Kamica żółciowa – jak zapobiegać i leczyć

Jak dochodzi do powstawania kamieni żółciowych? Który z wyników badań powinien nas zaniepokoić. W jaki sposób można działać prewencyjnie?

Kamica żółciowa

Kamica pęcherzyka żółciowego jest jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Towarzyszą jej silne ataki bólu, nazywane kolką żółciową, zlokalizowane w okolicy prawego podżebrza lub powyżej pępka, które mogą promieniować do pleców. W ciężkich przypadkach, jeśli złogi żółciowe ulegną zaklinowaniu w szyjce pęcherzyka lub w przewodzie żółciowym, może rozwinąć się ostry stan zapalny, który wymaga interwencji chirurgicznej.

Pęcherzyk żółciowy nazywany jest potocznie woreczkiem żółciowym. Anatomicznie i czynnościowo połączony jest z wątrobą, dwunastnicą i drogami żółciowymi. Jego główną funkcją jest wsparcie trawienia tłuszczów poprzez magazynowanie i zagęszczanie żółci. Jednak prawidłowe wydzielanie żółci współzależy od wątroby. Co więcej, to nieprawidłowa praca wątroby prowadzi do powstawania kamieni żółciowych.

Jak dochodzi do powstawania kamieni żółciowych?

Kwasy żółciowe są naturalnym rozpuszczalnikiem cholesterolu i nie dopuszczają do jego krystalizacji. Z powodu zbyt małej ilości kwasów żółciowych w pęcherzyku powstają kamienie żółciowe z nadmiernie skoncentrowanego cholesterolu. Same kwasy żółciowe powstają z cholesterolu, dlatego zmniejszenie jego ilości nie jest skutecznym rozwiązaniem. Problem tkwi w nieprawidłowym przetwarzaniu cholesterolu do kwasów żółciowych, które są jego naturalnym rozpuszczalnikiem. Za przemianę cholesterolu do kwasów żółciowych odpowiada enzym 7-α-hydroksylaza, którego działanie zależy od witaminy C i E. W przypadku braku tych witamin w pęcherzyku dochodzi do zatoru cholesterolowego, co pogarsza naszą zdolność do trawienia tłuszczy. Niedobór kwasów żółciowych prowadzi do krystalizacji cholesterolu w pęcherzyku i powstawania kamieni żółciowych.

Udowodniono, że niedobór witaminy C prowadzi do powstawania kamicy żółciowej2. Jeżeli dojdzie do zablokowania wytwarzania kwasów żółciowych, cholesterol nie może zostać rozpuszczony i tworzy kamienie. Jak podaje specjalista medycyny mitochondrialnej dr Bodo Kuklinski: Piasek żółciowy oraz niewielkie kamienie żółciowe można rozpuścić, przyjmując dwa razy dziennie po 1g witaminy C (najlepiej o długim czasie uwalniania) oraz 500 mg tauryny1. W sytuacji niedoboru witamin C, E i glutationu dochodzi do gromadzenia się w naszym organizmie cholesterolu. Co więcej, brak tych cennych antyoksydantów osłabia naszą ochronę przed wolnymi rodniami i ułatwia powstawanie stresu oksydacyjnego.

Objawy kamicy żółciowej i problemów z wątrobą

  • ciągłe zmęczenie,
  • bóle głowy, zwłaszcza nad oczami,
  • mdłości,
  • wzdęcia i gazy,
  • problem z trawieniem tłuszczy,
  • hemoroidy,
  • nieprawidłowy poziom trójglicerydów i cholesterolu,
  • trądzik, wypryski na skórze,
  • nadwaga i trudności z utratą tkanki tłuszczowej,
  • bezsenność,
  • nerwowość.

Jakie badania laboratoryjne wykonać?

Mało kto wie, że poza badaniem poziomu lipidów oraz enzymów wątrobowych (tzw. próby wątrobowe) bardzo istotnym wskaźnikiem jest poziom γ-GT, którego podwyższony poziom oznacza zaburzony metabolizm glutationu – silnej substancji antyoksydacyjnej, która odtruwa organizm z toksyn. Pomiar ten może wskazywać na niealkoholowe stłuszczenie wątroby prowadzące do marskości.

Usunąć cholesterol z diety?

Synteza endogennego cholesterolu odbywa się głównie w wątrobie z udziałem enzymu HMG-CoA. Jeżeli dostarczamy z dietą więcej niż 700 mg cholesterolu, aktywność enzymu maleje, a wraz z nim produkcja cholesterolu. Przykład ten ilustruje, dlaczego zmniejszenie ilości spożywanego cholesterolu w diecie nie obniża jego poziomu w organizmie, ponieważ w obliczu braku tej substancji organizm sam wytwarza cholesterol. Zarówno nadmiar cholesterolu, jak i jego zbyt mała ilość nie są pożądane. Zbyt niski poziom cholesterolu powoduje, że żółć nie jest poprawnie wydzielana, i nie ma swobodnego jej przepływu przez pęcherzyk. Co gorsza, ograniczeniu ulega wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Kamica żółciowa – leczenie

Przede wszystkim dieta zawierająca odpowiednią ilość i jakość tłuszczy np. dieta LOGI lub paleo. Powinna być ona dostosowana do naszego stanu zdrowia. W przypadku kamicy lub problemów z metabolizmem tłuszczy jego ilość powinna być dobrana indywidualnie, lub wprowadzana stopniowo. Zbyt tłuste pokarmy mogą nasilać dolegliwości. Dodatkowo należy wyeliminować wszystkie substancje, które szkodzą wątrobie: alkohol, cukier, przetworzona żywność, kawa, stres. Pamiętajmy, że to sprawne działanie wątroby może obniżyć ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej. Po drugie zaopatrzenie organizmu w niezbędne składniki potrzebne do przemian cholesterolu – witaminy C o długim czasie uwalniania i witaminy E, które ułatwiają wydzielanie cholesterolu.

Bardzo dobrym uzupełnieniem codziennych zdrowych wyborów żywieniowych będzie zestaw składników potrzebnych wątrobie. Preparat Hepar-Intercell posiada składniki działające synergistycznie: witaminy C, D, E, które chronią komórki w tym hepatocyty przed stresem oksydacyjnym oraz dbają o prawidłowy metabolizm energetyczny. Jednym z głównych składników preparatu jest jednak cholina, która występuje w błonie komórek wątroby. Cholina wspiera prawidłowe funkcjonowanie tego narządu, usprawniając metabolizm tłuszczów, a także homocysteiny. (więcej na temat homocysteiny w artykule: Nowe spojrzenie na chorobę Alzheimera). Dodatkowo preparat zapewnia wsparcie w postaci aktywnych kultur baterii jelitowych naturalnie odpornych na działanie soków żołądkowych. Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 w postaci cennych kwasów EPA i DHA.

Korzystając z preparatów złożonych pamiętajmy, aby substancje w nich zawarte były równomierne rozmieszczone w kapsułce, aby mogły wzajemnie się uzupełniać i zachowywać swoją pełną aktywność. Dlatego podczas tworzenia preparatu Hepar-Intercell została wykorzystana innowacyjna technologia dwufazowego wypełnienia, która pozwala na odpowiednie połączenie substancji aktywnych w jednej kapsułce.

Autor: Paulina Żurek

  1. B. Kukliński.: Mitochondria. Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii. Mito-pharma, Gorzów Wielkopolski, 2017
  2. Simon, J.A., Hudes, E.S.: Serum ascorbic acid and gallbladder disease prevalence among US adults: the Third National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES III). Arch. Intern. Med. 160 (2000) 931-836
0:00
0:00