Co wyróżnia diagnostykę mitochondrialną?

Czym charakteryzują się badania mitochondrialne i na czym polega ich unikatowość?

Co wyróżnia diagnostykę mitochondrialną?

Wyjątkowość diagnostyki mitochondrialnej opiera się na udokumentowanej wiedzy pochodzącej z badań naukowych na temat funkcjonowania mitochondriów. Dzięki obecnym możliwościom technicznym diagnostyka korzysta ze specjalistycznych badań o bardzo dużej dokładności. Możemy ocenić funkcjonowanie metabolizmu mitochondrialnego decydującego o zdrowiu.

Sprawne funkcjonowanie organizmu opiera się na zdrowych komórkach. Natomiast do prawidłowej pracy komórek niezbędne są mitochondria. To niezwykłe organelle, które głównie odpowiadają za produkcję energii życiowej. Ponadto spełniają szereg innych istotnych zadań takich, jak: rozkład i usuwanie zbędnych metabolicznie substancji, tworzenie materiału budulcowego czy regulacja szlaków metabolicznych.

Podstawą do prawidłowej diagnozy jest znalezienie przyczyny schorzenia, która nierzadko leży w zaburzeniach mitochondrialnych. Dlatego niezbędne są odpowiednie badania laboratoryjne, które udzielą nam informacji o stanie mitochondriów oraz naszym metabolizmie.

Diagnostyka mitochondrialna

Można je porównać do centrum dowodzenia w naszych komórkach. Niestety wskutek postępu cywilizacyjnego, zanieczyszczeń chemicznych, stresu oraz przyjmowanych leków, nasze wielozadaniowe organelle ulegają uszkodzeniom. Ponieważ mitochondria znajdują się praktycznie w każdej komórce, problemy w ich działaniu przekładają się na stan całego organizmu. Jeżeli chcemy znaleźć przyczynę naszych dolegliwości powinniśmy sprawdzić stan naszych mitochondriów i przeprowadzanych przez nie procesów.

W tym celu powstała diagnostyka chorób mitochondrialnych. Z jej pomocą często diagnozowane są przyczyny zmęczenia, senności, utraty koncentracji, nietypowych bólów głowy czy nawet poważne choroby takie, jak cukrzyca. Diagnostyka mitochondrialna opiera się na badaniu biochemii ludzkiego organizmu. Poprzez dokładne określenie przebiegu istotnych reakcji tłumaczy wiele symptomów trudnych do wyjaśnienia w typowych badaniach lekarskich.

Poznanie czynników szkodliwych dla naszych mitochondriów pozwala na ich eliminację. Przy pomocy diagnostyki mitochondrialnej możemy także chronić mitochondria, uzupełniając niedobory składników niezbędnych dla zdrowia, takich, jak witaminy czy mikroelementy. Z pomocą dobrej diagnostyki możemy przywrócić właściwe funkcjonowanie mitochondriów, dobre samopoczucie oraz zdrowie.

O czym należy wiedzieć wybierając badanie mitochondrialne?

Gdy zdecydujemy się na badanie danego parametru z krwi ważne jest, aby wybrać jej odpowiednią frakcję, co decyduje o rzetelności otrzymanego wyniku. Frakcja zależy od rodzaju badania i tego, co chcemy zmierzyć – elementy osocza, krwi pełnej, zawartość mikroelementów itp. Dr Bodo Kuklinski – specjalista z zakresu medycyny mitochondrialnej zwraca szczególną uwagę na pomiary witamin i składników odżywczych wewnątrzkomórkowo, ponieważ pomiary tych substancji w serum mają niewielką wartość diagnostyczną. To, że witamina czy dany składnik krąży w serum, nawet w odpowiedniej ilości, nie oznacza jeszcze, że dotrze i będzie działał w komórce i/lub mitochondrium.

Przekroczenie bariery błony komórkowej i mitochondrialnej ma szczególne znaczenie w mitochondriopatiach. Istnieje wiele przypadków, w których osoby miały odpowiedni poziom danego składnika w serum, natomiast zbyt niski poziom wewnątrzkomórkowo, czyli tak naprawdę cierpiały na niedobór.

Z kolei, jeśli badamy mocz ważne jest, aby wynik pomiaru został przedstawiony w odniesieniu do kreatyniny – związku azotowego wydalanego przez nerki, który dostarcza wielu cennych informacji o przemianach biochemicznych. Natomiast kiedy wynik porównamy do jednostki litra, koncentracja poszczególnych substancji będzie zależała od ilości wypijanych przez daną osobę płynów.

Należy mieć świadomość, że dla mierzonych substancji bardzo istotny jest czas ich żywotności, w którym powinno się dokonać pomiaru. Istnieją laboratoria specjalizujące się w diagnostyce mitochondrialnej, które oferują także transport materiału do badań w odpowiednich warunkach.

Bibliografia

0:00
0:00