Twój indywidualny zakres TSH

Standardowe laboratoryjne zakresy często nie mają nic wspólnego z odzwierciedleniem tego, jak funkcjonuje nasza tarczyca. Jak zauważa Dr Sarah Myhill, leczenie często rozpoczyna się dopiero, gdy wynik badania TSH przekracza 5 mlU/l. Nie zmienia to faktu, że wielu z nas doświadcza objawów niedoczynności tarczycy już przy wyniku TSH równym 3, a nawet 2,5. Indywidualny zakres hormonów tarczycy to ten, w którym nasze samopoczucie jest najlepsze i nie odczuwamy żadnych objawów. Różnimy się między sobą pod względem biochemicznym i ta zmienność powinna być brana pod uwagę przy leczeniu chorób tarczycy.

Cynk przy niedoczynności tarczycy?

Objawami niedoboru cynku mogą być problemy ze skórą i błonami śluzowymi (np. w jamie ustnej), wypadanie włosów, białe plamkami na paznokciach i osłabiona odporność. Częstą przyczyną niedoboru cynku są problemy z jego wchłanianiem, a proces ten utrudniają warzywa krzyżowe (kapustne, kalafior, brokuł, jarmuż, rzepa) Prawdopodobnie właśnie dlatego odradza się ich spożywanie w niedoczynności tarczycy, aby zapobiec hamowaniu wchłaniania cynku niezbędnego do prawidłowej gospodarki hormonów tarczycy.

Jak poprawić pracę tarczycy?

Jak poprawić pracę tarczycy? Przede wszystkim zadbaj o prawidłową florę bakteryjną jelit. W zdrowych jelitach przy pomocy enzymu następuje aktywacja części hormonów T4 do T3 regulujących pracę tego gruczołu. Po drugie należy usprawnić funkcje wątroby. To drugi narząd odpowiedzialny za konwersję tych hormonów. Badając funkcjonowanie tarczycy warto ocenić jak zachodzi przemiana T4 w T3. Przyczyną niewystarczającego przekształcania hormonów mogą być: niedobory selenu, cynku, magnezu, czy witaminy B12.

0:00
0:00