Opóźnij proces starzenia

Jedną z substancji, która może pomóc w zapobieganiu skutkom starzenia, jest spermidyna. To naturalny związek wytwarzany w naszym organizmie, który pomaga aktywować proces autofagii. Polega na wymianie starych i potencjalnie uszkodzonych części komórek na nowsze, zdrowsze. Głównym celem tego procesu jest usunięcie uszkodzonych i toksycznych elementów z komórek i przywrócenie ich optymalnego działania.

Efekt postu bez głodzenia

Spermidyna jest określana jako mimetyk restrykcji kalorycznejjest to środek naśladujący korzystne skutki postu lub zmniejszenia ilości przyjmowanych kalorii, jednocześnie ograniczając związane z nimi ryzyko. Pozytywny wpływ postu jak i spermidyny polega na aktywowaniu autofagii w wyniku której komórki wykorzystują niepotrzebne produkty zalegające w komórce i przetwarzają na energię.

Spermidyna w walce z koronawirusem

Spermidyna to substancja o naturalnej zdolności do aktywowani autofagii – procesu oczyszczani komórek, w tym również komórek odpornościowych. Co więcej, spermidyna może wykazywać działanie przeciwwirusowe usuwając patogeny z wnętrza komórek. Badanie na modelu komórkowych dowiodło, że spermidyna wspierała komórki w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Podanie sperdmidyny do środowiska komórek zmniejszało zdolność wirusa do ich zakażania, a nawet hamowało jego namnażanie o 85%.

Spermidyna

Spermidyna to substancja z grupy poliamin, która jest naturalnie wytwarzana w organizmie. Nazwa tego związku wiąże się z faktem, że po raz pierwszy odkryto ją w spermie mężczyzn. Spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie m.in. pomaga stabilizować i chronić DNA,  uczestniczy we wzroście i proliferacji komórek, regeneracji tkanek, modulacji enzymatycznej. Jednak jej główne znaczenie przypisuje się zdolności do aktywowania autofagii – procesu regeneracji i odnowy komórek.

0:00
0:00