Łuszczycowe zapalenie stawów – ŁZS
Łuszczycowe zapalenie stawów – ŁZS Łuszczycowe zapalenie stawów, witamina D, koenzym Q10, omega 3, selen, cynk

Nikt na dobrą sprawę nie wie, skąd bierze się łuszczycowe zapalenie stawów. Naukowcy ciągle szukają rozwiązania tej zagadki. Jedna z teorii mówi, że może być zaburzona praca mitochondriów.

Zaburzenie pracy mitochondriów

Choroba pojawia się u ludzi, którzy cierpią na łuszczycę. Przypadłość ta ma swoje podłoże w zaburzeniach mitochondriów – maleńkich struktur, które produkują energię, są jakby „silnikami” dającymi energię każdej jednej komórce w naszym ciele.

Jest to proces bardzo skomplikowany – kilkadziesiąt różnych związków chemicznych jest w nim tworzonych bądź zużywanych. Jednym z nich jest kwas fumaranowy – właśnie jego brak jest przyczyną łuszczycy.

Niestety, suplementacja tej konkretnej substancji nie jest rozwiązaniem doskonałym – problemem jest brak jej wytwarzania w jednym konkretnym miejscu i zalewanie całego organizmu niesie niekiedy więcej skutków ubocznych, niż korzyści.

Niemniej uzupełnianie witamin i minerałów, które są niezbędne do tworzenia kolejnych „składowych” tych reakcji chemicznych bardzo często sprawia, że organizm wznawia produkcję samoistnie.

I tutaj prawdopodobnie kryje się rozwiązanie zagadki zapalenia stawów – skoro chorzy cierpią jednocześnie na łuszczycę, a to schorzenie z kolei jest zazwyczaj połączone z ciężkimi niedoborami pokarmowymi, to logicznym byłoby sprawdzenie, czy ich uzupełnienie pomoże pacjentom.

Niestety, witamin i minerałów, jako substancji naturalnie występujących, nie można objąć patentem. Prawdopodobnie więc nigdy nie doczekamy się solidnych badań w tym kierunku. Niemniej kilka było przeprowadzonych i dało rewelacyjne rezultaty.

Cynk

Już w roku 1980 przeprowadzono próbę kliniczną, w której pacjenci dostawali cynk oraz tabletki placebo, aby sprawdzić skuteczność uzupełniania tego bardzo częstego niedoboru w tym schorzeniu1. W ciągu kilku do kilkunastu tygodni uzupełnienie tego jednego pierwiastka wystarczyło, by pacjenci mogli odstawić leki przeciwbólowe i by wróciła im sprawność w stawach. Poprawiły się też wszelkie parametry krwi związane z chorobą. Badanie zostało potwierdzone innym, przeprowadzonym w 1989 roku2, gdzie przez pół roku podawano bardzo wysokie, przekraczające 100 mg dziennie dawki cynku, także osiągając bardzo dobre wyniki i całkowite wyleczenia pacjentów.

Prowadząc terapię na własną rękę trzeba pamiętać, że dawki cynku powinny być odpowiednio wysokie, rzędu kilkudziesięciu miligramów dziennie. Uzupełnienie niedoboru, który pogłębiał się przez powiedzmy 20 lat nie jest możliwe dawkami rzędu 100% czy nawet 200% zapotrzebowania branymi przez kilka tygodni. Tu potrzeba długich miesięcy większych ilości. Jako że cynk i miedź konkurują ze sobą, powinno się sprawdzać jej poziom co kilka tygodni, aby nie spadł zbyt nisko – może to doprowadzić do anemii a także wielu innych powikłań.

Uwagę zwraca też inne badanie, w którym analizowano poziom niektórych antyoksydantów u chorych3. Mieli oni znacznie podniesiony poziom nasyconych kwasów tłuszczowych, co może wskazywać na to, że ich nadmiar może być jedną z przyczyn rozwoju choroby – występują one głównie w mięsie i produktach odzwierzęcych.

Selen

Można też było zaobserwować obniżony poziom selenu – co może wydać się szczególnie interesujące. W Polsce niedobory tego pierwiastka są szczególnie mocno nasilone4, więc jego uzupełnianie będzie korzystne nawet gdyby nie pomógł w interesującym nas schorzeniu – pomoże to zapobiegać nowotworom5,6,7 czy uchroni przed chorobami wirusowymi8,9,10,11. Powinno się stosować dawki rzędu 50-200 mcg dziennie.

Kwasy omega 3

Niemal każdy z nas ma niedobory omega 3 – te dobroczynne tłuszcze zostały z naszej diety wyparte przez konkurencyjne omega 6, głównie za sprawą stosowania w produkcji żywności tańszego w produkcji oleju słonecznikowego oraz karmienia zwierząt paszą z wysoką ich zawartością, przez co wszelkie produkty odzwierzęce są nimi wysycone. Nadmiar omega 6 w organizmie prowadzi do zwiększonego ryzyka stanów zapalnych, a to z kolei może nasilać chorobę. Przeprowadzono kilka prób klinicznych, które wykazały poprawę stanu zdrowia u osób cierpiących na łuszczycę i stosujących suplementację12,13,14, można z tego wnioskować, że poprawa nastąpi również w odmianie atakującej stawy – niemniej do tej pory nie znalazł się sponsor umożliwiający przeprowadzenie prób klinicznych tego taniego, nie podlegającego prawu patentowemu suplementu. Powinno się stosować dawki w okolicach 1000-2000 mg EPA dziennie.

Aby preparat miał odpowiednią siłę działania, powinien być dobrej jakości – tanie tabletki, produkowane w nieodpowiednich warunkach dopuszczających powietrze w czasie procesu zawierają często utlenione, dosłownie zjełczałe oleje, efekt ich zażywania może być wręcz odwrotny od zamierzonego. Powinny pochodzić z drobnych ryb, gdyż te większe, drapieżne kumulują w swoich organizmach metale ciężkie i pestycydy z każdej zjedzonej przez siebie małej rybki, powinny też być z połowów dalekomorskich. Suplement musi też zawierać witaminę E, chroniącą przed utlenieniem.

Wieloletnie niedobory mają oczywiście inne konsekwencje zdrowotne – a co za tym idzie, ich uzupełnienie zmniejsza ryzyko kilku poważnych schorzeń, a czasem nawet je leczy. Najbardziej jaskrawy przykład to ich wpływ na schorzenia nowotworowe – w badaniach klinicznych potrafiły spowolnić rozwój guza nawet kilkukrotnie15-18.

Witamina D3

W roku 1990 przeprowadzono próbę kliniczną z udziałem witaminy D319. 10 pacjentów przez pół roku utrzymywało suplementy. Zmierzono im ilość stawów z objawami chorobowymi przed oraz po terapii. U 4 z nich nastąpiła poprawa o ponad 50%, u 3 kolejnych – o ponad 25%.

Dlaczego mamy jej niedobory? Powód jest banalny, w zasadzie jedyne źródło z którego możemy korzystać to światło słoneczne. Po pierwsze – żyjemy na tyle daleko od równika, że w zimie nie przeżyjemy nawet dnia bez „suplementowania” się ubraniami i ogniem, jest to dla nas środowisko nienaturalne, mamy tu za mało słońca, po drugie – nawet w ciągu tych kilku letnich miesięcy gdy świeci ono mocno, chowamy się w betonowych klatkach, a gdy nawet wyjdziemy, jesteśmy szczelnie okryci ubraniami albo wysmarowani „zdrowymi” kremami z filtrem UV. Medycyna nie tylko ignoruje ten problem, ale wręcz pogłębia go, zaniżając rekomendowane spożycie – badania niezbicie wykazały, że dopiero dawki rzędu 4000-6000 jednostek dziennie są w stanie zastąpić w zimie światło słoneczne33, niemniej ciągle wmawia się nam, że wystarczy 200-400, czyli tyle, ile dostaje ważące kilka kg niemowlę.

Ciężko przecenić korzyści płynące z suplementacji – znacząco zwiększa odporność na infekcje, chroniąc przed sezonową grypą czy przeziębieniami20,21 (swoją drogą przyczyną sezonowości grypy jest w dużej właśnie niedobór D3 – najwięcej zachorowań jest gdy poziom we krwi jest najniższy, zaś gdy jest wysoki – nie ma ich w zasadzie w ogóle), w potężny sposób zabezpiecza przed nowotworami, zmniejszając ryzyko zachorowania nawet dwukrotnie22,23,24,25, chroni przed depresją i cofa objawy już istniejącej26, reguluje poziom insuliny w cukrzycy27 a także znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy toczeń układowy28-32.

Koenzym Q10

Na koniec warto wspomnieć o koenzymie Q10 – jest on niejako „produktem końcowym” procesu mitochondrialnego, jeśli cokolwiek w czasie jego przebiegu jest zakłócone (jak w przypadku łuszczycy), jego poziom w organizmie spada, a tym samym znacznie zwiększa się ryzyko niebezpiecznych schorzeń cywilizacyjnych. Często też jego uzupełnienie poprawia stan zdrowych, tak jak w niedawno przeprowadzonym badaniu34. Uzupełnienie go powinno być priorytetem, gdyż niskie stężenie w organizmie znacznie zwiększy ryzyko nowotworów – osoby chore mają dużo niższy poziom, a suplementacja przedłużała życie35-38. Uzupełnienie tylko tego jednego składnika odżywczego sprawiło, że śmiertelność z powodu chorób serca w grupie wysokiego ryzyka spadła dwukrotnie39 – co jest rezultatem, do którego „normalne” leki przepisywane przez lekarzy nawet się nie zbliżają. Jest niezwykle silny związek między niskim poziomem Q10 a depresją – w jednym z badań średnie stężenie koenzymu we krwi osób cierpiących na tę chorobę było niższe, niż najniższe jakie zanotowano u osób zdrowych39. Suplementacja trzykrotnie zmniejszyła też ilość ataków migrenowych40.

 

Bibliografia:

1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7002197
2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2623320
3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7699656
4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11934251
5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23878355
6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22736377
7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8971064
8. Hurwitz BE et al. Suppression of human immunodeficiency virus type 1 viral load with selenium. A randomised controlled trial. Arch Int Med 167: 148-154, 2007.
9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21740621
10. http://www.keepthefaith1296.com/parkinsons/the-possible-role-of-selenium-concentration-in-hepatitis-b-and-c-patients-MjI0MjE3MTU=.htm
11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11387264
12. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3133503/
13. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2563604
14. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1884857
15. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17720953
16. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18203887
17. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16899616
18. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16888035
19. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2242069
21. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20219962
22. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2581841/
23. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2567082/
24. http://ajcn.nutrition.org/content/85/6/1586.full
25. http://www.webmd.com/cancer/pancreatic-cancer/news/20060912/vitamin-d-cut-pancreatic-cancer
26. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17296473
27. http://www.sciencedaily.com/releases/2013/06/130625091841.htm
28. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22486948
29. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20494325
30. http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0055275
31. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3537648
32. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23250818
33. http://ajcn.nutrition.org/content/69/5/842.full
34. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19041224
35. Ralph Moss, Antioxidants Against Cancer
36. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8476426
37. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC433266/
38. http://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130525143852.htm
39. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20010493
40. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15728298

Zadziwiający olej kokosowy

Olej kokosowy, jako jeden z nielicznych źródeł krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (zawierających mniej niż 16 atomów węgla) nie potrzebuje karnityny, aby dostać się do wnętrza mitochondriów.

Leksykon Zdrowia
4 4-HNE 4-HYDROKSYNONENAL 5 5-MTHF A ACESULFAM K ACETON ACETYLACJA ACETYLO-COA ADDISONA, ZESPÓŁ ADENINA ADENOZYNOTRÓJFOSFORAN ADINOPEKTYNA ADIPOCYTY ADMA AGE AKONITAZA AKROLEINA AKTYWNY OCTAN ALFA, FALE MÓZGOWE ALLOSTERYCZNY MODULATOR AMD AMID KWASU NIKOTYNOWEGO AMPK AMYLAZA ANGIOGENEZA ANGIOTENSYNA ANTYOKSYDANTY APOPTOZA ASPARTAM ATP AUTOFAGOCYTOZA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) B BABKA JAJOWATA BETA - OKSYDACJA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH BETA, FALE MÓZGOWE BETA-BLOKERY BIAŁA TKANKA TŁUSZCZOWA BIAŁKO C-REAKTYWNE BŁONNIK POKARMOWY BRĄZOWA TKANKA TŁUSZCZOWA BRCA1 C CFS CHELATACJA CHROMOGRANINA A CIAŁA KETONOWE CISPLATYNA CK COMT CORICH CYKL COX CRP CYJANOKOBALAMINA CYKL CYTRYNIANOWY CYKL KREBSA CYKL KWASU CYTRYNOWEGO CYKL MOCZNIKOWY CYKL ORNITYNOWY CYKLAMINIAN CYKLOOKSYGENAZA PROSTAGLANDYNOWA CYP2D6 CYSTATIONINA CYTOCHROM C CYTOKINY STANU ZAPALNEGO CYTOZYNA CYTRULINA CZYNNIK INDUKOWANY HIPOKSJĄ CZYNNIK TOLERANCJI GLUKOZY CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU ŚRÓDBŁONKA NACZYNIOWEGO CHOLINA D DEHYDROGENAZA PIROGRONIANOWA DEHYDROGENAZY DEKSTRYNA DELTA, FALE MÓZGOWE DHA DIALDEHYD MALONOWY DINUKLEOTYD NIKOTYNOAMIDOADENINOWY DIOKSYGENAZA DIOKSYNY DOKSORUBICYNA DYSMUTAZA PONADTLENKOWA DYSTONIA DESATURACJA E EBV ECGF EEG ELEKTROENCEFALOGRAFIA ENDOTOKSYNA ENO ENTEROCYTY EPA EPIGENETYKA ERYTRYTOL F FAD FADH2 FENOLOWE KWASY FERMENTACJA MLECZANOWA FIBRATY FIBROMIALGIA FILOCHINON FITOSTERYNY FITOWY, KWAS FLAWONOIDY FLUPIRTYNA FMS FOSFATYDYLOSERYNA FOSFORAN-5-PIRYDOKSALU FOSFORYLACJA OKSYDACYJNA FRATAKSYNA FRUKTOZO-1,6-BIFOSFORAN FURANY FAGOCYTOZA G GABA GALAKTOZA GALENIKA GAMMA, FALE MÓZGOWE GASTRYNA GENISTEINA GLICEROLO-3-FOSFORAN GLIKOLIZA GLUKAGON GLUKOKORTYKOIDY GLUKONEOGENEZA GLUT GLUTAMINA GLUTAMINIAN GLUTATION GLUTATION ZREDUKOWANY GSH GSSG GTP GUANINA H HAPTOKORYNA HBA1C HDL HEMOGLOBINA HENLEGO, PĘTLA HIF1Α HIPOKSJA HISTONY HOLOTRANSKOBALAMINA HYDROPEROKSYLOWY, RODNIK HASHIMOTO I IGA IGE IGF-1 IGG IMMUNOGLOBULINA A IMMUNOGLOBULINA E IMMUNOGLOBULINA G INDEKS GLIKEMICZNY (IG) INDEKS INSULINOWY (FII) INHIBITORY ENZYMÓW INHIBITORY POMPY PROTONOWEJ INO INSULINA INSULINOOPORNOŚĆ INULINA INULINA K KALCYTRIOL KANCEROGEN KARBOKSYLAZA PIROGRONIANOWA KARDIOLIPINA KATECHOLO-O-METYLOTRANSFERAZA KERATYNA KETOGENEZA KINAZA KREATYNOWA KINAZA MTOR KOBALAMINA KOENZYM A KOENZYM Q10 KOFAKTOR KOMPLEKS DEHYDROGENAZY PIROGRONIANOWEJ KOZŁEK LEKARSKI KREATYNA KREATYNINA KSENOBIOTYKI KSYLITOL KUMARYNA KWAS ALFA - LINOLENOWY KWAS DOKOZAHEKSAENOWY KWAS EIKOZAPENTAENOWY KWAS GAMMA-AMINOMASŁOWY KWAS LINOLOWY KWAS LIPONOWY KWASICA KETONOWA KWASICA METABOLICZNA KWASICA MLECZANOWA KWASU MLEKOWEGO CYKL KWAS MLEKOWY KATALAZA KLASTER Ł ŁAŃCUCH ODDECHOWY L LDL LEKTYNY LEPTYNA LEPTYNOOPORNOŚĆ LIGAND LIGNANY LIKOPEN LIMONINA LINDAN LINDANY LIPAZA LIPOLIZA LIZOSOM M MALONOWY, DIALDEHYD MALTODEKSTRYNA MAŚLAN MASŁOWY, KWAS MCS MDA MDR – P MEDYCYNA MITOCHONDRIALNA METYLACJA METYLOKOBALAMINA MITOCHONDRIUM MITOFAGIA MLECZAN MRNA MRNA MTDNA MTHFR MTNO MTRNA N NAD NAD+ NADH NADPH NADTLENEK WODORU NADTLENOAZOTYN NEFRONU, PĘTLA NFKB NIACYNA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE NLPZ NMDA NNO O OKSYDAZA CYTOCHROMU C OKSYDOREDUKTAZY OKSYGENAZA HEMOWA 1 ORAC OROTOWY, KWAS OSTROPEST PLAMISTY OŚ HPA P PEKTYNY PEPSYNA PEPTYDY PEROKSYDAZY PET PIEPRZ METYSTYNOWY PIROFOSFORAN TIAMINY PIROGRONIAN PIRYDOKSYNA PIRYMIDYNY PLUSKWICA GRONIASTA POCHP PODSTAWNIK POJEMNOŚĆ ANTYOKSYDACYJNA ORGANIZMU POLIFENOLE POLISACHARYDY POSZARPANE CZERWONE WŁÓKNA PPI PRODUKT ZAAWANSOWANEJ GLIKACJI PROTEAZY PROTEOLIZA PRZECIWUTLENIACZE PURYNY PARESTEZJA Q QTC R REAKCJA ANAPLEROTYCZNA REPERFUZJA RESWERATROL RÓŻENIEC RYBOFLAWINA RYBOZA REAKCJA AUTOIMMUNOLOGICZNA S S-100, BIAŁKA SAPONINY SIRT3 SIRTUINY SOD SOD-1 SOD-2 SOMATOLIBERTYNA SOMATOSTATYNA SSRI STATYNY STRES NITROZACYJNY STRES OKSYDACYJNY SUKRALOZA SYLIMARYNA SZCZAWIOOCTAN SIBO Ś ŚRÓDBŁONKOWY CZYNNIK WZROSTU T T3 T4 TEOBROMINA THETA, FALE MÓZGOWE TIAMINA TLENEK AZOTU (NO) TORSADE DE POINTES TRANSKOBALAMINA I TRANSKOBALAMINA II TRIJODOTYRONINA TRÓJGLICERYDY TRYPSYNA TYMINA TYROKSYNA U U, ZAŁAMEK URACYL UTLENIONE GSH V VEGF W WIELOKSZTAŁTNY CZĘSTOKURCZ KOMOROWY WOLNE RODNIKI Z ZESPÓŁ PRZEWLEKŁEGO ZMĘCZENIA ZESPÓŁ WRAŻLIWOŚCI NA WIELORAKIE SUBSTANCJE CHEMICZNE ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Reklama
Cynkomit MSE
15 mg czystego cynku - skuteczna porcja
Naturalne, najwyższej czystości KWASY OMEGA 3. Wysoka porcja 750 mg
Selen MSE
Naturalny preparat w postaci L- Selenometioniny pozyskany z mikroalgi spiruliny platensis
Reklama
Cynkomit MSE
15 mg czystego cynku - skuteczna porcja
Naturalne, najwyższej czystości KWASY OMEGA 3. Wysoka porcja 750 mg
Selen MSE
Naturalny preparat w postaci L- Selenometioniny pozyskany z mikroalgi spiruliny platensis
Witamina D3 MSE
Wysoka porcja 2.000 IU - Monopreparat, mitoceutyk
Redakcja:
mail: redakcja@mito-med.pl
Reklama:
mail: reklama@mito-med.pl
2017 © Mito Med