Witamina, która chroni mózg przed chorobą Alzheimera.

W jaki sposób witamina B12 działa profilaktycznie przeciwko chorobie Alzheimera oraz cofa początkowe stadium demencji? Jak uniknąć jej powszechnego niedoboru?

Witamina, która chroni mózg przed chorobą Alzheimera.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej badań, które pokazują, że skutecznie oraz w naturalny sposób możemy zapobiegać wystąpieniu choroby Alzheimera. Jedną z głównych ról pełni tutaj powszechnie nam znana witamina B12. Jest ona nie tylko niezbędna do prawidłowego działania układu krwionośnego, pokarmowego oraz nerwowego, ale również, jak przekonują naukowcy, skutecznie chroni nasz mózg przed wystąpieniem choroby Alzheimera oraz innych chorób psychicznych.

Szacuje się, że około 2,3 mln Amerykanów cierpi na Alzheimera, a po 60 roku życia prawdopodobieństwo jej rozwoju podwaja się co 5 lat (od 1% wśród grupy 60- do 64-latków, a u osób powyżej 85 lat nawet do 40%).

Lekarz John V. Dommisse od lat zajmujący się pacjentami w Tuscon w Arizonie twierdzi, że  w zdecydowanej większości jedną z głównych przyczyn występowania Alzheimera są nie tylko zaniedbania w diecie, ale przede wszystkim stały niedobór witaminy B12. Jego zdaniem suplementacja witaminą B12 wyleczyła 75% przypadków demencji wywołanej niedoborem tego składnika we wczesnym jej stadium. Co niezwykle ważne ten sposób leczenia jest całkowicie bezpieczny i dobrze tolerowany przez każdy organizm. Dodatkowo niesie ze sobą poprawę zdrowia w ogólnym tego słowa znaczeniu, poprawę jakości życia poprzez zmniejszenie uczucia zmęczenia, znużenia czy hamowanie stanów zapalnych. Dodatkowo witamina B12 reguluje poziom homocysteiny, co chroni nas przed ryzykiem udaru i zawału.

Trzeba jednak pamiętać, że neurologiczne oraz mózgowe symptomy niedostatku witaminy B12 wymagają dłuższego leczenia, oraz przyjmowania większych dawek, niż jest to konieczne do odwrócenia skutków. Podczas badań, pacjentom podawano trzykrotną dawkę tej witaminy i nie odnotowano absolutnie żadnych skutków ubocznych. Dodatkowo doskonałym wsparciem tej terapii będzie oczywiście odpowiednio  zbilansowana dieta. Co ważniejsze, rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium choroby, może zahamować jej rozwój, a nawet cofnąć pierwsze objawy.

Skąd biorą się niedobory witaminy B12 i dlaczego są tak bardzo powszechne?

We współczesnym życiu jest wiele czynników przyspieszających spadek poziomu witaminy B12 we krwi. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

 • Kuchenki mikrofalowe – W jednym z eksperymentów wykazano, że mleko w kuchence mikrofalowej straciło między 30 a 40% zawartej w nim witaminy B12, podczas gdy w przypadku tradycyjnego podgrzewania potrzeba było aż 25 minut, aby zawartość B12 spadła do tego samego poziomu. Istotne jest, że podgrzewanie w kuchence mikrofalowej niszczy wszystkie enzymy w pokarmach, które są potrzebne organizmowi.
 • Niedobór kwasu solnego – Jednym z kluczowych czynników decydujących o  niedoborze witaminy B12 jest zbyt mała ilość kwasu solnego w żołądku lub jego całkowity brak (achlorhydria). Niewłaściwy poziom kwasu solnego może być spowodowany niedoborem cynku lub witaminy B6, a także brakiem wapnia. Wszystko to może prowadzić do nieżytu lub raka żołądka.
 • Leki zobojętniające kwas żołądkowy i antybiotyki – Za niedobór witaminy B12 odpowiada także nadmierne spożycie leków, które zobojętniają kwas żołądkowy (neutralizujące oraz blokujące go). Są to nie tylko preparaty przepisywane na receptę, ale również te ogólnodostępne. Podczas zobojętnienia kwasów, witaminy z grupy B stają się niedostępne dla organizmu. Znaczny procent pacjentów przyjmujących inhibitory pompy protonowej, czyli popularne leki na refluks, zachoruje na choroby serca (głównie z powodu niedoboru wit. z grupy B). Na domiar tego dostaną oni zalecenie, by unikali czerwonego mięsa i produktów zwierzęcych, które są najlepszym źródłem witaminy B12. Omeprazol i inne tego typu leki zmniejszają także poziom ochronnego kwasu askorbinowego (witaminy C) w żołądku, co w konsekwencji grozi chorobami żołądka i nowotworami.
 • Inną przyczyną niewłaściwego poziomu witaminy B12 jest nadmierne oraz długotrwałe stosowanie antybiotyków lub innych leków maskujących symptomy, bez wcześniejszego rozpoznania i usunięcia ich prawdziwej przyczyny. Doustne antybiotyki niszczą miliardy złych i dobrych bakterii jelitowych, uniemożliwiając w ten sposób właściwe przyswajanie pokarmów.
 • Dieta wegańska – Wielu wegan praktycznie w ogóle nie spożywa pokarmów zawierających witaminę B12, co w efekcie prowadzi do stopniowego wyczerpania się jej zapasów, w ich organizmach. 47 osób z 78 wegan miało poziom witaminy B12 poniżej 200 pg/ml. Jednak po tygodniowej suplementacji 100 mikrogramów tej substancji, jej poziom powrócił do normy.
 • Nieprawidłowa dieta – Przyswajanie i magazynowanie witaminy B12 u milionów ludzi, którzy przez większość życia spożywają przetworzone, niskotłuszczowe pokarmy ubogie w witaminy i sole mineralne, jest niewystarczające. Taka dieta jest bezpośrednią przyczyną nagromadzenia wolnych rodników tlenowych. Innym elementem wpływającym na niewłaściwy poziom witaminy B12 może być też zbyt niski poziom kwasu foliowego.
 • Niestabilność szyjnego odcinka kręgosłupa – Stanowi przyczynę nadmiernej produkcji tlenku azotu, który zaburza działanie mitochondriów. Kiedy w naszym organizmie tlenek azotu połączy się z rodnikiem tlenowym, powstaje groźny nadtlenoazotyn (ONOO-).  Nadtlenoazotyn potrafi w nieodwracalny sposób wiązać metale przejściowe takie, jak kobalt – centralny atom budujący witaminę B12, doprowadzając do jej silnych niedoborów.

Dodatkowe substancje, które warto wziąć pod uwagę:

 • Kwas foliowy
  Kwas foliowy należy do witamin z grupy B. Badanie opublikowane w Journal of Neuroscience wykazało, że dieta bogata w kwas foliowy może chronić mózg przed uszkodzeniem związanym z chorobą Alzheimera. Badanie przeprowadzone przez National Institute of Aging wykazało, że kwas foliowy wspomaga naprawę uszkodzeń DNA, które występują w mózgu. Obniża również poziom homocysteiny we krwi. Zbyt wysoki poziom homocysteiny może podwoić ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
 • Ochronne kwasy tłuszczowe omega-3
  Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Neuroscience wykazało, że u myszy karmionych kwasami tłuszczowymi omega-3 znacznie wolniej rozwinęła się choroba Alzheimera. Kwasy te są potrzebne głównie do prawidłowej pracy mózgu i centralnego układu nerwowego.
 • Nadmiar cukru może powodować chorobę Alzheimera
  Zdrowy styl życia i dieta obejmują unikanie cukru i produktów z białej mąki, te produkty wpływają na stale podwyższony poziomu insuliny. Jeśli poziom insuliny jest stale podwyższony, uszkadza on receptory insulinowe w barierze krew-mózg. W rezultacie insulina nie może być już transportowana do mózgu, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń przekazywania informacji, obniżając funkcje kognitywne, hamując zdolność zapamiętywania.

Witamina B12 wpływa na inne choroby psychiczne

Poza chorobą Alzheimera, niedobór witaminy B12 może być przyczyną innych dolegliwości natury psychicznej. Dlatego stosowanie B12 we wczesnym stadium choroby, może korzystnie wpłynąć na stan naszego organizmu w przypadku:

 • Depresji – jej łagodna forma jest często pierwszym objawem demencji, a z niedoborem witaminy B12 ma związek szczególnie depresja psychotyczna.
 • Psychozy paranoidalnej – charakteryzująca się nadmierną podejrzliwością lub urojeniami na punkcie wielkości, albo manią prześladowczą.
 • Zaburzeń dwubiegunowych – czyli depresji maniakalnej objawiającej się występującą na przemian depresją i euforią.
 • Syndromu przewlekłego zmęczenia.
 • Osłabienia układu odpornościowego –  z nawracającymi infekcjami, a także ryzykiem wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych, czy nowotworów.
 • Zaburzenia rytmu snu i czuwania.
 • Niskiej tolerancji na stres.
 • Stwardnienia rozsianego (SM) – odnotowano je u osób z niedoborem witaminy B12 poprzedzającym objawy megaloblastycznej niedokrwistości (anemii). Istnieje duże epidemiologiczne podobieństwo pomiędzy SM a anemią złośliwą.
Badanie poziomu witaminy B12

Nigdy nie jest zbyt późno na rozpoczęcie terapii witaminą B12. Właściwy pomiar poziomu tej witaminy w serum jest niezbędnym elementem w procesie uzupełniania jej niedoboru. Oczywiste jest, że uzupełnianie jej „w ciemno” jest bezcelowe i bezsensowne. Norma poziomu witaminy B 12 we krwi powinna wynosić – wg dr Kuklinskiego do  900- 1000 pg/ml. Mówi się, że niedobór witaminy B12 oraz kwasu foliowego często występuje jednocześnie przy demencji i znacznie ją nasila. Decydując się na suplementację witaminy B12, pamiętajmy, aby stosować jej aktywną formę – metylokobalminę, która znacznie przyspiesza i szybciej uzupełnia niedobory. Znajdziemy ją w preparatach Witamina B12 MSE MAX oraz Witamina B12 MSE 250µg.

Prezentacja

 1. https://www.zentrum-der-gesundheit.de/alzheimer-ia.html
 2. Kuklinski B., Medycyna mitochondrialna, objawy, diagnostyka oraz metody terapii, 2017.