Jak zbadać, czy masz pasożyta?

Decydując się na diagnostykę w kierunku infekcji pasożytniczej warto mieć na uwadze niską czułość badań, zarówno z kału jak i z krwi. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim próbka kału musi pochodzić z tej partii stolca, w której jaja, cysty lub całe pasożyty są lub były obecne, co może być trudne. Z tego względu należy 3-krotnie powtórzyć badania w odstępie 2 dni. Badania z krwi dające możliwość oceny przeciwciał przeciwko pasożytom mogą dawać wynik fałszywie ujemny, gdyż pasożyty potrafią produkować substancje modyfikujące odpowiedź układu immunologicznego tak, aby ich „nie widział” i nie atakował.

Upewnij się, że to CFS

Diagnostyka zespołu przewlekłego zmęczenia nie jest łatwa i może zając trochę czasu. Dr. Sarah Myhill zaleca rozpocząć ją od następujących kroków: 1. Potwierdź, czy występują u Ciebie dwa objawy, które są wspólne dla każdego przypadku CFS – obniżona wytrzymałość fizyczna i opóźnione pojawienie się zmęczenia (np. dopiero następnego dnia). 2. Sprawdź, czy diagnoza jest słuszna i czy wykluczono inne choroby, które mogą przypominać lub być pomylone z CFS albo współwystępować. 3. Zastanów się dokładnie, co spowodowało pojawienie się u Ciebie CFS, ponieważ będzie to ważna wskazówka dotycząca leczenia.

Uzupełnij diagnostykę tarczycy

Przy zaburzeniach funkcjonowania tarczycy warto zdiagnozować m.in. poziom jodu, selenu oraz żelaza. Niedobór selenu prowadzi do spadku produkcji hormonu tarczycy T3 i grozi jej niewydolnością.

0:00
0:00