Eliksir piękna i młodości, czyli witamina C o długim uwalnianiu

Poznaj zastosowanie witaminy C w kosmetyce. W jaki sposób chroni i uelastycznia naszą skórę, zapobiega zmarszczkom, redukuje cellulit i przebarwienia? Dlaczego tak istotne jest jej stopniowe uwalnianie?

Eliksir piękna i młodości, czyli witamina C o długim uwalnianiu

Powszechnie wiadomy jest fakt, że witamina C ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Wspomaga walkę z infekcjami, wzmacnia odporność. Jak się jednak okazuje, jest również niesamowicie ważna w walce z wolnymi rodnikami i dodatkowo wspomaga ochronę przeciwsłoneczną oraz stymuluje syntezę kolagenu, którego ilość maleje z wiekiem. Tym samym zwiększa gęstość skóry właściwej, poprawia jej elastyczność, a także spłyca drobne zmarszczki, czyli śmiało możemy stwierdzić, że opóźnia proces starzenia się oraz działa zbawiennie na poprawę wyglądu skóry.

Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od nieprawidłowej pracy mitochondriów. Ich niewystarczające zaopatrzenie w substancje odżywcze oraz nadmiar substancji toksycznych prowadzi do zmniejszenia produkcji energii w tych organellach, co w następstwie upośledza szereg procesów metabolicznych w organizmie i w efekcie skutkuje samozniszczeniem oraz mutacją komórek. W wyniku tych przemian następuje przyspieszenie starzenia się zarówno skóry, jak i narządów oraz zwiększenie stresu oksydacyjnego. Kwas askorbinowy zapobiega uszkodzeniom mitochondriów, spowodowanym zbyt wysokim stężeniem wolnych rodników.

Witamina C a kolagen

Kolagen to białko znajdujące się głównie w tkankach łącznych i ścięgnach oraz wielu innych strukturach w całym organizmie: zębach, kościach, skórze, stawach, rogówce oka, a nawet naczyniach krwionośnych. Odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Produkcja kolagenu to złożony proces, zachodzący w naszych komórkach i możliwy jedynie z udziałem witaminy C. Dzięki obecności tej witaminy powstająca struktura kolagenu jest mocna, a jego wiązania są stabilne. Taka silna struktura zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz wygładza te, które powstały. Dodatkowo witamina C chroni kolagen przed działaniem wolnych rodników. Odpowiednia ilość tych dwóch składników wpływa na szybszą regenerację uszkodzonej skóry i tkanek oraz przyspiesza gojenie się ran. Witamina C w połączeniu z rutyną dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiegając pękaniu naczynek i hamuje krwawienia. Niedobór witaminy C uwidacznia się w osłabieniu tkanki łącznej, co skutkuje pojawieniem się cellulitu. Co więcej, kolagen pomaga uszczelniać jelita, zapewniając nam optymalne wchłanianie niezbędnych substancji.

Kiedy skóra może skorzystać z witaminy C?

Wielką zaletą witaminy C jest jej zdolność do rozjaśniania przebarwień oraz wyrównywania kolorytu skóry. Dzięki niej skóra nabierze blasku, będzie zdecydowanie bardziej napięta, odpowiednio nawilżona oraz wygładzona. Zapobiega trądzikowi u dorosłych. Niestety kwas askorbinowy, mimo swoich zalet ma też jedną wadę, jest bardzo nietrwały w ludzkim organizmie. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, więc trudno przenika do głębszej, lipidowej warstwy skóry. Zostaje wręcz błyskawicznie wchłonięty w jelitach i w następstwie usunięty już nawet po godzinie od zażycia. W naturze jest on uwalniany z pokarmów powoli, jednak pamiętajmy, że nie sposób jest zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witaminy C jedynie z diety. Ważna jest odpowiednia suplementacja oraz uzupełnianie dziennego zapotrzebowania tej witaminy. Najbardziej efektywne wykorzystanie witaminy C następuje podczas stopniowego i długotrwałego wchłaniania, dlatego cenną innowacją są preparaty, które stopniowo uwalniają witaminę C w przewodzie pokarmowym.

Uzupełnienie substancji mitochondrialnych, w tym wypadku witaminy C, stwarza możliwości regeneracji uszkodzonych oraz ochrony sprawnych mitochondriów. Substancje te są niezbędne we wszystkich procesach wytwarzania energii w organizmie, a także w utrzymaniu płynności błon komórkowych, aktywności enzymów oraz obrony przed reaktywnymi formami tlenu. Mitoceutyki, czyli substancje mitochondrialne, powinien charakteryzować wysoki stopień czystości, dzięki czemu są bardzo dobrze przyswajalne i przede wszystkim bezpieczne. Nowoczesne technologie produkcji stanowią gwarancję dotarcia substancji czynnej do mitochondriów. W przypadku preparatu z witaminą C powinien on zapewniać długotrwałe i regularne uwalnianie oraz zapobiegać przedwczesnemu wydalaniu z organizmu. Dzięki temu nasze ciało jest w stanie utrzymać stałe stężenie kwasu askorbinowego przez wiele godzin.

Starzenie się skóry, a także całego organizmu możemy tłumaczyć osłabianiem struktury i funkcji jego komórek, które postępują wraz z upływem czasu. Zatem śmiało możemy stwierdzić, że poprawa pracy mitochondriów może finalnie skutkować opóźnionym oraz łagodniejszym procesem starzenia. Zapewniając swojemu organizmowi odpowiednią dawkę tego eliksiru, który będzie stopniowo uwalniany, nie szkodząc narządom, gwarantujemy sobie przedłużenie młodości oraz podkreślenie naturalnego piękna naszej skóry.

Prezentacja