Ochrona przed osteoporozą

Czego jeszcze nie wiesz o tej podstępnej chorobie ? Przedstawiamy, w jaki sposób prawidłowo zadbać o kości i zapobiec osteoporozie – które składniki są niezbędne oraz jak je właściwie zestawić.

Ochrona przed osteoporozą

Nigdy nie jest za późno, aby zadbać o kości, ponieważ ich przebudowa jest procesem zachodzącym przez całe życie. Jednak wraz z upływem lat utrata masy kostnej postępuje. Zbyt wolna odnowa kości prowadzi do osteoporozy oraz zwiększonej podatności na złamania. Nieprawidłowa gospodarka wapniem może skutkować odwapnieniem kości i osteomalacją.

Profilaktyka przed osteoporozą

Podstawą profilaktyki i funkcjonowania układu kostnego jest zapewnienie odpowiednich składników budulcowych. Zachowanie między nimi równowagi mineralnej zmniejsza ryzyko osteoporozy oraz jej powikłań. Na proces ten wpływa kilka czynników w tym: podaż wapnia, witaminy D3 i K2, magnezu, a także rzadko wspominanych, a równie ważnych składników, jak witamina B12 i kwas foliowy. Dowiedz się, dlaczego potrzebujemy tych substancji oraz jakie połączenie i dawkę zastosować, aby osiągnąć korzystny rezultat?

Gospodarka wapniowa a odwapnienie kości

Głównym składnikiem kości jest wapń. Kluczowa jest odpowiednia podaż tego składnika, ponieważ zarówno nadmiar, jak i niedobór wapnia ma wpływ na nasze kości. Niedobór będzie prowadził do odwapnienia kości. Jeżeli chcesz zapewnić swoim kościom odpowiedni poziom tego składnika kieruj się wskazówkami popartymi naukowo:

  • Najprostszą i często najtańszą metodą profilaktyki osteoporozy jest suplementacja preparatów wapnia, którego skuteczność potwierdzają liczne badaniach3,4.
  • Jednak sam wapń nie może dotrzeć w wystarczającej ilości do komórek. To witamina D kieruje go do naszych kości. Dlatego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty podczas suplementacji wapnia, należy stosować go w połączeniu z witaminą D35.
  • Ponadto wapń wiąże się z fosforem budując tkankę kostną i zęby. Jego zastosowanie zmniejsza ryzyko złamań, dlatego bardzo ważne jest zachowanie proporcji między tymi składnikami2.
  • Poza budowaniem kości, wapń uczestniczy w procesach metabolicznych komórki. Jego jony stymulują komórki nerwowe i mięśniowe. W przypadku deficytów tego minerału rozwój osteoporozy następuje znacznie szybciej, ponieważ organizm czerpie wapń z kości, aby wykorzystać go do pracy komórek.
  • Przyczyną braków wapnia bywają nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia oraz używki.
     

Rola magnezu dla zdrowia kości

Czy nadmiar wapnia może nam zaszkodzić i jaki związek ma z nim magnez? Otóż zbyt duża ilość wapnia może powodować zaparcia lub zmniejszać wchłanianie innych minerałów w tym magnezu i żelaza.

Podwyższony stosunek ilości wapnia do magnezu prowadzi do pogorszenia przyswajalności magnezu – składnika niezbędnego do wytwarzania energii i pracy komórek. Nasz organizm dobrze toleruje i w pełni przyswaja dawkę około 150 mg dziennie, która zapewnia regulowanie procesów gospodarki wapniowej. Co więcej, suplementacja magnezu minimalizuje ryzyko wystąpienia postmenopauzalnej osteoporozy. W związku z tym przyjmowanie preparatów wapnia i magnezu jest szczególnie wskazane u kobiet w wieku pomenopauzalnym, u których w wyniku niedoboru estrogenów następuje zwiększona utrata tkanki kostnej. Przy założeniu, że ilość magnezu w organizmie jest odpowiednia dla zachowania równowagi optymalna dawka wapnia wynosi około 600-700 mg na dobę.

Minerały

Gęstość mineralna kości (BMD) zapewnia ich wytrzymałość oraz odporność na złamania. Stanowi standard w rozpoznaniu osteoporozy. Warto zauważyć, że w skład kości poza wapniem wchodzi kilkanaście innych minerałów i pierwiastków śladowych, w tym magnez, krzem, bor, siarka czy fosfor. Jeżeli przeważa wapń reszty pierwiastków zaczyna brakować, co może powodować osłabienie tkanki kostnej.

Spośród minerałów budujących nasze kości istotną rolę odgrywa krzem. Stwierdzono, że jego właściwości przewodnictwa elektrycznego stymulują metabolizm kości6. Jego właściwości są ,,uruchamiane’’ poprzez nacisk na kości w czasie wysiłku fizycznego. Między innymi, dlatego wysiłek fizyczny stanowi element profilaktyki przed osteoporozą.

Utrata masy kostnej wraz z wiekiem

Witamina D3 i K2

Suplementacja witaminy D3 w osteoporozie przynosi liczne i potwierdzone korzyści5. Jednak są one osiągane jedynie w połączeniu  z suplementacją wapnia. W takim zestawieniu terapia umożliwia obniżenie ryzyka złamań kości o 12%, a im wyższe dawki witaminy D3 tym ryzyko złamań maleje. Ponadto dowiedziono, że  uzupełnienie wapnia i witaminy D3 zwiększa gęstość kości, wpływając na zachowanie równowagi mineralnej. Wyniki dotyczą głównie kości udowej oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa – najczęstszych miejsc złamań w  wyniku osteoporozy. Dodatkowo witamina D3 wpływa na zwiększenie liczby komórek mięśniowych, które stabilizują nasz szkielet. Jednoznacznie wynika z tego, że witamina D3 jest niezbędną w celu uniknięcia odwapnienia kości.

Na czym polega synergia działania tych substancji? Witamina D3 powoduje lepsze wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego oraz obniża stężenie parathormonu we krwi, który uwalnia wapń z kości. Skuteczna terapia witaminą D wymaga zastosowania odpowiednio wysokiej dawki. Zaleca się przyjmowanie od 1000 do 2000 IE dziennie. Elementem koniecznym w terapii osteoporozy, który może zwielokrotnić jej efekt jest włączenie witaminy K2. Witamina K2 jest niezbędna do przyłączania wapnia do osteoidów – międzykomórkowej substancji tkanki kostnej. Witamina ta stanowi kofaktor dla enzymu uczestniczącego w syntezie osteokalcyny – biała niekolagenowego.

Witamina B12 i kwas foliowy

Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że witaminy te pomagają w terapii osteoporozy. Otóż odpowiadają za prawidłowy metabolizm białek, a dokładniej aminokwasu cysteiny. Zapobiegają powstawaniu szkodliwej homocysteiny. Zbadano związek pomiędzy stężeniem homocysteiny a utratą masy kostnej7. Wyniki wskazują, że homocysteina wpływa na rozwój osteoporozy. Zmniejsza przepływ krwi przez kości oraz aktywność osteoblastów, obniżając wytrzymałość kości. Odkładanie się homocysteiny w organizmie prowadzi do zwapnień i zmian miażdżycowych. Homocysteina hamuje enzym oksydazę lizynową wpływając na obróbkę kolagenu i skład kości8. Nie ma wątpliwości, że za wzrost stężenia homocysteiny odpowiada głównie niedobór kwasu foliowego i witaminy B127. Kwas foliowy pomaga obniżyć poziom homocysteiny metabolizując ją do metioniny. Obniżając poziom homocysteiny możemy uzyskać lepsze efekty w leczeniu osteoporozy7.

Profilaktyka odwapnienia kości i osteoporozy

Podstawą mającą na celu uniknięcie odwapnienia kości jest odpowiednia profilaktyka. Przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać wapnia, magnezu, fosforu, oraz witamin (D, K) dla zachowania metabolizmu kości. Jednak zapewnienie wystarczającej ilości w diecie często jest niemożliwe. Wtedy zalecany jest kompletny zestaw najważniejszych mikroskładników odżywczych. Takie kryteria spełnia Osteo-Intercell CF. Zawiera wapń, magnez, kwas foliowy oraz witaminy: D3, K2 i B12 w odpowiedniej dawce. Spośród innych preparatów wyróżnia go wapń w formie cytrynianu wapnia dzięki czemu minerał ten wchłania się niezależne od stężenia kwasu żołądkowego i działa nawet u osób z obniżoną jego produkcją oraz u osób przyjmujących inhibitory pompy protonowej. Zapewnia optymalny metabolizm wapnia, którego dobre wchłanianie i wbudowywanie w tkankę kostną wspomaga witamina D3 i K2. Dodatkowo zawarty w preparacie kwas foliowy i witamina B12 chronią przed wzrostem poziomu homocysteiny. Osteo-Intercell CF to siła 6 składników odżywczych, których stężenie dobrano tak, aby mogły one wzajemnie uzupełniać swoje działanie.

Równie ważne, co dostarczenie odpowiedniego budulca, jest unikanie czynników, które prowadzą do utraty cennych minerałów dla kośćca. Szczególnie przy zaawansowanej osteoporozie należy ograniczyć spożycie kofeiny, cukru i produktów przetworzonych. Aby uniknąć odwapnienia kości, należy wprowadzić odpowiedni styl życia, a także uzupełniać go umiarkowaną aktywnością fizyczną. Im wcześniej wyeliminujemy zagrożenia i zadbamy o odpowiedni budulec dla naszych kości, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się ich zdrowiem.

Bibliografia:

0:00
0:00