Fosfatydyloseryna - korzyści, dawkowanie i skutki uboczne
Fosfatydyloseryna - korzyści, dawkowanie i skutki uboczne fosfatydyloseryna, stres, suplementacja, dawkowanie, pamieć, koncentracja, praca mózgu, ADHD, Alzheimer,

Fosfatydyloseryna jest rodzajem fosfolipidu i pochodną aminokwasu seryny. Występuje w mózgu. Sugeruje się, że suplementacja  fosfatydyloseryny może być pomocna w zachowaniu zdrowia mózgu. Przedstawiamy informacje o korzyściach zdrowotnych fosfatydyloseryny, potencjalnych skutkach ubocznych i optymalnej dawce.

Czym jest fosfatydyloseryna?

Fosfatydyloseryna jest substancją tłuszczową wytwarzaną w organizmie, która pokrywa i chroni każdą komórkę w ciele. Jej obecność jest szczególnie ważna dla prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych w mózgu, pomagając w przekazywaniu sygnałów między nimi [1].

Fosfatydyloseryna jest fosfolipidem (cząsteczką tłuszczu przyłączoną do fosforanu) i jest głównym składnikiem wszystkich błon komórkowych.

Jako suplement stosowana jest w celu poprawy funkcji poznawczych i pamięci i łagodzenia stresu [1].


Korzyści zdrowotne

Fosfatydyloseryna w kilku badaniach wykazała duże prawdopodobieństwo skuteczności wpływając na:

1. Funkcje poznawcze

Badania wykazały, że przyjmowanie 100 mg fosfatydyloseryny trzy razy dziennie może pomóc w zmniejszeniu związanego
z wiekiem osłabienia funkcji mózgu [2, 3, 4, 5]

Ponadto wykazano, że osoby zdrowe, którzy przyjmują suplementy fosfatydyloseryny do 400 mg dziennie, mają sprawniejsze funkcje myślowe i pamięć  [6, 7].

W badaniu klinicznym z udziałem 18 młodych osób, suplementacja 400 mg fosfatydyloseryny (PS) przyspieszyła obliczenia matematyczne i zmniejszyła liczbę błędów [8].

W trzech badaniach klinicznych z udziałem 577 osób starszych, fosfatydyloseryna w dawce 300 mg / dzień poprawiła upośledzenie funkcji poznawczych [9, 10, 11].

Suplementacja 200–300 mg fosfatydyloseryny na dobę poprawiłą pamięć w trzech badaniach klinicznych z udziałem 263 uczestników (36 dzieci z ADHD i 227 starszych osób dorosłych) [12, 13, 14].

W innym badaniu klinicznym z udziałem 72 osób, suplementacja fosfatydyloseryny (300 mg / dobę) z kwasem fosfatydowym poprawiło pamięć i nastrój [15].

Fosfatydyloseryna w połączeniu z kwasami tłuszczowymi omega-3 lub ekstraktem z miłorzębu japońskiego pomogły utrzymać lub poprawić pamięć w trzech badaniach klinicznych z udziałem 158 osób [16, 17, 18].

Jednak należy przeprowadzić większe badania, zanim jej wpływ na funkcjonowanie mózgu będzie w pełni zrozumiały.

Fosfatydyloseryna wykazuje obiecujące działanie na funkcje poznawcze, szczególnie u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Korzyści te powinny zostać potwierdzone w większych badaniach klinicznych.

2. Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest związana z gromadzeniem się beta-amyloidu w mózgu. Badania wykazały, że fosfatydyloseryna zapobiega tej akumulacji, co może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu postępu choroby [19].

W badaniu klinicznym z udziałem 51 osób z chorobą Alzheimera, fosfatydyloseryna zmniejszyła objawy i poprawiła funkcje poznawcze u osób z łagodniejszymi zaburzeniami funkcji poznawczych [20].

Suplementacja miała wpływ na niektóre objawy demencji w badaniach z udziałem 104 pacjentów z chorobą Alzheimera we wczesnych stadiach choroby [21, 22].

W badaniu klinicznym z udziałem 42 pacjentów 300 mg fosfatydyloseryny na dobę poprawiło także objawy otępienia [23]

Jednak potrzebne są dalsze badania na szerszą skalę, aby potwierdzić obiecujący korzystny wpływ fosfatydyloseryny.

3. Stres

Fosfatydyloseryna ma potencjalne korzystne działanie na obniżanie poziomu hormonów stresu.

W badaniu klinicznym z udziałem 80 osób fosfatydyloseryna obniżyła poziom kortyzolu i ACTH (który kontroluje uwalnianie kortyzolu). Efekt ten był widoczny tylko w przypadku dawki do 400 mg. Wyższe dawki nie wykazywały tego efektu [24].

W dwóch badaniach klinicznych z udziałem 135 mężczyzn, fosfatydyloseryna w połączeniu z kwasem fosfatydowym lub kwasami omega-3 znormalizowała poziomy ACTH i kortyzolu, ale tylko u osób z przewlekłym stresem [25, 26].

Fosfatydyloseryna (300 mg / dzień) poprawiła nastrój u młodych ochotników borykających się ze stresem [27].

4. ADHD

W dwóch badaniach klinicznych z udziałem 236 dzieci fosfatydyloseryna, stosowana samodzielnie lub w połączeniu
z kwasami tłuszczowymi omega-3, zmniejszała objawy ADHD [28, 29].

Według autorów jednego z badań może być szczególnie skuteczny u „dzieci z nadpobudliwością impulsywną, zaburzeniami emocjonalnymi i behawioralnymi z ADHD” [30].

Wyniki badań wstępnych są obiecujące, ale potrzeba więcej dowodów, aby je potwierdzić.

Wnioski z badań wstępnych

Poniższe dowody nie potwierdzają jednoznacznie zastosowania fosfatydyloseryny w opisywanych przypadkach. Większość badań dotyczy modeli komórkowych lub zwierzęcych, które potrzebują poparcia w badaniach u ludzi.

5. Efektywność treningu

Badania sugerują, że suplementacja fosfatydyloseryny może wpływać na czas i wyniki sportowe.

W badaniu klinicznym z udziałem 14 mężczyzn stosowanie 750 mg fosfatydyloseryny wydłużyło czas ćwiczeń. W innym badaniu 400 mg na dzień zmniejszało uczucie zmęczenia po wysiłku, ale efekty można częściowo przypisać stosowaniu
w tym czasie kofeiny [31, 32].

Podczas wysiłku fizycznego fosfatydyloseryna zmniejsza wydzielanie ACTH, hormonu wyzwalającego kortyzol, zmniejszając poziom stresu i jego konsekwencji co może mieć potencjalny wpływ na efekt treningu. [33, 34, 35, 36].

Jednak w badaniu klinicznym z udziałem 8 mężczyzn fosfatydyloseryna nie chroniła przed bólem mięśni i ich uszkodzeniami [37]

Ta funkcja fosfatydyloseryny powinna być dalej  badana.

6. Depresja

W niewielkim badaniu klinicznym z udziałem 10 starszych kobiet 300 mg fosfatydyloseryny na dobę pomogło zmniejszyć objawy depresji [39]

7. Jakość snu

W chorobie Parkinsona poziomy fosfatydyloseryny w komórkach mózgu są znaczne obniżone, co może powodować zaburzenia snu. W zwierzęcym modelu choroby Parkinsona suplementacja fosfatydyloseryną przywróciła prawidłowy sen [40].


Skutki uboczne i bezpieczeństwo stosowania fosfatydyloseryny

Przedstawiamy najczęstsze możliwe skutki uboczne.

W badaniu klinicznym z udziałem 120 dorosłych fosfatydyloseryna w dawce 600 mg na dobę przez 12 tygodni była bezpieczna i dobrze tolerowana.

Z kolei w badaniu klinicznym z udziałem 200 dzieci dawka 150 mg na dobę przez 30 tygodni również była bezpieczna
i dobrze tolerowana.

Możliwe działania niepożądane występują rzadko i obejmują [41, 42]:

  • Nudności
  • Ból głowy
  • Bezsenność

Dawniej fosfatydyloseryna pozyskiwana była z tkanki zwierzęcej, co niosło ryzyko zanieczyszczenia i przenoszenia chorób. Obecnie jest zwykle pozyskiwany z ekstraktów sojowych, co nie wiąże się z takimi zagrożeniami [43, 44].

Źródła fosfatydyloseryny

Fosfatydyloseryna występuje głównie w podrobach, zwłaszcza mózgach zwierząt, dlatego jej pozyskanie z diety jest dosyć trudne. Zwłaszcza, że te źródła stanowią ryzyko zarażenia zakaźnymi chorobami [45,46, 47]

Dawkowanie i suplementacja

Suplementy fosfatydyloseryny nie zostały zatwierdzone przez FDA jako środki medyczne, dlatego warto skonsultować jej stosowanie z lekarzem.

Jak donoszą przeprowadzone do tej pory badania zalecana dzienna dawka nie została ustalona, ​​ale ogólnie w badaniach klinicznych stosowano dawkę 200-400 mg / dobę.

Suplementy fosfatydyloseryny są wytwarzane zarówno ze źródeł pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Ze względu na ryzyko chorób zakaźnych źródła fosfatydyloseryny pochodzenia roślinnego (takie jak soja) są ogólnie uważane za bezpieczniejsze [48].

Gdy sam odpoczynek nie pomaga…

Zmęczenie może być objawem wyczerpania nadnerczy. Postuluje się, że wpływ na ten stan mają niedobory witamin z grupy B, które odpowiadają za metabolizm i wytwarzanie energii. Niezastąpiona okazuje się, również witamina C, która zapewnia ochronę antyoksydacyjną przed skutkami hormonów stresu. Ponadto zioła adaptogenowe jak różeniec górski (Rhadiola) regulują poziom kortyzolu i pośredniczą w reakcjach organizmu na stres.

Leksykon Zdrowia
4 4-HNE 4-HYDROKSYNONENAL 5 5-MTHF A ACESULFAM K ACETON ACETYLACJA ACETYLO-COA ADDISONA, ZESPÓŁ ADENINA ADENOZYNOTRÓJFOSFORAN ADINOPEKTYNA ADIPOCYTY ADMA AGE AKONITAZA AKROLEINA AKTYWNY OCTAN ALFA, FALE MÓZGOWE ALLOSTERYCZNY MODULATOR AMD AMID KWASU NIKOTYNOWEGO AMPK AMYLAZA ANGIOGENEZA ANGIOTENSYNA ANTYOKSYDANTY APOPTOZA ASPARTAM ATP AUTOFAGOCYTOZA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) B BABKA JAJOWATA BETA - OKSYDACJA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH BETA, FALE MÓZGOWE BETA-BLOKERY BIAŁA TKANKA TŁUSZCZOWA BIAŁKO C-REAKTYWNE BŁONNIK POKARMOWY BRĄZOWA TKANKA TŁUSZCZOWA BRCA1 C CFS CHELATACJA CHROMOGRANINA A CIAŁA KETONOWE CISPLATYNA CK COMT CORICH CYKL COX CRP CYJANOKOBALAMINA CYKL CYTRYNIANOWY CYKL KREBSA CYKL KWASU CYTRYNOWEGO CYKL MOCZNIKOWY CYKL ORNITYNOWY CYKLAMINIAN CYKLOOKSYGENAZA PROSTAGLANDYNOWA CYP2D6 CYSTATIONINA CYTOCHROM C CYTOKINY STANU ZAPALNEGO CYTOZYNA CYTRULINA CZYNNIK INDUKOWANY HIPOKSJĄ CZYNNIK TOLERANCJI GLUKOZY CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU ŚRÓDBŁONKA NACZYNIOWEGO CHOLINA D DEHYDROGENAZA PIROGRONIANOWA DEHYDROGENAZY DEKSTRYNA DELTA, FALE MÓZGOWE DHA DIALDEHYD MALONOWY DINUKLEOTYD NIKOTYNOAMIDOADENINOWY DIOKSYGENAZA DIOKSYNY DOKSORUBICYNA DYSMUTAZA PONADTLENKOWA DYSTONIA DESATURACJA E EBV ECGF EEG ELEKTROENCEFALOGRAFIA ENDOTOKSYNA ENO ENTEROCYTY EPA EPIGENETYKA ERYTRYTOL F FAD FADH2 FENOLOWE KWASY FERMENTACJA MLECZANOWA FIBRATY FIBROMIALGIA FILOCHINON FITOSTERYNY FITOWY, KWAS FLAWONOIDY FLUPIRTYNA FMS FOSFATYDYLOSERYNA FOSFORAN-5-PIRYDOKSALU FOSFORYLACJA OKSYDACYJNA FRATAKSYNA FRUKTOZO-1,6-BIFOSFORAN FURANY FAGOCYTOZA G GABA GALAKTOZA GALENIKA GAMMA, FALE MÓZGOWE GASTRYNA GENISTEINA GLICEROLO-3-FOSFORAN GLIKOLIZA GLUKAGON GLUKOKORTYKOIDY GLUKONEOGENEZA GLUT GLUTAMINA GLUTAMINIAN GLUTATION GLUTATION ZREDUKOWANY GSH GSSG GTP GUANINA H HAPTOKORYNA HBA1C HDL HEMOGLOBINA HENLEGO, PĘTLA HIF1Α HIPOKSJA HISTONY HOLOTRANSKOBALAMINA HYDROPEROKSYLOWY, RODNIK HASHIMOTO I IGA IGE IGF-1 IGG IMMUNOGLOBULINA A IMMUNOGLOBULINA E IMMUNOGLOBULINA G INDEKS GLIKEMICZNY (IG) INDEKS INSULINOWY (FII) INHIBITORY ENZYMÓW INHIBITORY POMPY PROTONOWEJ INO INSULINA INSULINOOPORNOŚĆ INULINA INULINA K KALCYTRIOL KANCEROGEN KARBOKSYLAZA PIROGRONIANOWA KARDIOLIPINA KATECHOLO-O-METYLOTRANSFERAZA KERATYNA KETOGENEZA KINAZA KREATYNOWA KINAZA MTOR KOBALAMINA KOENZYM A KOENZYM Q10 KOFAKTOR KOMPLEKS DEHYDROGENAZY PIROGRONIANOWEJ KOZŁEK LEKARSKI KREATYNA KREATYNINA KSENOBIOTYKI KSYLITOL KUMARYNA KWAS ALFA - LINOLENOWY KWAS DOKOZAHEKSAENOWY KWAS EIKOZAPENTAENOWY KWAS GAMMA-AMINOMASŁOWY KWAS LINOLOWY KWAS LIPONOWY KWASICA KETONOWA KWASICA METABOLICZNA KWASICA MLECZANOWA KWASU MLEKOWEGO CYKL KWAS MLEKOWY KATALAZA KLASTER Ł ŁAŃCUCH ODDECHOWY L LDL LEKTYNY LEPTYNA LEPTYNOOPORNOŚĆ LIGAND LIGNANY LIKOPEN LIMONINA LINDAN LINDANY LIPAZA LIPOLIZA LIZOSOM M MALONOWY, DIALDEHYD MALTODEKSTRYNA MAŚLAN MASŁOWY, KWAS MCS MDA MDR – P MEDYCYNA MITOCHONDRIALNA METYLACJA METYLOKOBALAMINA MITOCHONDRIUM MITOFAGIA MLECZAN MRNA MRNA MTDNA MTHFR MTNO MTRNA N NAD NAD+ NADH NADPH NADTLENEK WODORU NADTLENOAZOTYN NEFRONU, PĘTLA NFKB NIACYNA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE NLPZ NMDA NNO O OKSYDAZA CYTOCHROMU C OKSYDOREDUKTAZY OKSYGENAZA HEMOWA 1 ORAC OROTOWY, KWAS OSTROPEST PLAMISTY OŚ HPA P PEKTYNY PEPSYNA PEPTYDY PEROKSYDAZY PET PIEPRZ METYSTYNOWY PIROFOSFORAN TIAMINY PIROGRONIAN PIRYDOKSYNA PIRYMIDYNY PLUSKWICA GRONIASTA POCHP PODSTAWNIK POJEMNOŚĆ ANTYOKSYDACYJNA ORGANIZMU POLIFENOLE POLISACHARYDY POSZARPANE CZERWONE WŁÓKNA PPI PRODUKT ZAAWANSOWANEJ GLIKACJI PROTEAZY PROTEOLIZA PRZECIWUTLENIACZE PURYNY PARESTEZJA Q QTC R REAKCJA ANAPLEROTYCZNA REPERFUZJA RESWERATROL RÓŻENIEC RYBOFLAWINA RYBOZA REAKCJA AUTOIMMUNOLOGICZNA S S-100, BIAŁKA SAPONINY SIRT3 SIRTUINY SOD SOD-1 SOD-2 SOMATOLIBERTYNA SOMATOSTATYNA SSRI STATYNY STRES NITROZACYJNY STRES OKSYDACYJNY SUKRALOZA SYLIMARYNA SZCZAWIOOCTAN SIBO Ś ŚRÓDBŁONKOWY CZYNNIK WZROSTU T T3 T4 TEOBROMINA THETA, FALE MÓZGOWE TIAMINA TLENEK AZOTU (NO) TORSADE DE POINTES TRANSKOBALAMINA I TRANSKOBALAMINA II TRIJODOTYRONINA TRÓJGLICERYDY TRYPSYNA TYMINA TYROKSYNA U U, ZAŁAMEK URACYL UTLENIONE GSH V VEGF W WIELOKSZTAŁTNY CZĘSTOKURCZ KOMOROWY WOLNE RODNIKI Z ZESPÓŁ PRZEWLEKŁEGO ZMĘCZENIA ZESPÓŁ WRAŻLIWOŚCI NA WIELORAKIE SUBSTANCJE CHEMICZNE ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Reklama
Adrenal-Intercell®
Zawiera: tyrozynę oraz fenyloalaninę, witaminę C i witaminy z grupy B, magnez, cynk i wyciąg z różeńca górskiego.
Memoserin
Kompleks fosfolipidów w połączeniu z witaminami z grupy B
Reklama
Adrenal-Intercell®
Zawiera: tyrozynę oraz fenyloalaninę, witaminę C i witaminy z grupy B, magnez, cynk i wyciąg z różeńca górskiego.
Memoserin
Kompleks fosfolipidów w połączeniu z witaminami z grupy B
Redakcja:
mail: redakcja@mito-med.pl
Reklama:
mail: reklama@mito-med.pl
2017 © Mito Med