Vademecum wiedzy o medycynie mitochondrialnej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o medycynie mitochondrialnej, znajdziesz w tej książce! Diagnostyka, terapie, praktyczne wskazówki i opisy przypadków.

kompendium

Medycyna jest dziedziną, która łączy szereg zależności naszego organizmu. Obecnie podejście klasyczne jest dalekie od tego założenia. Mimo iż medycyna konwencjonalna jest skuteczna w nagłych wypadkach, to nie radzi sobie z opanowaniem chorób przewlekłych. W wielu ,,nieuleczalnych’’ przypadkach rozwiązanie daje nam medycyna mitochondrialna. Opierając się na holistycznym charakterze działania, unika powikłań terapii.

Wiedza na ten temat została zebrana w pierwszym polskim vademecum opracowanym przez Dr Bodo Kuklinskiego ,,Mitochondria. Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii.’’

Nie ma chorób nieuleczalnych

Wielokrotnie słyszymy od lekarzy, że nie ma leku na daną chorobę lub można tylko spowalniać skutki jej postępu leczeniem objawowym. Okazuje się często, że to błędna diagnoza. Ten mit obala leczenie mitochondrialne. Dzięki informacjom zawartym w kompendium można dowiedzieć się, że wszystko zależy od znalezienia prawdziwej przyczyny. Jeżeli zrozumiemy, jak ważną rolę odgrywają mitochondria – centra dowodzenia wszystkich naszych komórek – wiele dotychczasowych problemów, okazuje się możliwe do rozwiązania. Usprawniając działanie mitochondriów, przywracamy zdrowie. W Vademecum autor tłumaczy zarówno przyczyny uszkodzeń, jak i procesy naprawy mitochondriów w oparciu o badania naukowe oraz własne wieloletnie doświadczenie.

Terapia mitochondrialna

Już w 1962 roku prof. Rolf Luft, pionier medycyny mitochondrialnej udowodnił wpływ wielu negatywnych czynników jak: stres, działanie leków, substancje chemiczne, zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwa dieta na zaburzenia funkcji mitochondrialnych. Dalsze badania w tym kierunku potwierdzają, że uszkodzenia tych struktur prowadzą do zmniejszonego wytwarzania energii. W ten sposób dochodzi do rozwoju wielu dolegliwości, których niewłaściwe leczenie grozi rozwojem poważnych chorób. W książce opisano biochemiczne i fizjologiczne podstawy zaburzeń oraz metody ich leczenia. Wytłumaczono rolę oraz zastosowanie mitoceutyków – substancji usprawniających pracę mitochondriów. W pozycji tej umieszczono także cenne informacje, w jaki sposób kompleksowo zadbać o zdrowie stosując odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz dbając jakość snu. Możemy dowiedzieć się, w jaki sposób poradzić sobie z powszechnymi dolegliwościami takimi jak: bóle głowy, chroniczne zmęczenie, otyłość i wiele innych. Czytając kompendium, zapoznasz się ze wskazaniami do suplementacji w zależności od tego, która z funkcji mitochondrialnych potrzebuje wsparcia. Dodatkowym atutem są zamieszczone opisy przypadków oraz sposobu terapii w danej jednostce chorobowej. Te praktyczne wskazówki są niezwykle pomocne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Zaletą stosowania terapii zawartych w kompendium jest brak skutków ubocznych w przeciwieństwie do klasycznej farmakoterapii.

Klucz do rozpoznania

Wyjątkową wartością kompendium są szeroko opisane badania diagnostyczne wraz z dokładnym wyjaśnieniem, kiedy i w jaki sposób wykonać dany pomiar. Doktor Bodo Kuklinski usystematyzował diagnostykę mitochondrialną, tłumacząc wiele powiązań, o których prawie się nie mówi. Autor zwraca szczególną uwagę na celowaną diagnostykę mitochondrialną, dzięki której minimalizujemy czas oczekiwania na rozpoznanie. Korzystając tylko z potrzebnych badań, ograniczamy koszty tych, które nie wnosząc praktycznie nic do diagnozy.

W kompendium zebrano dowody na skuteczność terapii mitochondrialnej w leczeniu wielu schorzeń w tym: migreny, cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, nowotworów i wielu innych. Język, w jakim została zebrana wiedza, przemawia w sposób zrozumiały do szerokiej grupy odbiorców. Uniwersalne treści są odpowiednie zarówno dla lekarzy i specjalistów, naturopatów, jak i osób zainteresowanych dbaniem o zdrowie. Cechy te sprawiają, że każdy może korzystać z kompendium zarówno w przypadku profilaktyki zdrowego stylu życia, zaleceń dietetycznych, czy terapii schorzeń mitochondrialnych.