniu Pycnogenolu®, jego suplementacja może stanowić element skutecznego programu profilaktyki jak też spowolniania/ zatrzymywania postępu choroby, a nawet pozwalać na odwrócenie dotychczasowych zmian chorobowych [11].

Wzrost poziomu „dobrego” cholesterolu HDL

Niski poziom cholesterolu HDL jest uważany za czynnik ryzyka zawału serca, podczas gdy jego wysoki poziom wywiera ochronne działanie na układ sercowo-naczyniowy [12]. Zgodnie z wynikami przeprowadzonej  2019 roku meta-analizy, którą objęto łącznie 14 badań klinicznych, regularne przyjmowanie Pycnogenolu® pozwala na istotne zwiększenie poziomu „dobrego” cholesterolu HDL w organizmie, a tym samym przyczynia się do profilaktyki chorób serca i układu krążenia, w tym zawałów serca [13].

Choroby neurodegeneracyjne oraz funkcje mózgowe

Jednym z najistotniejszych czynników ryzyka takich chorób układu nerwowego jak choroba Alzheimera czy demencja jest nasilony stres oksydacyjny w obrębie komórek mózgowych. Ponieważ m.in. dzięki zawartości epikatechin, katechin oraz OPC, Pycnogenol® wyróżnia się wysokim poziomem ORAC, jego suplementacja sprzyja zwiększeniu naszej zdolności do neutralizacji wolnych rodników i zapobiega rodnikowym uszkodzeniom mózgu, jak również lokalnych stanów zapalnych, przyczyniając się w ten sposób do profilaktyki oraz hamowania rozwoju chorób neurodegeneracyjnych [16]. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również zdolność Pycnogenolu® do poprawy mikrocyrkulacji krwii, co podnosi zaopatrzenie neuronów  w tlen oraz substancje odżywcze. Ponadto w badaniach klinicznych standaryzowany wyciąg z kory sosny nadmorskiej sprzyjał poprawie pracy pamięci oraz zwiększeniu sprawności kognitywnej, utrzymywaniu uwagi i koncentracji, a nawet poprawie nastroju [17], [18].

Negatywne skutki przewlekłej ekspozycji na stres

Utrzymujący się w długim okresie stres psychiczny lub fizyczny wiąże się z nasileniem stresu oksydacyjnego w organizmie a tym samym wzrostem ryzyka przewlekłych chorób zapalnych oraz zaburzeń funkcjonowania mitochondriów [3]. Jako łowca wolnych rodników tlenowych Pycnogenol® pozwala na minimalizowanie długookresowych skutków ekspozycji na czynniki stresowe i opóźnienie procesów starzenia. Ze względu na zdolność obniżania ciśnienia tętniczego, standaryzowany wyciąg z kory sosny nadmorskiej może również zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, które stanowią jedno z najczęstszych powikłań przewlekłego obciążenia organizmu stresem [19].

Suplementacja Pycnogenolu®

Pycnogenol® może być przyjmowany profilaktycznie lub celowo – w ramach pomocniczej terapii różnych schorzeń. Działanie antyoksydacyjne zawartych w preparacie fitoskładników (w tym OPC) możemy osiągnąć dzięki codziennemu przyjmowaniu 50-100 mg standaryzowanego wyciągu z kory sosny nadmorskiej. W przypadku prowadzenia terapii farmakologicznej, włączenie Pycnogenolu® do reżimu terapii bezwzględnie skonsulutuj z lekarzem lub terapeutą.

Pycnogenol skutki uboczne

Aktywne składniki Pycnogenolu® przenikają do krwioobiegu w 2 godziny po zażyciu preparatu [14]. Jak dotychczas nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych stosowania Pycnogenolu® – zarówno w badaniach klinicznych jak również przy zastosowaniu domowym [15]. O ile jak do tej pory nie określono żadnych przeciwwskazań dla przyjmowania standaryzowanego wyciągu z sosny nadmorskiej, zaleca się nie stosować go u dzieci w wieku poniżej 6 lat oraz podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży.

 Autor: Sylwia Grodzicka

 1. https://www.pycnogenol.com/fileadmin/pdf/PYBEN181.pdf
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24008606/
 3. Kuklinski, B., Mitochondria. Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii, 2016, Wyd. Mito-Pharma
 4. https://www.liebertpub.com/doi/full/10.1089/rej.2018.2095
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17698319/
 6. https://www.apotheken-umschau.de/krankheiten-symptome/herz-kreislauf-erkrankungen/was-kann-man-gegen-krampfadern-tun-734539.html
 7. https://www.karger.com/Article/FullText/484540
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23775628/
 9. https://phytotherapie-seminare.ch/2010/01/30/seekiefer-wirkstoff-pycnogenol-lindert-haemorrhoiden-beschwerden/
 10. https://www.apotheken-umschau.de/krankheiten-symptome/herz-kreislauf-erkrankungen/arteriosklerose-gefaehrlicher-engpass-708057.html
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26492950/
 12. https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/HDL_cholesterol_Protecting_your_heart_and_arteries
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30456865/
 14. https://www.researchgate.net/publication/228791255_PycnogenolR_and_cardiovascular_health
 15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22108478/
 16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12117551/
 17. https://europepmc.org/article/med/22108481
 18. https://www.prnewswire.com/news-releases/study-shows-daily-use-of-pycnogenol-can-improve-memory-focus-decision-making-and-mood-300023604.html
 19. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28415916

0:00
0:00