Co Ci leży na wątrobie?

Co może wskazywać na problemy z wątrobą? Poznaj naturalne sposoby profilaktyki i wsparcia pracy wątroby.

Co Ci leży na wątrobie?

Najpierw dokucza zmęczenie i ospałość. Coraz trudniej zebrać myśli. Pogarszają się pamięć i koncentracja. Potem pojawia się pulsujący ból, rosnący z każdym uderzeniem serca. Demencja? Chroniczne zmęczenie? Cukrzyca? Nie! Wszystkie te objawy mogą być efektem zaburzeń narządu, który nie boli, nawet gdy funkcjonuje coraz słabiej.

Wątroba to prawdziwe centrum dowodzenia organizmu, pełniące ok. 500 różnych funkcji. To ona w każdej minucie oczyszcza 1,5 l krwi, nie pozwalając obecnym w żywności konserwantom i sztucznym dodatkom rozprzestrzenić się po organizmie. Wychwytuje szkodliwe produkty przemiany materii, rozpuszcza zużyte czerwone krwinki, przejmuje substancje smoliste oraz chemikalia z kosmetyków i leków, by je wydalić. Syntetyzuje cholesterol, lipoproteiny i fosfolipidy oraz gromadzi zapasy witamin A, D i B12, żelaza i glikogenu. W jej komórkach (hepatocytach) wytwarzana jest glukoza oraz większość aminokwasów i białek1. To wewnętrzne laboratorium pracuje bez przerwy, a niemal wszystko, co trafia do organizmu, prędzej czy później zostanie do niego przetransportowane.

Codzienne obciążenia

Kontakt z drobnoustrojami, alkoholem czy wirusami naraża wątrobę na uszkodzenia prowadzące do zapalenia, stłuszczenia, zwłóknienia i marskości, co wywołuje pogorszenie metabolizmu oraz funkcji detoksykacyjnej2. Ale to dopiero początek zagrożeń. Szacuje się, że u osób starszych nawet 50% zapaleń wątroby ma charakter polekowy3. Z kolei stłuszczenie i marskość są ściśle powiązane z zespołem metabolicznym, a cukrzyca przyspiesza proces włóknienia. Niemal u wszystkich pacjentów otyłych obserwuje się nagromadzenie tłuszczu w hepatocytach. Badania potwierdzają, że osoby te spożywają wyraźnie większe ilości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, a mniejsze – błonnika, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów4.

I wreszcie listę czynników ryzyka chorób wątroby zamykają niepowstrzymywane przez antyoksydanty wolne rodniki oraz zaburzenia na poziomie mitochondriów. Badania potwierdzają, że dysfunkcja tych organelli oraz stres oksydacyjny odgrywają główną rolę w procesach stłuszczenia5.

Tarcza na wrogów

Dobra wiadomość jest taka, że wątroba ma dość duże możliwości regeneracyjne, o ile wspomożemy ją w tym procesie. Kluczowe będzie oczywiście unikanie czynników ryzyka, takich jak toksyny, nadmiar alkoholu czy żywność przetworzona oraz produkty zawierające duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych (np. tłuste kiełbasy i mięsa). Wątrobie sprzyjają gotowane warzywa, zioła pobudzające wydzielanie soków żołądkowych, ryby i produkty bogate w kwasy omega, a przede wszystkim wysoka podaż antyoksydantów (jak witaminy C i E). Od ich poziomu zależą aktywność i odzyskiwanie niezbędnego glutationu, który m.in. uczestniczy w usuwaniu metali ciężkich z wątroby.

Siła synergii

Ponieważ współczesna dieta jest zwykle uboga we wszystkie te niezbędne składniki odżywcze, warto pomyśleć o kompleksowym wsparciu wątroby za pomocą suplementu, który odżywi jej komórki, zapobiegnie uszkodzeniom i wzmocni możliwości detoksykacyjne. Takimi cechami charakteryzuje się preparat Hepar-Intercell® – unikalna kombinacja kultur bakterii, makro- i mikroskładników odżywczych, polecana zwłaszcza w przypadku nadmiernego odkładania się tłuszczu w komórkach wątrobowych. Skuteczność suplementu Hepar-Intercell® wynika z synergistycznego działania jego składników:

  • cholina przyczynia się do prawidłowego metabolizmu tłuszczów, usprawnia proces detoksykacji i produkcji żółci;
  • kwasy omega-3 (EPA i DHA) chronią błony komórkowe, ułatwiają wydzielanie żółci i wywierają pozytywny wpływ na pracę wątroby;
  • witaminy E i C (w formie granulek o opóźnionym uwalnianiu, co umożliwia równomierne zaopatrzenie organizmu aż do 8 godz.) chronią hepatocyty przed stresem oksydacyjnym;
  • witamina D wspiera pracę układu odpornościowego i prawidłowy podział komórek wątrobowych;
  • 10 szczepów bakterii o udowodnionym działaniu zmniejsza akumulację tłuszczu w wątrobie, normalizują procesy trawienia i przemianę materii.

Dagmara Moszyńska

Bibliografia:

0:00
0:00