Antyoksydanty i koenzym Q10 dla płodności i zdrowej ciąży

Które antyoksydanty są niezbędne podczas starania się o dziecko? Na co powinni zwrócić uwagę mężczyźni, a na co kobiety? Przedstawiamy mitochondrialne podejście do powiększania rodziny.

Przeciwutleniacze zwiększają szansę na ciążę

Wiele par marzy o rodzicielstwie, spokojnej ciąży oraz zdrowym dziecku. Jednak coraz częściej pojawia się problem z zajściem w ciążę. Współczesne środowisko oraz żywność, jaką spożywamy niestety nie zapewniają właściwych warunków kluczowych dla zdrowia ojca, matki oraz dziecka. Do tego dochodzą problemy hormonalne i stres. Okazuje się, że przeciwutleniacze zwiększają szansę na zajście w ciążę oraz jej prawidłowy przebieg. Na szczególną uwagę kobiet w ciąży zasługuje koenzym Q10.

Przeciwutleniacze kluczem do zdrowych plemników

Częstym problemem utrudniającym proces starania się o dziecko jest jakość męskiego nasienia oraz zawartej w nim małej ilości ruchliwych plemników. To od ich sprawnego poruszania się zależy czy dotrą do komórki jajowej w czasie swojej najwyższej aktywności i żywotności. Bardzo często jednak plemniki są zbyt powolne lub nie występują w wystarczającej ilości. Te problemy dotykają aż 40% par pragnących zostać rodzicami. Badania wykazały, że jakość męskiego nasienia jest ściśle związana między innymi z dietą. Im więcej w żywności  kwasu foliowego, cynku czy witaminy E, tym plemniki są szybsze, bardziej zwinne, większa ich liczba dociera do celu, a to zwiększa szansę na zajście w ciążę nawet czterokrotnie. Natomiast odpowiednia zawartość tych mikroskładników przyczynia się aż pięciokrotnie do właściwego przebiegu ciąży i zdrowia dziecka. Wiadome jest, że plemniki mogą zostać uszkodzone przez silny stres oksydacyjny, ale przeciwutleniacze będą minimalizowały te defekty. Do wyżej wymienionych przeciwutleniaczy dochodzi jeszcze koenzym Q10 oraz witamina C i jak się przekonamy, są to jedne z najważniejszych składników antyoksydacyjnych.

Antyoksydanty a płodność kobiety

Wiemy już jak ważne są przeciwutleniacze u mężczyzn. Teraz nasuwa się pytanie, czy antyoksydanty mogą zwiększyć płodność u kobiet? Zdecydowanie tak, odpowiednia dawka antyoksydantów przynosi ogromne korzyści, ponieważ niezależnie od płci mitochondria mamy tak samo zbudowane, a to właśnie one potrzebują tych substancji do sprawnego funkcjonowania. Warto zaznaczyć, że mitochondria posiadają własne koliste DNA (oznaczane w literaturze jako mtDNA), jak również własne mtRNA oraz rybosomy, co umożliwia im biosyntezę niektórych protein.

Mitochondrialne DNA nie posiada żadnej ochronnej otoczki proteinowej (histonów), a jego zdolności do regeneracji, w przeciwieństwie do DNA jądra komórkowego, są bardzo ograniczone. Z tego względu w genomie mitochondriów mutacje zdarzają się od 10 do 20 razy częściej niż w genomie jądra komórkowego. Dlatego też DNA mitochondriów jest o wiele bardziej podatne na działanie szkodliwych czynników np. ksenobiotyków, stresu oksydacyjnego, promieniowania, etc. Niestety, mutacje w obrębie mitochondriów podlegają dziedziczeniu – niemal zawsze ze strony matki, dlatego zdrowe mitochondria matki są niezwykle ważne.

Koenzym Q10 w ciąży

Kobiety, szczególnie po 30 roku życia powinny zadbać o odpowiedni poziom koenzymu Q10, ponieważ wtedy własna produkcja Q10 systematycznie spada, a wraz z nią słabnie nasza ochrona antyoksydacyjna i wzrasta ryzyko przekazania wad mitochondrialnych dziecku. W związku z tym prawidłowy poziom koenzymu Q10 w organizmie przyszłych mam jest absolutnie warunkiem koniecznym dla urodzenia zdrowego, silnego dziecka.

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu poddali badaniom 437 kobiet mających trudności z zajściem w ciążę (mimo braku konkretnego, medycznego uzasadnienia). Badano wskaźnik masy ciała (BMI). Zauważono, że kobiety z BMI poniżej 25, szybciej zachodzą w ciążę stosując witaminę C (średnio wszystkie otrzymywały dawkę w wysokości 136 mg dziennie) w postaci suplementów diety. Natomiast u kobiet posiadających BMI powyżej 25 szansa na zajście w ciążę zwiększy się przy przyjmowaniu  większej ilości beta-karotenu lub witaminy A (przy dziennym spożyciu średnio 1400 jednostek tej witaminy). Ponadto naukowcy badali wpływ przeciwutleniaczy w różnych grupach wiekowych. Stwierdzono, że u kobiet poniżej 35 roku życia spożywających większą ilość beta-karotenu oraz witaminy A, szansa na ciążę znacznie wzrosła. Kobiety powyżej 35 lat szybciej zostaną mamami przy zwiększonej dawce witaminy E zawierającej wszystkie z tokoferoli i tokotrienoli (około 33mg na dobę).

 

Antyoksydanty zmniejszają liczbę poronień

Po poczęciu dziecka, przez okres aż do około 12 tygodni istnieje ryzyko poronienia i niestety statystyki pokazują, że jest ono dość wysokie. Jak dowodzą najnowsze badania, zwiększone spożycie przeciwutleniaczy zmniejsza ryzyko poronienia. Eksperyment wykazał, że u kobiet z niższym poziomem przeciwutleniaczy we krwi występowało zwiększone ryzyko poronienia. Badacze doszli do wniosku, że podwyższony stres oksydacyjny jest prawdopodobnie jedną z kluczowych przyczyn poronień.

Najlepsze źródła przeciwutleniaczy

Teraz pojawia się pytanie, w jaki sposób najlepiej zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na przeciwutleniacze? Najprostszym sposobem jest suplementacja odpowiednimi preparatami takimi jak: witamina C, A, E, koenzym Q10 czy glutation. Warto jednak pamiętać, że przede wszystkim należy zacząć od zbilansowanej diety bogatej w witaminy i składniki mineralne oraz dołączyć produkty żywnościowe o wysokiej zawartości ORAC (jest to pojemność antyutleniająca lub pojemność antyoksydacyjna). Im wyższa jest wartość ORAC, tym więcej przeciwutleniaczy jest obecnych w pokarmach. Według Światowej Organizacji Zdrowia, dorosła osoba powinna spożywać co najmniej od 5 000 do 7 000 jednostek ORAC dziennie. Pamiętajmy jednak, że u osób przyjmujących leki, chorujących, czy cierpiących na stres psychiczny – ta dawka ulegnie zwiększeniu.

Natomiast dla kobiet, którym udało się zajść w ciążę niezbędny jest dodatkowy zestaw witamin szczególnie z grupy B w tym kwas foliowy i witamina B12 (Fetusan plus Omega-3) o czym można szerzej przeczytać w artykule: Zdrowie-przyszłej mamy i dziecka mitochondrialnie.

Odpowiedni poziom przeciwutleniaczy zapewnia nie tylko prawidłowy cykl menstruacyjny u kobiet oraz lepszą jakość nasienia, ale przede wszystkim chroni cały organizm przed stresem oksydacyjnym i związanymi z nim problemami. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko takich chorób jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby autoimmunologiczne, rak, przedwczesne starzenie się czy demencja.

Prezentacja

 

  1. https://www.zentrum-der-gesundheit.de/schwanger-dank-antioxidantien.html
0:00
0:00