Stawy pod ochroną

Jak chronić stawy przed zwyrodnieniem i zachować ich sprawność? Poznaj, co mówi medycyna mitochondrialna na temat profilaktyki i terapii dolegliwości stawów.

Stawy pod ochroną

Stany zapalne i zwyrodnienia stawów to problemy coraz młodszych ludzi, którzy często muszą rezygnować z aktywności fizycznej czy dłuższych wycieczek. Jednak można temu zaradzić i odzyskać codzienną sprawność.

Ludzka tkanka chrzęstna to struktura składająca się z komórek zwanych chondrocytami oraz substancji międzykomórkowej budowanej przez kwas hialuronowy i proteoglikany. To bardzo delikatna i podatna na odkształcenia tkanka – zwłaszcza przy niedoborach składników odżywczych i substancji mitochondrialnych, które ją budują. Właśnie ich deficyty, w połączeniu z nierównowagą metaboliczną, sprawiają, że choroby zwyrodnieniowe stawów dotyczą coraz młodszych ludzi, utrudniając im codzienną aktywność. Nawet bóle w ich obrębie mogą być wynikiem nieprawidłowej diety, np. bogatej w węglowodany.

Stawy a mitochondria

Jak mówi dr Bodo Kukliński, choroba zwyrodnieniowa stawów to tak naprawdę mitochondriopatia chondrocytów, której towarzyszy powstawanie dużej ilości wolnych rodników1. Jeżeli organizmowi brakuje substancji mitochondrialnych o właściwościach przeciwutleniających, dochodzi do stresu oksydacyjnego i niszczenia kwasu hialuronowego.

Zaniedbanie kondycji stawów, zwłaszcza szyjnego, może też prowadzić do wtórnych nieprawidłowości mitochondrialnych, dlatego tak ważne jest reagowanie na jak najwcześniejszym etapie na dolegliwości. Postępujące bóle i obrzęki mogą bowiem skończyć się znacznym unieruchomieniem i ograniczeniem codziennego funkcjonowania – od kłopotów z wchodzeniem po schodach, przez uniemożliwienie biegania czy jazdy na rowerze, po ból utrudniający piesze wędrówki, a nawet pracę przy komputerze. 

Jak dbać o stawy?

Co zatem robić, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe, stany zapalne lub zwyrodnienia stawów? By je zatrzymać, należy sięgnąć po 2 kluczowe substancje: glukozaminę i chondroitynę. Te naturalnie występujące związki chemiczne odgrywają bardzo istotną rolę we wspomaganiu wzrostu tkanki chrzęstnej, chroniąc stawy przez przedwczesnym zużyciem.

Glukozamina jest zasadniczym budulcem proteoglikanów, umożliwiającym nawilżanie stawów i zachowanie ich elastyczności poprzez zatrzymywanie wody w macierzy chrząstki.

Z kolei chondroityna, większa cząsteczka tkanki chrzęstnej, pomaga zachowywać płyny stawowe, spowalniając uszkodzenia chrząstek i wspomagając ich odbudowę.

Niezbędny duet

Najczęściej zaleca się przyjmowanie chondroityny w połączeniu z glukozaminą, ponieważ działanie obu tych substancji polega na poprawie jakości maziówki wyścielającej powierzchnie wewnątrzstawowe2.

Gdy zebrano dane z 54 badań obejmujących łącznie ponad 16 tys. pacjentów, okazało się, że glukozamina i chondroityna (razem lub pojedynczo) są równie skuteczne, jak celekoksyb, jeden z głównych środków przeciwbólowych hamujących działanie COX-2. Wszyscy uczestnicy wskazywali na to, że doszło u nich do redukcji stanu zapalnego błony maziowej i obrzęku stawu oraz zdecydowanego obniżenia poziomu odczuwanego bólu. Jednocześnie tylko połączenie obu substancji okazało się przynosić znaczącą poprawę funkcjonowania stawów z istotną redukcją zwężenia szpary stawu kolanowego3.

Niepodważalna skuteczność

Naukowcy są dzisiaj przekonani, że właśnie te 2 substancje odgrywają kluczową rolę w profilaktyce i łagodzeniu schorzeń stawów, łącznie ze zwyrodnieniami.

Już w jednym z pierwszych badań pacjenci ze zwyrodnieniem stawów, którzy otrzymywali 500 mg siarczanu glukozaminy 3 razy dziennie, wykazali znacznie wyraźniejsze złagodzenie objawów w porównaniu do grupy placebo – odpowiednio 73% i 41% – a próbki ich chrząstek były znacznie zdrowsze4.

Z kolei chondroityna może pomóc w zredukowaniu strat tkanki chrzęstnej już w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia suplementacji5.

Najlepsze źródło

Wyniki obserwacji klinicznych są wielce optymistyczne, ale czy nie ma sposobu na dostarczenie sobie glukozaminy i chondroityny wraz z dietą? Niestety substancje te znajdują się przede wszystkim w skorupiakach oraz w zwierzęcych tkankach chrzęstnych i łącznych, stąd praktycznie niemożliwe jest spożywanie ich w odpowiedniej ilości. Częściowym rozwiązaniem może być oczywiście zjadanie większej ilości żelatyny, ale tak naprawdę w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń stawów niezbędna jest dodatkowa suplementacja.

A zatem jaki preparat wybrać? Przede wszystkim taki, w którym została zachowana odpowiednia proporcja między wysokostężoną glukozaminą (500 mg) a wysokostężoną chondroityną (400 mg), jak Glucosamin Intercell®. Składniki tego preparatu mają naturalne pochodzenie (ze skorupiaków) oraz optymalną pod względem dostępności postać siarczanów. Dzięki temu Glucosamin Intercell® to doskonałe uzupełnienie chondroityny i glukozaminy, które pozwoli zapomnieć o bólu i obrzęku stawów, a po dłuższym stosowaniu może nawet zregenerować tkankę chrzęstną.

Autor: Dagmara Moszyńska

Bibliografia

0:00
0:00