OPC i Pycnogenol® – na straży komórek i Twojego zdrowia

Co łączy ze sobą skórki i pestki winogron, skórki jabłek, łupinki czarnego ryżu i korę francuskiej sosny nadmorskiej?

Co łączy ze sobą skórki i pestki winogron, skórki jabłek, łupinki czarnego ryżu i korę francuskiej sosny nadmorskiej? Oprócz tego, że stanowią one części roślin, pozornie nic. A jednak.

Podpowiedź:  ten tajemniczy wspólny element, ma bezcenne właściwości prozdrowotne i wywiera dobroczynny wpływ na organizm człowieka: działając w nim antyoksydacyjnie, przeciwnowotworowo, przeciwcukrzycowo oraz  neuroprotekcyjnie. A na tym nie koniec. Nasz bohater może jednocześnie zapobiegać tworzeniu zakrzepów, nieszczelności naczyń i chronić lipidy przed peroksydacją (utlenieniem). Nawet więcej, jest w stanie regulować tak potężne enzymy prozapalne jak fosfolipaza A2, cyklooksygenaza COX (ta sama, którą próbujemy zablokować ibuprofenem, diklofenakiem czy aspiryną) czy lipooksygenazy (zaangażowane w syntezę prozapalnych leukotrienów z kwasu arachidonowego) [1].

Być może domyślasz się już, że tematem dzisiejszego artykułu będzie Pycnogenol® – szczególnie bogaty w oligomeryczne proantocyjanidyny (OPC) wyciąg z francuskiej sosny nadmorskiej.

Proantocyjanidyny oraz Pycnogenol® – podstawowe różnice

Zarówno (oligomeryczne) proantocyjanidyny, jak również Pycnogenol® wywierają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, co zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Proantocyjanidyny to naturalne pochodne tanin. Występują głównie w czerwonych owocach, takich jak żurawina, czarna porzeczka, owoc granatu, jeżyny oraz orzechy włoskie, owoc kaki oraz pestki z ciemnych winogron [2]. Proantocyjanidyny kryją się także w korze francuskiej sosny nadmorskiej (łac. Pinus pinaster), z której pozyskuje się cenny ekstrakt, opatentowany pod nazwą Pycnogenol®. Inicjatorem współczesnych badań nad wyciągiem z kory sosny był berliński naukowiec i propagator zdrowego starzenia  – Charles Haimoff, Pycnogenol otrzymał pierwszy patent w roku 1987 [11].

Jednak Pycnogenol® to coś o wiele więcej niż „tylko“ OPC – chociaż również sam w sobie ten związek chemiczny wykazuje potężne właściwości prozdrowotne. Ekstrakt z kory francuskiej sosny nadmorskiej to jednocześnie bogate źródło takich „biochemicznych skarbów“ jak katechiny, epikatechiny, kwas kawowy, inne kwasy fenolowe oraz taksyfolina. Ten ostatni związek chemiczny silnie hamuje produkcję prozapalnej prostaglandyny – PGE2 [12]. Lecznicze zastosowanie wyciągu z kory sosny nadmorskiej sięga czasów Hipokratesa – wówczas ceniono go przede wszystkim za wspomaganie gojenia ran.

OPC i Pycnogenol® – właściwości

Zgodnie z rodnikową definicją starzenia organizmu, stres oksydacyjny i nadmiar wolnych rodników (tlenowych) w organizmie istotnie przyczyniają się do nieubłaganego postępowania procesów starzenia, rozumianych jako gromadzące się uszkodzenia komórek oraz mitochondriów. Substancje, które pomagają nam walczyć z ROS, sprzyjają długowieczności i zachowaniu dobrego zdrowia na dłużej. Oligomeryczne proantocyjanidyny, w  tym te zawarte w wyciągu z kory francuskiej sosny nadmorskiej, faktycznie chronią nas przed atakami wolnych rodników. Natomiast ich prozdrowotny wpływ na organizm jest znacznie większy, poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych dobroczynnych właściwości OPC, a tym samym zawierającego je Pycnogenolu®:

Dziesięć powodów, dla których warto przyjmować OPC/Pycnogenol® już od dziś:

 1. OPC podnosi poziom glutationu w organizmie [3] i chroni komórki przed atakami wolnych rodników tlenowych, zwiększając ich potencjał antyoksydacyjny. W ten sposób OPC zapobiega uszkodzeniom komórek, które wynikają ze stanów zapalnych i glikacji białek oraz peroksydacji lipidów.
 2. OPC jest silniejszym antyoksydantem niż witamina C oraz witamina E [4]. Potencjał przeciwrodnikowy OPC z kory sosny morskiej jest około dwudziestokrotnie wyższy niż w przypadku witaminy C oraz około czterdziestokrotnie wyższy w porównaniu z witaminą E [5]. Ponadto OPC sprzyja recyklingowi obu witamin i ich ponownemu wykorzystaniu jako przeciwutleniaczy.
 3. OPC z kory sosny nadmorskiej reguluje proces gojenia ran. [6]
 4. OPC powstrzymuje namnażanie oraz wymusza apoptozę komórek rakowych, na przykład raka prostaty. [7]
 5. Podobnie jak żurawina, OPC wykazuje właściwości antyadhezyjne i uniemożliwia przyczepianie się bakterii patogennych do ścianek układu moczowego, zapobiegając w ten sposób infekcjom dróg moczowych patogenami Escherichia coli  oraz Streptococcus mutans. [5]
 6. OPC zawarty w Pycnogenolu® skutecznie zapobiega zakrzepicy żył głębokich, poprawia ukrwienie oraz dotlenienie tkanek, dzięki usprawnianiu mikrocyrkulacji krwi [8]. Suplementacja OPC zapobiega oraz pomaga eliminować już istniejące obrzęki, np. łydek i kostek nóg, spowodowane niedostatecznym dopływem krwi. [10]
 7. OPC może zapobiegać skurczom oraz bólowi mięśni – zarówno po wysiłku, jak również w stanie spoczynku. [9]
 8. Pycnogenol® i zawarte w nim OPC skutecznie łagodziły objawy astmy i pozwalały na obniżenie poziomu leukotrienów we krwi [13]. W ramach innego badania dawka Pycnogenolu® 100 mg na dobę, 2 razy dziennie pomagała ograniczyć kaszel, problemy z oddychaniem, epizody nocnego bezdechu i zmniejszyć poziom zarówno leukotrienów, jak również IgE we krwi chorych na astmę. [14]
 9. Pycnogenol® oraz jego składnik czynny czyli OPC wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiając koncentrację i funkcje pamięciowe, w ramach pewnego badania na zdrowych, czynnych zawodowo ludziach w średnim wieku dobowa dawka Pycnogenolu® rzędu 150 mg na dobę w widoczny sposób poprawiała nastrój uczestników badania oraz ich zdolności kognitywne, a także podnosiła ich wydajność umysłową. Przypuszczalnie dzięki ograniczaniu stresu oksydacyjnego w obrębie komórek mózgowych. [15]
 10. W badaniach, terapia z użyciem 100 mg Pycnogenolu® na dobę, jaką zastosowano u osób chorych na cukrzycę typu 2, poprawiała u nich poziom markera cukrzycowego HbA1(c) oraz obniżała poziom glukozy we krwi [16]. Być może to właśnie w dobroczynnych właściwościach OPC kryje się też sukces diety słynnej piosenkarki Adele, która dzięki włączeniu do swojego menu produktów z rodziny sirt-foods (w tym tych bogatych w OPC), osiągnęła wymarzoną sylwetkę. W każdym razie badania z 2013 roku dowodzą czarno na białym – suplementacja 150 mg Pycnogenolu® na dobę pozwalała na redukcję obwodu talii u uczestników eksperymentu. Poprawiała też ich ciśnienie krwi oraz poziom glukozy. [17]

  Uwaga: Pycnogenol® i zawarty w nim OPC nie zwiększa produkcji insuliny we krwi i nie może zastąpić terapii insuliną przy cukrzycy typu 1 oraz zaawansowanej cukrzycy typu 2.
Wiedza na wynos:
 • Oligomeryczne Proantocyjanidyny (OPC) zawarte w wyciągu z kory francuskiej sosny nadmorskiej mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, przede wszystkim dzięki swoim właściwościom antyrodnikowym oraz przeciwzapalnym.
 • Pycnogenol® – opatentowany wyciąg z kory francuskiej sosny nadmorskiej jest nie tylko bogaty w OPC, lecz stanowi również źródło takich prozdrowotnych substancji jak kwercetyna, czy epikatechiny, które na zasadzie efektu synergii dodatkowo wzmacniają przeciwzapalne właściwości OPC jako substancji czynnej
 • OPC/ Pycnogenopomagają zapobiegać zakrzepicy i usprawniają mikrocyrkulację krwi, co zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi.
 • Dzięki wykazywanym właściwościom przeciwzapalnym OPC/Pycnogenomogą znaleść pomocnicze zastosowanie m.in. przy terapii astmy, cukrzycy oraz zespołu metabolicznego i chorobach serca, a także wielu innych schorzeniach o podłożu zapalnym.

 Poznaj szerzej właściwości Pycnogenolu® w następnym artykule.

Autor: Sylwia Grodzicka

Bibliografia

 

0:00
0:00