Kwasy omega-3 a stany lękowe

Poznaj naturalny sposób na wsparcie organizmu w stanach lękowych. Poczuj odwagę i gotowość do podjęcia zmian.

Kwasy omega-3 a stany lękowe

Przez lata naukowcy badali kwasy omega-3 i odkrywali szeroki zakres ich prozdrowotnych właściwości.  Według wielu publikacji naukowych kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko chorób, redukują stan zapalny, wspierają pamięć, pozytywnie wpływają na działanie układu odpornościowego, trawiennego, a także zdrowia psychicznego. W ostatnich latach coraz większą uwagę zwrócono na ich potencjał w leczeniu stanów lękowych.

Negatywne emocje oddziałują zarówno na nasz umysł jak i ciało. Strach i lęk to jedne z najczęstszych uczuć, które w przekonaniu naukowców leżą u podstawy wielu chorób. Mogą występować samodzielnie lub towarzyszyć innym dolegliwościom np. depresji. Na przestrzeni lat powstawały specyficzne terminy, takie jak zaburzenia lękowe, fobia, zespół lęku społecznego, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, zespół stresu pourazowego, które mają na celu lepszą kategoryzację tego samego lęku.  

Zrozumieć strach

Stany lękowe są jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych, ale również jednym z trudniejszych do zrozumienia. Lęk ma różne oblicza. Mówiąc prosto, jest obawą o przyszłość, zwłaszcza o nadchodzące trudne zadania. To stan w którym nie ma możliwości adekwatnej reakcji na sytuację np. powiedzieć prawdę przełożonemu. Ta emocja może pojawić się u każdego z nas i jest to zupełnie normalne. Sytuacja staje się problematyczna, gdy nasza reakcja na lęk jest nieproporcjonalna do tego, czego można się spodziewać i czujemy, że nie umiemy sobie z tym poradzić.  

Niezależnie od tego, czy niepokoją Cię terminy pracy, relacje w związku, rodzinie czy oczekiwania rodziców, zarządzanie lękiem w dzisiejszym społeczeństwie bywa przytłaczające. Uczucie nerwowości lub zmartwienia stało się powszechne. Jednakże, gdy te uczucia zaczną przejawiać się w poważnych psychologicznych lub fizycznych skutkach ubocznych, mogą kontrolować nasze codzienne życie. Wiele osób odczuwa związane z lękiem napięcie, nudności, mrowienie kończyn, płytki oddech i problemy ze snem. Poważniejsze objawy to kołatanie serca i paraliżujące ataki paniki.

Naturalna terapia stanów lękowych

Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych między 15-20% dorosłego społeczeństwa pada ofiarą stanów lękowych. Przypisywane lekarstwa często powiązane są ze skutkami ubocznymi i mogą wiązać się z uzależnieniami, przez co osoby z napadami lękowymi mają dodatkowy powód do niepokoju. Farmakologia nie powinna być wyłącznym środkiem terapii, a tym bardziej do długotrwałego stosowania. Psychoterapie są w  przeciwieństwie do lekarstw bardzo czasochłonne i drogie – a często na terapię trzeba czekać po kilka miesięcy.

Dlatego poszukuje się naturalnych sposobów wsparcia w walce z napadami lękowymi oraz podobnymi dolegliwościami. Udowodnionym sposobem na redukcję strachu stają się kwasy omega-3. Obszerne badanie z jesieni 2018 roku pokazuje1, że suplementacja kwasów omega-3 jest skuteczną częścią terapii i pomaga obniżyć poziom strachu i zredukować napady lęków.

Badania dowodzą: omega-3 redukują strach

Dziesiątki niezależnych badań wykazały, że coraz powszechniejsze w naszym społeczeństwie niedobory omega-3 są główną przyczyną epidemii "chorób cywilizacyjnych" - zawałów, nowotworów czy depresji. Jednym ze schorzeń, które uważa się za wywołane między innymi przez niedobory kwasów omega-3, jest nerwica i towarzyszące jej stany lękowe.

W oparciu o badania na zwierzętach dotyczące zaburzeń psychicznych2 można zaobserwować pierwsze dowody na to, że kwasy omega-3 mają działanie łagodzące stany lękowe.

W przeprowadzonych badaniach z 2013 roku, pokazane zostało, że osoby ze stanami lękowymi miały niższy poziom kwasów omega we krwi niż osoby, które nie wykazywały stanów lękowych3.

Dalsze wyniki pokazały, że suplementacja kwasami omega-3 u studentów medycyny badanych w trakcie egzaminów zmniejszyła poziom lęku4. Po 3 miesiącach suplementacji u studentów, którzy otrzymywali omega-3, współczynniki stresu i stanów lękowych obniżył się o 20%, a także zmalała ilość substancji prozapalnych.

Przełomem w badaniach okazała się obszerna metaanaliza opublikowana jesienią 2018 roku, która dowodzi o skuteczności stosowania „omeg” w stanach niepokoju i lęku1. Badacze z różnych klinik psychiatrycznych przeprowadzili metaanalizę na podstawie 19 badań klinicznych w których udział wzięło łącznie 2.200 osób. Z badań wynika, że u pacjentów ze stanami lękowymi, którzy przyjmowali  kwasy omega-3 w porównaniu z grupą pacjentów otrzymujących placebo, widoczna była redukcja stanów lękowych.