Homocysteina – czym grozi jej podwyższony poziom i jak go obniżyć?

Jest przyczyną chorób serca, miażdżycy, udarów, a nawet osteoporozy. Na szczęście można obniżyć poziom homocysteiny w zupełnie naturalny sposób bez skutków ubocznych i leków.

Homocysteina

Wyrównując poziom tego aminokwasu, możesz uniknąć chorób serca, udaru, Alzheimera czy zwyrodnienia plamki żółtej. Jaka jest norma dla homocysteiny? Dowiedz się co jeść, aby obniżyć poziom homocysteiny.

Homocysteina – co powoduje jej podwyższony poziom?

Homocysteina to aminokwas, którego wysoki poziom w organizmie sprawia, że jest on bardziej podatny na uszkodzenia komórek nabłonka naczyń krwionośnych. Powoduje bowiem pogrubienie i zwężenie tętnic, zarówno tych wieńcowych, jak i mózgowych. Białko to uszkadza również naczynia poprzez potencjalne osłabianie dopływu tlenu i substancji odżywczych do mózgu.

Wpływ homocysteiny na serce i mózg

Wysoki poziom homocysteiny oraz niskie stężenia kwasu foliowego i kobalaminy (witaminy B12) we krwi to wczesne wskaźniki rozwoju choroby Alzheimera. 77 przekrojowych badań przeprowadzonych wśród ponad 34 tys. osób oraz 33 badania prospektywne z udziałem ponad 12 tys. uczestników wykazały związki między zaburzeniami funkcji poznawczych lub demencją a homocysteiną i/lub witaminami z grupy B1.

Norma homocysteiny

Podwyższony poziom tego aminokwasu (norma dla homocysteiny mieści się w granicach: 5–15 µmol/l6) może także zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe. Opracowany na Uniwersytecie Waszyngtońskim przegląd 27 raportów naukowych potwierdził, że stanowi on istotny czynnik prognostyczny ryzyka wystąpienia zawału serca i zatoru tętnicy szyjnej2. Najszerzej zakrojone z przeprowadzonych dotychczas badań dotyczących kondycji serca – amerykańskie Framingham Heart Study – ujawniło z kolei, że im wyższy poziom homocysteiny we krwi, tym większe prawdopodobieństwo zwężenia tętnicy szyjnej3.

Jednak to nie koniec. Schorzenia degeneracyjne (jak nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, alzheimer czy cukrzyca) są równocześnie powiązane z innymi problemami: zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD) czy retinopatią cukrzycową. Przebieg każdego z nich oznacza nadmiar homocysteiny w organizmie. Przykładowo AMD wiąże się z podwyższonym poziomem aminokwasu i zmniejszonym stężeniem witaminy B124.

Witaminy na froncie

Mimo że homocysteina w niewielkich ilościach występuje w organizmie naturalnie, dość łatwo o zaburzenia jej metabolizmu i w konsekwencji niekorzystny dla zdrowia podwyższony poziom. Sprzyja mu wiele czynników: od spożywania alkoholu (już 30 g dziennie doprowadza w ciągu kilku tygodni do wyraźnego skoku poziomu tej substancji we krwi), przez choroby (np. przewlekłe schorzenia nerek, stłuszczenie wątroby, nieleczona bądź niewłaściwie leczona niedoczynność tarczycy), po zażywanie leków (takich jak metotreksat i niektóre środki przeciwpadaczkowe)5. Jednak zdecydowanie najczęściej przyczyną problemu są niedobory żywieniowe. Homocysteina jest bowiem elementem cyklu przemiany metioniny (niezbędnego aminokwasu), który regulują witamina B12 i kwas foliowy. Wzrost poziomu tej pierwszej we krwi jest uzależniony m.in. od ilości spożytych ilości witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego. Dodatkowo na metabolizm aminokwasu korzystnie wpływa betaina.

Co przyjmować, aby obniżyć poziom homocysteiny?

Jeśli zatem przyczyną podwyższonej homocysteiny są niedobory pokarmowe, skutecznym rozwiązaniem będzie suplementacja betainą i witaminami wspierającymi prawidłowy metabolizm tego aminokwasu. Właśnie te składniki, odpowiednio skomponowane pod względem stężenia oraz formy, znajdują się w preparacie Homocystein-Intercell®: kwas foliowy (800 µg), witaminy B12 (400 µg), B6 (15 mg) i B2 (10 mg) oraz betaina (500 mg). Sekretem preparatu jest wysoka przyswajalność. Homocystein-Intercell® zawiera kwas foliowy w postaci specjalnego kompleksu: „zwykłego” kwasu foliowego i jego aktywnej formy 5-MTHF, która jest bezpośrednio transportowana do krwiobiegu i włączana w procesy biologiczne komórki. Z kolei witamina B12 występuje w aktywnej i wysoce skutecznej postaci, jaką jest metylokobalamina, a B6 – w bioaktywnej formie fosforanu pirydoksalu. Taki skład gwarantuje synergistyczne działanie substancji aktywnych oraz niezawodne obniżenie poziomu homocysteiny. To z kolei wyraźnie przyczyni się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i redukcji ryzyka wielu schorzeń cywilizacyjnych.

Co jeść, aby obniżyć poziom homocysteiny?

W wyniku obecnego stylu życia, niewłaściwej diety, problemów z jelitami i wchłanianiem do deficytów witamin z grupy B dochodzi bardzo często. Wtedy z pomocą przychodzi betaina, która jest w stanie obniżyć poziom homocysteiny, przeprowadzając jej remetylację. Betaina występuje naturalnie w roślinach szczególnie w  szpinaku oraz czerwonych burakach. Dostarcza grupy metylowej i wspiera metabolizm homocysteiny do aminokwasu metioniny w sposób alternatywny i niezależny od witamin z grupy B.

Nasz organizm ma wiele mechanizmów regulacyjnych i potrafi chwilowo radzić sobie w trudnych warunkach. Jeżeli z jakiegoś powodu poziom witamin z grupy B spada, ich rolę w metabolizowaniu homocysteiny może przejąć betaina. Dlatego tak ważna jest jej obecność w organizmie. Uzupełnianie tej substancji daje Ci gwarancję w postaci koła ratunkowego na nadmiar homocysteiny.

Należy podkreślić, iż korzystne działanie betainy występuje w przypadku dostarczania jej do organizmu w ilości 1,5 g. Z uwagi na to preparat Homocystein-Intercell® stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej diety.

Prezentacja

Bibliografia:

0:00
0:00