L- tyrozyna – działanie, dawkowanie i skutki uboczne

Rola tyrozyny w organizmie. Kiedy warto ją stosować, a kiedy należy jej unikać?

Potencjalne korzyści L-tyrozyny - dawkowanie i skutki uboczne

L-tyrozyna jest aminokwasem, którego organizm używa do budowania białek i innych ważnych związków. Bywa stosowana w celu poprawy funkcji poznawczych, nastroju i hormonów tarczycy, szczególnie gdy znajdujemy się pod wpływem stresu. Jednak badania wskazują, że może działać odwrotnie i pogorszyć zdrowie psychiczne w niektórych przypadkach. Przeczytaj artykuł, aby odkryć obie strony stosowania L-tyrozyny.

Co to jest L-tyrozyna?

L-tyrozyna jest naturalnie występującą formą tyrozyny, aminokwasu, którego organizm używa do wytwarzania białek i neuroprzekaźników1.

Nasz organizm jest w stanie sam wytwarzać tyrozynę z innego aminokwasu – fenyloalaniny. Dlatego można zapewnić jego optymalny poziom, stosując urozmaiconą dietę, bogatą w jej źródła, takie jak2:

  • ser i nabiał,
  • jajka,
  • kurczak,
  • indyk,
  • fasola,
  • orzeszki ziemne.

L-tyrozyna jest popularnym suplementem nootropowym – stosowana w celu poprawy funkcji poznawczych i adaptacji organizmu do stresujących warunków.  Jest stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami.

Działanie tyrozyny

W organizmie tyrozyna działa jako prekursor neuroprzekaźników zwanych katecholaminami3:

  • dopaminy,
  • norepinefryny (noradenaliny),
  • adrenaliny.

Składniki te odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia psychicznego, funkcji poznawczych i reakcji na stres. Kontrolują także ciśnienie krwi i metabolizm4,5.

Tyrozyna pomaga budować hormony tarczycy i melaninę – pigment skóry.6,7

Z kolei w mózgu L-tyrozyna służy do wytwarzania dopaminy i innych neuroprzekaźników.

N-acetylo-L-tyrozyna (NALT)

N-acetylo-L-tyrozyna (NALT lub NAT) jest formą tyrozyny bardziej rozpuszczalną w wodzie, która dobrze sprawdza się podczas żywienia dożylnego8.

Jednak jako suplement diety jest mniej efektywnie wykorzystywana niż L- tyrozyna. Metabolizujemy tylko 25% NALT do wolnej tyrozyny i eliminujemy 35–38% z moczem.9,10,11

W badaniu na grupie 13 osób N-acetylo-L-tyrozyna w ogóle nie zwiększała poziomu tyrozyny12. Zatem w doustnej suplementacji lepiej sprawdza się L-tyrozyna.

N-acetylo-L-tyrozyna jest bardziej rozpuszczalna niż L-tyrozyna, ale jest gorzej wykorzystywana przez organizm.

Korzyści ze stosowania L-tyrozyny

1. Wspiera funkcje umysłowe podczas stresu

Wśród 15 badań klinicznych oceniono wpływ L-tyrozyny, podawanej w krótkim czasie i wysokich dawkach, na funkcje poznawcze i zachowanie. Ten schemat dawkowania zapobiegał wyczerpaniu katecholaminy i poprawiał funkcje umysłowe w stresujących i wymagających sytuacjach13.

Wykazał najlepsze wyniki u osób narażonych na:

  • rozproszenie uwagi i wielozadaniowość14,15,16,
  • bezsenność17,18,
  • trudne warunki pogodowe19,20,21.

Jednak L-tyrozyna może nie być skuteczna u wszystkich. U osób starszych stosowanie L-tyrozyny wywoływało nawet przeciwne skutki – pogarszając pamięć i funkcje poznawcze22.

Konieczne są dalsze badania kliniczne, aby określić wpływ l-tyrozyny na funkcje poznawcze u osób poddanych stresowi.

2. Może równoważyć nastrój

L-tyrozyna pozyskiwana z pożywienia może przyczyniać się do zdrowia psychicznego. Brakuje jednak wystarczających dowodów na poparcie stosowania l-tyrozyny u osób z depresją i zaburzeniami nastroju.

Według niektórych naukowców brak równowagi neuroprzekaźników w mózgu odgrywa rolę w depresji i innych zaburzeniach nastroju. Ponieważ tyrozyna umożliwia produkcję dopaminy i noradrenaliny, może wspierać zachowanie dobrego nastroju23.

Niektóre badania sugerują, że może być korzystna w przypadku określonych zaburzeń nastroju, takich jak:

  • depresja spowodowana niskim poziomem dopaminy24,
  • obniżony nastrój spowodowany życiem w trudnych, zimnych warunkach klimatycznych25,26,
  • depresja poporodowa27.

Jednak powyższe wyniki pochodzą z badań klinicznych z niewielką ilością badanych osób, często bez kontroli placebo. W większym badaniu z udziałem 65 pacjentów nie udało się zweryfikować działania przeciwdepresyjnego L-tyrozyny28.

L-tyrozyna nie wywoływała zmian nastroju u zdrowych osób.29,30

L-tyrozyna może w niektórych przypadkach wspierać zdrowie psychiczne, ale prawdopodobnie nie ma działania przeciwdepresyjnego.

3. Wpływa na hormony tarczycy

Tyrozyna w połączeniu z jodem i selenem jest niezbędna do wytwarzania hormonów tarczycy31.

W jednym z badań na grupie 85 ochotników suplementacja dużymi dawkami L-tyrozyny (12 g dziennie) lekko zwiększyła poziom aktywnego hormonu tarczycy T3. Ponadto znacznie zmniejszyła TSH, którego wysoki poziom jest związany z niedoczynnością tarczycy i stresem32.

4. Może regulować masę ciała

Tyrozyna, wpływając na produkcję hormonów tarczycy i katecholamin pośrednio reguluje metabolizm i produkcję energii. Z tego powodu istnieje możliwość, że L-tyrozyna może wspomagać zmniejszanie masy ciała.

Suplement zawierający L-tyrozynę, ekstrakt z zielonej herbaty i kofeinę nieznacznie przyspieszył utratę masy ciała u 80 otyłych osób dorosłych. Prawdopodobnie wszystkie składniki przyczyniły się do tego wyniku33.

Żadne inne badania nie udokumentowały wpływu L-tyrozyny na utratę wagi.

Na podstawie aktualnych danych nie można jednoznacznie stwierdzić, czy L-tyrozyna wspiera redukcję masy ciała.

5. Rola w fenyloketonurii

Fenyloketonuria (PKU) to wrodzona choroba metaboliczna, w której dochodzi do nieprawidłowej przemiany aminokwasu fenyloalaniny. Jej nagromadzenie powoduje uszkodzenie mózgu i upośledzenie funkcji poznawczych34,35,36.

Osoby chorujące na fenyloketonurię powinny przestrzegać diety niskobiałkowej, aby zminimalizować spożycie fenyloalaniny. Z tego powodu narażeni są na niedobór tyrozyny, która przekształcana jest w organizmie z fenyloalaniny. Dlatego uzupełnianie L-tyrozyny u chorych na PKU może okazać się potrzebne37.

Aby uniknąć niedoboru tyrozyny we krwi, sugeruje się stosowanie zamienników białka o zoptymalizowanej zawartości tyrozyny lub jej suplementację (3-6 g / 100 g).38,39,40,41

6. Rola w narkolepsji

Pacjenci z narkolepsją zmagają się z niekontrolowanym zasypianiem w ciągu dnia. Często doświadczają katapleksji (nagłej i niekontrolowanej utraty napięcia mięśni) podczas snu42.

L-tyrozyna pozwala wytworzyć odpowiednią ilość dopaminy i noradrenaliny, neuroprzekaźników, które działają pobudzająco i zapobiegają katapleksji.43,44

W badaniu z udziałem 10 pacjentów, L-tyrozyna poprawiła kilka objawów narkolepsji – zmniejszała zmęczenie i poprawiała czujność45.

Badanie na niewielkiej grupie pacjentów z narkolepsją, u których stosowano L-tyrozynę, wykazało zmniejszoną liczbę niekontrolowanego snu w ciągu dnia i katapleksji u ośmiu pacjentów46.

Kilka wyników z badań klinicznych sugeruje, że L-tyrozyna może zmniejszać napady snu w ciągu dnia i osłabienie mięśni u osób z narkolepsją.

7. Skutki uboczne i środki ostrożności stosowania L-tyrozyny

Według Agencji Żywności i Leków (FDA) L-tyrozyna jest uznawana za ogólnie bezpieczną47.

Co potwierdzają badania kliniczne wykazujące jedynie niewielkie działania niepożądane48,49:

  • ból głowy,
  • drażliwość,
  • nudności.

Należy jednak uważać na wysokie dawki L-tyrozyny. W jednym z badań dawki 100-200 mg / kg spowodowały pogorszenie funkcji poznawczych u osób starszych50.

8. Interakcje z lekami

L-tyrozyna uczestniczy w tych samych szlakach metabolicznych co L-DOPA – lek na chorobę Parkinsona. Dlatego suplementy tyrozyny, a nawet pokarmy bogate w tyrozynę, mogą utrudniać transport L-DOPA do mózgu, prowadząc do różnic w odpowiedzi na leczenie51,52.

Pacjenci z chorobą Parkinsona często mają niedobór hydroksylazy tyrozynowej – enzymu przekształcającego tyrozynę w L-DOPA – co stanowi kolejne ograniczenie dla suplementacji tyrozyny wraz z przyjmowaniem leku L-DOPA53.

Wysokie dawki L-tyrozyny (12 g dziennie przez 4 miesiące) mogą zwiększać poziom hormonów tarczycy. Osoby z nadczynnością tarczycy i przyjmujące leki na tarczycę powinny skonsultować stosowanie tyrozyny z lekarzem54.

Suplementy L-tyrozyny mogą wchodzić w interakcje z lekami na tarczycę i leczeniem L-DOPA w chorobie Parkinsona.

Dawkowanie L-tyrozyny

Średnia dawka L-tyrozyny w większości przypadków wynosi 100 mg / kg masy ciała. Stanowi to około 7 g dziennie dla osoby o wadze 70 kg, rozłożonej na 2-3 dzienne dawki55,56.

Bibliografia:

0:00
0:00