Zadbaj o kości i stawy na wiosnę

Jak zapobiec utracie masy kostnej oraz cieszyć się ze zdrowej aktywności fizycznej bez bólu? Poznaj mitochondrialne rozwiązanie.

Zadbaj o kości i stawy na wiosnę

Odwapnienie kości wcale nie dotyczy tylko osób w podeszłym wieku – już po 30. r.ż. deficyty składników odżywczych mogą prowadzić do przedwczesnej osteoporozy.

Nasz szkielet kształtuje się do 30. r.ż. Później gęstość mineralna kości (BMD) stopniowo maleje – u kobiet spada nawet o 40%, a u mężczyzn o 20-30%1.

Z wiekiem w wyniku codziennych obciążeń zmniejsza się również masa kostna, która w zdrowym organizmie regeneruje się w procesie zwanym resorpcją. By przebiegał on prawidłowo, odpowiadające za niego komórki (osteoklasty i osteoblasty) potrzebują stałej dostawy składników mineralnych, takich jak wapń i magnez, oraz witamin D i K2. Ich niedobór uniemożliwia regenerację kości, a utrata tej zdolności powoduje ich większą łamliwość.

Niestety również my sami przyczyniamy się do przyspieszenia tych procesów. Jak podkreśla dr Bodo Kukliński, siedzący tryb życia oraz monotonna dieta sprzyjają przedwczesnej osteopenii, a odwapnienie kości przyspieszają także wtórna mitochondriopatia oraz spadek poziomu hormonów płciowych2.

Jeśli zatem podczas wiosennych treningów zauważysz, że pogorszyły się Twoja równowaga i koordynacja ruchowa lub po prostu szybciej odczuwasz zmęczenie i ból w obrębie mięśni i kości, być może jest to efektem spadku masy kostnej. Możesz jednak uniknąć bólu i złamań, zatrzymując ten proces dzięki uzupełnieniu diety w niezbędne substancje odżywcze.

Resorpcja a mitochondria

Tkanka kostna jest strukturą bardzo aktywną metabolicznie, czyli ulega ciągłej przebudowie. Dużą rolę odgrywają tu nie tylko składniki odżywcze niezbędne w tych procesach, ale również mitochondria. Osteoklasty charakteryzują się bowiem dużą ilością tych organelli w cytoplazmie, zatem ich optymalne funkcjonowanie jest niezbędnym elementem procesów resorpcji kości. Duże ilości mitochondriów znajdują się również w mięśniach szkieletowych (wymagających dużych ilości energii do wykonywania pracy mechanicznej), dlatego ich ból podczas aktywności fizycznej może być efektem niewystarczającej produkcji ATP.

Dodatkowo mitochondria są największym magazynem wapnia w organizmie: łatwo go przyjmują, a później uwalniają w miarę potrzeb, w związku z czym w dużej mierze odpowiadają za zachowanie równowagi wapniowej w komórce3. By mogły prawidłowo ją regulować, potrzebują witamin D3 i K2 – kiedy ich brakuje, pierwiastek ten kumuluje się w mitochondriach, a jego nadmierne stężenie jest toksyczne dla komórek. Wystarczy, że na skutek złej diety, stresu czy stanów zapalnych nasze wewnętrzne elektrownie nie będą mogły wyprodukować odpowiedniej ilości energii ATP, aby spadł potencjał ich błon, co uniemożliwi pozbycie się nadmiaru wapnia z komórek. Nic zatem dziwnego, że spadek elastyczności kości to jeden z objawów utraty sprawności mitochondriów.

Niezbędne trio

Właśnie dlatego wapń oraz witaminy D i K2 są najistotniejszymi substancjami mitochondrialnymi w profilaktyce i hamowaniu procesów niszczenia tkanki kostnej.

W okresie młodości to wapń pozwala uzyskać odpowiednią gęstość mineralną kości, a później utrzymuje ją na odpowiednim poziomie4. Dodatkowo pierwiastek ten wspiera funkcjonowanie mięśni oraz przyczynia się do utrzymania metabolizmu energetycznego i przekaźnictwa.

Aby wapń został prawidłowo wchłonięty i wykorzystany, niezbędna jest witamina D3, która wspiera utrzymanie jego odpowiedniego poziomu we krwi, dzięki czemu pomaga utrzymać zdrowe kości i zęby. Przyczynia się także do zachowania masy kostnej i gęstości mineralnej kości, a u osób starszych zmniejsza ryzyko złamań o 30%5. Równoczesna suplementacja wapniem i witaminą D3 przynosi dużo lepsze efekty niż przyjmowanie samego pierwiastka.

I wreszcie witamina K2 aktywuje i wzmacnia osteokalcynę, czyli wytwarzane przez kościotwórcze osteoblasty białko uczestniczące w mineralizacji kości. Dzięki temu obniża ryzyko zmniejszenia masy kostnej. Dodatkowo hamuje tzw. paradoks wapniowy, który polega na zaburzeniu transportu tego pierwiastka, w wyniku czego, zamiast docierać do kości, osadza się on w naczyniach krwionośnych, powodując ich zwapnienie. Grozi to rozwojem miażdżycy, a nawet zawałem mięśnia sercowego.

Twój zestaw z dodatkowym wsparciem

Wszystkie te 3 substancje niezbędne dla prawidłowej pracy kości, stawów i mięśni, znajdziesz w preparacie Osteo Intercell CF®. Co ważne, obecny w nim wapń ma postać cytrynianu, co zapewnia odpowiednią absorpcję tego minerału niezależne od stężenia kwasu żołądkowego.

Osteo Intercell CF® wzbogacono w magnez, który również uczestniczy w metabolizmie tkanki kostnej – pobudza jej regenerację i wspomaga aktywację enzymu kostnego (fosfatazy alkalicznej). Niedobór tego pierwiastka może przyczyniać się do rozwoju osteoporozy, a odpowiednia podaż zwiększa gęstość mineralną kości6.

Dodatkowo w składzie preparatu znalazły się witamina B12 i kwas foliowy – składniki ułatwiające utrzymanie prawidłowego metabolizmu homocysteiny, której nadmiar w organizmie przyczynia się do uszkodzenia tkanki kostnej i zwiększa ryzyko osteoporozy7.

Stężenie składników odżywczych w Osteo Intercell CF® zostało dobrane w taki sposób, aby mogły one wzajemnie uzupełniać swoje działanie. Dzięki temu zyskujesz zestaw substancji, dzięki którym zachowasz elastyczność tkanki kostnej i unikniesz bolesnych kontuzji podczas wiosennych treningów.

Autor: Dagmara Moszyńska

[reklama]
  1. Osteoporosis Int 2013; 24: 23-57
  2. Bodo Kukliński, „Mitochondria. Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii”, Mito-Pharma, 2017, s. 307
  3. Trends in Cell Biology 2007; 10(17):511-517
  4. Proc Nutr Soc 2003; 62(4):851-858
  5. Żyw Człow Metab 2001; 28:71-85
  6. J Nutr Med 1991; 2: 165-178
  7. Joint Bone Spine 2009; 76:234-240
0:00
0:00