Rak prostaty a dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska może zmniejszać ryzyko progresji raka prostaty.

Naukowcy z uniwersytetu w Texasie zbadali wpływ diety śródziemnomorskiej na rozwój raka prostaty u mężczyzn. Odkryli, że mężczyźni ze zdiagnozowanym rakiem prostaty, którzy ściśle przestrzegali zasad diety śródziemnomorskiej, lepiej radzili sobie z chorobą.

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów wśród mężczyzn w Polsce. Dlatego wciąż szuka się skutecznych metod profilaktyki, wczesnych sposobów wykrycia oraz leczenia. Jednym ze skutecznych sposobów prewencji może okazać się dieta śródziemnomorska. Dr Justin Gregg, adiunkt na wydziale urologii i główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Cancer, mówi:

Dieta śródziemnomorska jest nieinwazyjna, dobra dla ogólnego stanu zdrowia i jak wykazano w tym badaniu, może potencjalnie wpływać na spowolnienie progresji raka.

Dieta śródziemnomorska a rak

Stosowanie diety śródziemnomorskiej powiązane jest z niższym ryzykiem raka i chorób układu krążenia. Badanie u mężczyzn z rakiem prostaty we wczesnym stadium, jest kolejnym krokiem w stronę stworzenia zaleceń żywieniowych dla pacjentów z rakiem prostaty, opartych na dowodach naukowych.

Badanie objęło 410 mężczyzn ze zdiagnozowanym łagodnym rakiem prostaty (1 i 2 stopień w skali Gleasona). Co więcej, naukowcy zbadali również wpływ stosowania tej diety u osób z cukrzycą i przyjmujących statyny. Średni wiek uczestników badania wynosił 64 lata, 15% mężczyzn miało cukrzycę, a 44% stosowało statyny. Wszyscy uczestnicy badania poddani zostali biopsji guza i byli badani co sześć miesięcy w kierunku antygenu w surowicy PSA i testosteronu.

Na podstawie obszernej oceny i kwestionariusza dotyczącego diety, dla każdego uczestnika ustalono odpowiednie żywienie na diecie śródziemnomorskiej. Uczestników podzielono na 9 grup żywieniowych o dostosowanej wartości energetycznej, a następnie na trzy grupy o wysokim, średnim i niskim stopniu przestrzegania diety.

Naukowcy zauważyli istotny związek między wysokim stopniem przestrzegania diety a niższym ryzykiem progresji raka. Każdy wzrost o jeden punkt w kwestionariuszu żywieniowym wiązał się z obniżeniem ryzyka progresji choroby o 10%. Po okresie obserwacji wynoszącym 36 miesięcy, 76 mężczyzn zauważyło poprawę stanu zdrowia i spowolnienie rozwoju choroby nowotworowej. Dr Justin Gregg powiedział:

Nasze odkrycia sugerują, że konsekwentne przestrzeganie diety bogatej w pokarmy roślinne, ryby i zdrową równowagę tłuszczów jednonienasyconych może być korzystne dla mężczyzn, u których zdiagnozowano raka prostaty we wczesnym stadium.

Mamy nadzieję, że te wyniki, w połączeniu z dodatkowymi badaniami i przyszłą walidacją, zachęcą pacjentów do podjęcia zdrowego stylu życia.

Na podstawie: https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cncr.33182