Chemioterapia oraz radioterapia – jak przygotować organizm i łagodzić skutki uboczne?

Jak wesprzeć organizm podczas chemioterapii i radioterapii?

Nie poddawaj się – walcz. Matka Natura zawsze ma pod ręką jakieś rozwiązanie. Musimy tylko o nim wiedzieć, umieć je wykorzystać i go nie blokować. – Dr Bodo Kuklinski

Walka z rakiem przypomina tradycyjną militarną wojnę. Wygra ją ten, kto będzie wierzył w zwycięstwo i lepiej przygotuje się do zmagań wojennych. Rak to nie wyrok, potwierdza to wielu pacjentów, którzy przeszli chorobę nowotworową i żyją do dzisiaj. Współcześnie chorzy mają do wyboru wiele strategii terapeutycznych, w tym chemioterapię oraz radioterapię. Tego rodzaju leczenie onkologiczne wiąże się jednak z ekstremalnym obciążeniem organizmu. Na szczęście również i tutaj pacjentom przychodzi z pomocą medycyna mitochondrialna oraz najnowsza wiedza biochemiczna.

Podkreślmy przy tym, iż chemioterapia, czy radioterapia to forma leczenia, która niszczy zarówno komórki rakowe, jak i te zdrowe. Umiejętne połączenie odpowiednich mikroskładników odżywczych, odpowiedniej diety oraz ochrona kluczowych podczas chemioterapii narządów, które odpowiadają za metabolizowanie stosowanych substancji cytotoksycznych, pozwala na zredukowanie, a w niektórych przypadkach wręcz uniknięcie różnych typowych dla chemioterapii i radioterapii skutków ubocznych.

Chemioterapia – jak przygotować organizm?

Przedstawiamy praktyczne rady, co możemy zrobić jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii. Według medycyny mitochondrialnej bardzo ważne jest:

 • Przed rozpoczęciem chemioterapii u pacjentów koniecznie należy zbadać aktywność ochronnych enzymów antyoksydacyjnych, czyli wszystkich rodzajów dysmutaz ponadtlenkowych (SOD-1 oraz SOD-2), a także COMT, czyli katecholo-O-metylotransferazy, bezcennego pomocnika przy rozkładzie wszelkich ksenobiotyków w tym leków.
 • Przed rozpoczęciem chemioterapii bezwzględnie należy uzupełnić wszelkie deficyty mikroskładników odżywczych, celując w górny przedział norm dla poszczególnych pierwiastków oraz witamin. W organizmie chorego nie powinny panować żadne niedobory.
 • Przed rozpoczęciem chemioterapii pacjentom zalecamy w miarę możliwości fizycznych tygodniową kurację postną w formie bulionów i soków warzywnych (ważne: bez dodatku owoców! Wyjątek to czarne jagody i ewentualnie kilka suszonych jagód goji3). Jeżeli stan pacjenta nie pozwala na taki post, możemy spróbować też poniższego rozwiązania:
 • Przez 7 dni pacjent spożywa śniadanie około godziny 8.00-8.30 – oraz ewentualnie lunch o godzinie 12. Po godzinie 12 do godziny 8.00 rano następnego dnia chory powstrzymuje się od jedzenia, za to może pić bulion i soki warzywne.
 • Podczas obu form kuracji bardzo ważne jest wypijanie przynajmniej 1 litra dobrej jakości (nie z kranu!) wody niegazowanej, ewentualnie z dodatkiem plastra imbiru, szczypty soli lub soku z cytryny. Woda doskonale oczyszcza i dba o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Tygodniowa kuracja postna ma kilka zalet:

 1. Pozwala aktywować syrtuiny (SIRT), czyli białka, które sprzyjają namnażaniu oraz aktywacji mitochondriów, a także uwrażliwiają komórki rakowe na działanie substancji cytotoksycznych.
 2. Pozwala zregenerować takie narządy wewnętrzne jak wątroba, czy jelita, które będą miały kluczowe znaczenie przy oczyszczaniu organizmu z toksycznych metabolitów chemioterapii.

Natomiast absolutnie nie zalecamy pacjentom ekstremalnych głodówek pod hasłem: „zagłodzić raka”. Takie rozwiązanie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego1,3.

Przed rozpoczęciem cyklu chemioterapii warto rozpocząć suplementację koenzymem Q10 w takich dawkach, aby osiągnąć pożądany poziom we krwi 2,5 mg/l oraz L-karnityną, jako substancją odpowiadającą nie tylko za metabolizm tłuszczów, lecz również jako element mechanizmu usuwania toksyn z wnętrza komórek. Przed rozpoczęciem cyklu chemioterapii warto zacząć przyjmować preparaty pro biotyczne lub synbiotyczne, co pozwoli wzmocnić florę bakteryjną jelit. Substancje cytostatyczne prowadzą do „wyjałowienia” jelit z bakterii, co może okazać się dla chorego fatalne w skutkach (wzdęcia, problemy z trawieniem, biegunki, zaparcia, nasilenie bólu głowy, silne nietolerancje pokarmowe itd.) Bezpośrednio przed rozpoczęciem chemioterapii doktor Kuklinski zaleca podać choremu wysokie dawki seleninu sodu, ze względu na to, że komórki rakowe nie są w stanie metabolizować związków selenu. Selen ulega w organizmie metabolizowaniu do związku (dwuglutation selenu), który uwrażliwia tkankę rakową na  działanie cytotoksyn oraz sprawia, że pacjent lepiej toleruje chemioterapię. Selenit sprawdza się szczególnie dobrze podczas agresywnej chemioterapii cisplatyną.1

Skutki uboczne po chemioterapii i radioterapii – jak je łagodzić?

Co możemy zrobić podczas chemioterapii? Często pomiędzy kolejnymi terminami wizyt w szpitalu pacjenci nie mają już siły na nic i chcą wyłącznie odpoczywać. Jednocześnie skarżą się na utratę apetytu, mdłości, biegunki lub zaparcia, metaliczny smak w ustach, utratę włosów i wiele, wiele innych. Wiąże się to z cytotoksycznym działaniem leków podawanych pacjentowi w trakcie kolejnych serii chemioterapii lub radioterapii.

Podczas cyklu zabiegów chemioterapii można spróbować regularnych kąpieli stóp w wodzie ze specjalną solą mineralno – zasadową4.  Kąpiele całego ciała w soli zasadowej można odbywać jedynie wówczas, gdy chory czuje się naprawdę dobrze i bez problemu znosi regularne kąpiele stóp, ponieważ jeżeli zmobilizujemy zbyt duże ilości produktów rozkładu cytostatyków, u pacjenta mogą pojawić się skutki uboczne, które dodatkowo osłabią organizm chorego. Podczas chemioterapii warto kontynuować suplementację L-karnityny oraz koenzymu Q10, tak aby utrzymywać we krwi chorego pożądany poziom 2,5 mg/l. Konieczna jest też dalsza suplementacja mikroskładników odżywczych, które pełnią funkcję dla mitochondrialnych enzymów, mamy tutaj na myśli zwłaszcza: tolerowaną postać magnezu (do wyboru: glicynian, czyli chylat, cytrynian lub orotan) a ponadto selen, mangan, miedź, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę D, witaminę K, cynk, witaminę B121.

W trakcje chemioterapii oraz w okresie pomiędzy poszczególnymi zabiegami kluczowe znaczenie ma powstrzymywanie się od spożywania:

 • cukru i dużej ilości węglowodanów, najlepiej byłoby na jakiś czas zupełnie wykluczyć także produkty zawierające gluten oraz duże ilości skrobi, takie jak ryż, skrobia ziemniaczana (budyń), czy kasza kukurydziana.
 • Fruktozy (większość owoców, wyjątek: czerwone owoce jagodowe, bezcenne dla chorych są jagody oraz jagody goji).
 • Wszelkich produktów mlecznych (i nie chodzi tutaj o laktozę, lecz o insulinopodobne czynniki wzrostu IGF, które sprzyjają rozrostowi nowotworu, a także tworzeniu metastaz).
 • Produktów o wysokim indeksie insulinowym (FII), ponieważ insulina jako kolejny czynnik wzrostu w naszym organizmie również sprzyja ekspansji choroby nowotworowej.

Podczas chemioterapii lub radioterapii nie należy przyjmować wysokich dawek antyoksydantów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do silnego stresu redukcyjnego i niepotrzebnie pogorszyć stan chorego. Jednocześnie nie wolno stosować żadnych intensywnych zabiegów oczyszczających organizm.  Podczas chemioterapii nadal warto przyjmować preparaty probiotyczne lub synbiotyczne, co pozwoli utrzymać prawidłowy skład flory bakteryjnej jelit i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia jednego z powszechniejszych skutków ubocznych chemioterapii, czyli zaburzeń trawienia. Zapytaj swojego terapeutę o możliwość zastosowania specjalnych enzymów roślinnych, na przykład bromelainy. Jak wynika z doświadczeń lekarzy oraz amerykańskich badań klinicznych, bromelaina, czyli enzym z ananasa uwrażliwia komórki rakowe na działanie niektórych substancji cytostatycznych oraz zapobiega problemom z trawieniem2.

Rodzaje chemioterapii i stosowanych substancji chemicznych – uwagi praktyczne

Oligomycyna – blokuje działanie mitochondrialnej syntazy ATP, czyli jednego z kluczowych enzymów łańcucha oddechowego, który odpowiada za pozyskiwanie w naszym organizmie dużych ilości energii w postaci cząsteczek ATP. Konieczna jest tutaj ochrona koenzymem Q10, w przeciwnym razie pacjentowi grozi zawał mięśnia sercowego1.

Doksorubicyna – hamuje aktywność SOD, czyli enzymatycznego wymiatacza wolnych rodników1

Taksan, cisplatyna, cyklofamid, ifosfamid – wymuszają niedobory L-karnityny, konieczne uzupełnienie na drodze suplementacji, w  przeciwnym razie choremu grozi neuropatia, leki te wiążą się również z silnym zużyciem glutationu (GSH) w organizmie.

Podsumowanie

Chemioterapia i radioterapia hamuje wprawdzie namnażanie komórek rakowych oraz prowadzi do ich wyniszczenia, jednak równocześnie powoduje uszkodzenia zdrowych mitochondriów i zdrowych komórek. Proponowane przez nas podejście umożliwia pacjentom ograniczenie wywoływanych przez chemioterapię i radioterapię skutków ubocznych, a przede wszystkim pozwala na ochronę mitochondriów i całego organizmu chorego. Profilaktyczna troska o mitochondria jako producentów energii oraz organelli odpowiadających za nasze przemiany metaboliczne, umożliwia również szybszą i efektywniejszą rekonwalescencję chorego po zakończeniu terapii, zwiększając jego szanse na powrót do zdrowia.

Medycyna mitochondrialna pomaga sprawić, że powiedzenie Rak to nie wyrok przestaje być pustymi słowami, lecz zaczyna być rzeczywistością. Medycyna mitochondrialna to dla wszystkich pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową nadzieja na wygraną w tej jednej z najtrudniejszych wojen, jakie przychodzi człowiekowi w życiu stoczyć.

Bibliografia:

0:00
0:00