Wczesne doświadczenia życiowe mogą mieć długotrwały wpływ na geny

Nasz styl życia w młodości determinuje nasze zdrowie w przyszłości. Dowiedz się w jaki sposób geny „zapamiętują” nasze wybory.

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Institute of Healthy Ageing, wczesne doświadczenia życiowe mogą w przyszłości wpłynąć na aktywność naszych genów, a nawet na długowieczność.

Główny autor badania, dr Nazif Alic powiedział, że: „zdrowie w późnym wieku częściowo zależy od tego, czego dana osoba doświadczyła w młodości, a nawet jeszcze w łonie matki”. Badacze zidentyfikowali jeden z odpowiadających za to mechanizmów i jak się okazało, zmiany w ekspresji genów w młodości mogą zostać zapamiętane i wpływać na zdrowie nawet wiele lat później.

W badaniu uwzględniono wcześniejsze dane, z których wynika, że muszki owocowe, które we wczesnym okresie życia karmiono dietą o wysokiej zawartości cukru, żyły krócej, nawet po zmianie ich diety w wieku dorosłym.

W swoim poprzednim badaniu naukowcy odkryli, że dieta bogata w cukier hamuje czynnik transkrypcyjny, który bierze udział w metabolizmie glukozy i wpływa na długowieczność. W tym badaniu wywołali odwrotny efekt poprzez bezpośrednie zwiększenie aktywności tego czynnika transkrypcji. Czynniki transkrypcyjne to białka, które regulują przepisywanie informacji z DNA do matrycowego RNA, co jest pierwszym i kluczowym etapem ekspresji genów.

Dzięki temu odkryli, że doświadczenia z wczesnego okresu życia spowodowały zmiany w chromatynie – mieszaninie DNA i białek, które utrzymywały się i powodowały różną ekspresję genów w późnych latach życia. To przeciwdziałało zmianom, których można by się spodziewać w ramach normalnego procesu starzenia, ostatecznie poprawiając stan zdrowia w późnym okresie życia i wpływając na długość życia muszek.

Naukowcy twierdzą, że wyniki tego badania mogą prowadzić do odkrycia sposobów wpływania na zdrowie w późnym wieku.

Jak twierdzi jeden z badaczy: „To, co dzieje się na wczesnym etapie życia zwierzęcia lub człowieka, może wpłynąć ekspresję genów w późniejszym okresie i wywierać efekt zarówno pozytywny, jak i negatywny. Może się zdarzyć, że na przykład nieprawidłowa dieta na wczesnym etapie życia może wpłynąć na nasz metabolizm w późniejszych latach, poprzez modyfikację ekspresji genów, nawet jeśli wprowadzimy pozytywne zmiany w diecie, efekt tej ekspresji może utrzymywać się jeszcze przez wiele lat – ale być może uda się to odwrócić.”

„Teraz gdy wiemy, w jaki sposób „pamięć” ekspresji genów może utrzymywać się przez całe życie, modulując ich aktywność, możemy być w stanie opracować sposoby przeciwdziałania tym zmianom w późniejszym życiu, aby umożliwić ludziom zachowanie zdrowia na dłużej”.

Badanie było wspierane przez Biotechnology and Biological Sciences Research Council oraz Medical Research Council i obejmowało naukowców z UCL, University of Glasgow i Imperial College London.

Badania w UCL Institute of Healthy Aging mają na celu odkrycie biologicznych mechanizmów starzenia w celu zrozumienia przyczyn chorób związanych z wiekiem i poprawy zdrowia ludzi w starszym wieku.

Na podstawie: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0735109722071066?via%3Dihub

0:00
0:00