Rabarbar to bylina, która ma wiele cennych właściwości odżywczych. Jest źródłem witaminy C, E i A, kwasu foliowego, a także potasu i fosforu, żelaza. Ma działanie przeciwzapalne, wspomaga trawienie, zapobiega wzdęciom. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe, głównie przez hamowanie proliferacji komórek i indukowanie apoptozy. Wpływa również na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz cholesterolu we krwi. Rabarbar zawiera kwas szczawiowy, dlatego powinny go unikać osoby cierpiące na kamicę nerkową, dnę moczanową czy osteoporozę.
Składniki:
- 1 szklanka mąki ryżowej,
- 1 szklanka mąki jaglanej,
- 170 g zimnego masła,
- 2 żółtka,
- 125 ml zimnej wody
- szczypta soli,
- 1 łyżeczka miodu lipowego,
- 5 łodyg rabarbaru,
- 3 duże jabłka,
- 4 łyżki kremu pistacjowego bez dodatku cukru,
- cukier puder – 1 łyżka,
- kilka gałązek świeżej mięty,
- łyżka pokruszonych pistacji.
Wykonanie:
Umyj rabarbar i pokrój go na małe kawałki. Jabłka umyj i obierz ze skórki, pokrój na plasterki. Przełóż owoce do miski, dodaj miodu i poczekaj aż puszczą soki, a następnie je odlej.
W misie miksera umieść przesianą mąkę i sól. Dodaj zimne masło i żółtka. Stopniowo dodawaj wodę, miksując, aż do uzyskania gładkiego, jednolitego ciasta. Z ciasta uformuj kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej godzinę. Schłodzone ciasto rozwałkuj i dokładnie wylep dno formy do tarty o średnicy ok. 26 cm. Nakłuj tartę w kilku miejscach widelcem – dzięki temu zapobiegniesz wybrzuszaniu ciasta podczas pieczenia. Ciasto włóż do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i podpiecz przez około 10 minut. Wyjmij z piekarnika, dodaj odsączone owoce i piecz jeszcze około 40 minut w temperaturze 190 stopni. Jeśli tarta mocno rumieni się już w połowie pieczenia, to znaczy, że w piekarniku jest za wysoka temperatura i należy ją zmniejszyć.
Po wystudzeniu ciasta połóż na górę krem pistacjowy, posyp cukrem pudrem, dodaj miętę i pokruszone pistacje.