Zdrowa i piękna opalenizna dzięki słońcu i… suplementacji!

Jak zadbać o zdrowie skóry podczas opalania?

Zdrowa piękna opalenizna suplementacja

Lato zbliża się wielkimi krokami, nieśmiało przebijając się przez wiosenne chmury i burze.  Pozwoli wyczuwalne są ciepłe promienie słońca, tak potrzebnego dla zdrowia i urody. Lato to czas słońca, odpoczynku, plażowania, wakacji, urlopu i kąpieli słonecznych. Ta pora roku to czas, w którym każdy chce wyglądać dobrze.

Wiosna sprzyja poprawie sylwetki, która latem zostanie ubrana w opaleniznę. No dobrze, ale jak opalać się zdrowo? Czyli tak, aby skóra miała piękny kolor, ale nie stawała się sucha, poparzona, zaczerwieniona i popękana? Aby nie starzała się pod wpływem opalania?

Zdrowa opalenizna

Opalenizna, czyli zaciemnienie skóry to naturalna reakcja organizmu w odpowiedzi na promienie UV docierające do skóry i penetrujące ją. Skóra broniąc się wytwarza pigment. W wyniku pigmentacji powstaje opalenizna. Powstawanie pigmentu (melanin) zachodzi na drodze melanogenezy, czyli procesu enzymatycznego prowadzącego do powstania melanin warunkujących zabarwienie skóry. Prekursorem melaniny jest L- tyrozyna. Proces zachodzi
w melanosomach występujących głęboko w skórze, a dokładniej w warstwie podstawnej naskórka. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) nasila melanogenezę przez zmniejszenie grup sulfhydrylowych, hamujące ten proces.

Jak sie opalać bezpiecznie i efektownie?

Synteza melanin wymaga obecności: tryptofanu, fenyloalaniny, tyrozyny. Melanogenezę dodatkowo inicjują witaminy: A, B, C, P oraz składniki mineralne: Fe (żelazo), Cu (miedź), Ca (wapń). Podczas melanogenezy aminokwas – tyrozyna zostaje przekształcony w melaninę pod wpływem promieni UV. Melanocyty, czyli komórki wytwarzające pigment, w czasie melanogenezy przemieszczają się z warstwy podstawnej naskórka do powierzchniowych partii skóry. Odpowiednio dobrana suplementacja może wspomóc proces opalania, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji.

Opalanie, a stres oksydacyjny i starzenie się skóry

Opalanie prowadzi do powstania stresu oksydacyjnyego w komórkach. Organizm opracował strategię obronną przed powstawaniem i następstwami stresu oksydacyjnego, która polega na produkcji pigmentu. Melanina (pigment) jest przeciwutleniaczem chroniącym przed stresem oksydacyjnym. Produkowana jest pod wpływem promieni UV i zwalcza ok 80% wolnych rodników tlenowych. Promieniowanie UV powoduje powstanie wiązań kowalencyjnych między sąsiednimi zasadami azotowymi, co uniemożliwia replikację DNA. Prowadzi to do powstania mutacji i zaburzeń w mechanizmie podziału komórek. Dodatkowa suplementacja zapobiega powstawaniu reaktywnych form tlenu oraz zapobiega starzeniu się skóry. Przed stresem oksydacyjnym i starzeniem się skóry chronią:  selen, glutation, witaminy C i E oraz enzymy takie jak: katalaza, dysmutaza nadtlenkowa, peroksydaza glutationowa, a także nanoubichinol (koenzym Q10).

Koenzym Q10 na zewnątrz i od wewnątrz?

Warunkiem posiadania zdrowej i pięknej skóry są: właściwa dieta i pielęgnacja skóry, dużo ruchu na świeżym powietrzu, a także odpowiednia podaż koenzymu Q10. Często za niewłaściwy stan skóry (wrażliwość, szybsze starzenia się) odpowiadają niedobory koenzymu Q10. Uzupełnienie deficytów koenzymu Q10 spowalnia procesy starzenia się skóry, wywołane między innymi opalaniem. Koenzym Q10 stosowany do wewnątrz odżywia skórę, a na zewnątrz chroni skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, np. promieniami UV. Dlatego miejsca bardziej wrażliwe, gdzie skóra jest cieńsza (dekolt, szyja, powieki, usta) wymagają zewnętrznego stosowania koenzymu Q10 (kremżel).

Kremy z filtrem UV

Stosowanie kremów z filtrem UV w dzisiejszych czasach to konieczność. Promieniowanie UV jest istotnym i głównym czynnikiem wpływającym na procesy starzenia się skóry. Filtry UV stosowane w kosmetykach są to związki chemiczne, które chronią skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Nowoczesne kremy z filtrami UV zawierają kilka związków chroniących przed promieniami UV, ponieważ wyłącznie w ten sposób można zapewnić skórze optymalną ochronę. Stosowanie filtrów UV i właściwa suplementacja pomaga zachować skórze zdrowy wygląd.