Skóra pod parasolem witamin

Witaminy z grupy B należą do największych sprzymierzeńców w pielęgnacji skóry, zachowaniu młodego wyglądu, a nawet terapii schorzeń.

Skóra pod parasolem witamin

Niedobory witamin z grupy B prowadzą do wielu problemów, spośród których najbardziej charakterystyczne są zaburzenia ze strony układu nerwowego i pokarmowego, stany zapalne skóry i błon śluzowych, wzrost poziomu homocysteiny oraz złe samopoczucie.

Witaminy z grupy B należą do naszych największych sprzymierzeńców w pielęgnacji skóry. Ich niedobory mogą być przyczyną m.in. szarej i ziemistej cery, problemów z regeneracją (gdy organizmowi brakuje kwasu foliowego) albo łojotoku (przy niewystarczającym poziomie tiaminy). Z kolei długotrwały niedobór biotyny może spowodować zmianę zabarwienia skóry na szarobiałą oraz złuszczanie naskórka, a brak niacyny prowadzi do rozwoju pelagry (zaczerwienienia i szorstkości w miejscach narażonych na promienie słoneczne, otarcia i ucisk)1. W kolejnym stadium tej choroby pojawiają się pęcherze, które po pęknięciu zmieniają się we wrzody. Kwas pantotenowy przyspiesza procesy odnowy tkanek uszkodzonych w wyniku oparzeń czy urazów mechanicznych oraz zapewnia miękkość naskórka, nie pozwalając na jego nadmierne rogowacenie. Z kolei do objawów niedoboru pirydoksyny (witaminy B6) należą różne zaburzenia dermatologiczne, m.in. stany zapalne i swędzenie skóry, wysypka czy zapalenie błony śluzowej jamy ustnej2.

Witaminy z grupy B dla skóry

Cenne właściwości witamin z grupy B wynikają z różnych mechanizmów. Przykładowo witamina B6 jest kluczowa w procesach podziału i rozwoju komórek skóry, gwarantując ich prawidłowy przebieg3. Jednocześnie jej niedobór może prowadzić do zmian chorobowych, w tym niedoboru kolagenu – kluczowego składnika skóry, odpowiadającego za jej prawidłowe napięcie i elastyczność oraz sprawne gojenie4. Z kolei witamina B3 (niacyna) wzmacnia funkcję ochronną skóry na 2 sposoby. Po pierwsze, pomaga utrzymać wilgoć, co sprawia, że pozostaje ona miękka, gładka i nawilżona. Po drugie, zapewnia silną barierę ochronną, która zapobiega podrażnieniom. W badaniach udowodniono, że dzięki temu niacyna powoduje poprawę elastyczności i wyglądu skóry: zmniejszenie zmarszczek, przebarwień, plam i podrażnienia5. Również witamina B5 (kwas pantotenowy) jest odpowiedzialna za właściwy stan skóry – uczestniczy w syntezie kortykosteroidów, łagodzi wszelkie stany zapalne, zapobiega starzeniu się i powstawaniu zmarszczek, stąd jest często składnikiem kremów, emulsji i balsamów pielęgnacyjnych.

Wsparcie terapii

Jednak zalety witamin z grupy B nie kończą się na pielęgnacji i opóźnianiu objawów starzenia skóry (takich jak zmarszczki czy utrata elastyczności). Przynoszą one korzyści również pacjentom zmagającym się z dermatozami, np. atopowym zapaleniem skóry (AZS), znanym też jako egzema. Dwa badania, jedno przeprowadzone na dzieciach, a drugie na osobach dorosłych, wskazują na efektywne działanie witaminy B12 dodanej do maści (kremu, balsamu) jako środka łagodzącego symptomy tego schorzenia (takie jak suchość, swędzenie, zliszajowacenie czy rumień skóry)6. W przypadku AZS polecane jest uzupełnienie wszystkich witamin z grupy B. Jak wiadomo, schorzenie to wiąże się z dużym stresem u pacjentów, podczas którego dochodzi do znacznej ich utraty z organizmu i zaostrzenia objawów egzemy. Jednocześnie niedobory np. biotyny objawiają się także spadkiem nastroju, lękiem i depresją, co powoduje błędne koło narastania symptomów choroby.

Siła synergii

Co jednak ważne, największą skuteczność witaminy z grupy B wykazują wówczas, gdy dostarczane są do organizmu razem. Wówczas wspierają wzajemnie swoje działanie, co nazywamy synergią. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie niedoborów przy pomocy suplementu zawierającego wszystkie istotne witaminy z tej grupy, takiego jak B-kompleks MSE. To produkt, w którego składzie znajdziemy najważniejsze z nich (B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9 i B12) w odpowiednich proporcjach. Co więcej, metylowane formy kwasu foliowego oraz witaminy B12 (metylokobalamina) nie muszą ulec przekształceniu i dzięki temu są wysoko przyswajalną formą tych witamin.

Dzięki temu B-kompleks MSE to gwarancja wysokiej dawki dobrze przyswajalnych witamin, które pozwolą zatroszczyć się o skórę nie tylko latem!

autor: Dagmara Moszyńska

  1. Postępy Fitoterapii 2009; 4:229-238
  2. Lek w Polsce 2014; 24 (11-12):49-53
  3. J Invest Dermatol. 2003; 120(2):292-300)
  4. Biofactors. 2005; 23(2):59-67
  5. Dermatol Surg. 2005; 31(7 Pt 2):860-5
  6. Br J Dermatol. 2004; 150(5):977-83; J Alt Compl Med. 2009; 15(4):387-389
0:00
0:00