Przyjmujesz statyny? Uważaj na niedobory!

Poznaj skutki uboczne przyjmowania statyn i dowiedz się jak ich uniknąć. O co warto zadbać, przyjmując te leki?

Przyjmujesz statyny? Uważaj na niedobory!

Leki obniżające poziom cholesterolu jednocześnie utrudniają wchłanianie bezcennych substancji, przede wszystkim koenzymu Q10.

Wielonarządowe choroby dotykają coraz większej liczby osób, co przyczynia się do przyjmowania coraz większej ilości lekarstw. Często zapominany jednak, że większość z nich wykorzystuje w organizmie te same szlaki, co witaminy, związki nieorganiczne, pierwiastki śladowe i inne substancje, jak koenzym Q10 czy karnityna. Można powiedzieć, że wszystkie te składniki rywalizują wówczas o miejsce, które niestety jest ograniczone.

Ciemna strona terapii

Co to oznacza w praktyce? Otóż długotrwałe przyjmowanie farmaceutyków może powodować zaburzenia wchłaniania mikroelementów i prowadzić do ich niedoborów. Wpływa to przede wszystkim na mitochondria, których wiele fundamentalnych funkcji zostaje zakłóconych, ponieważ brakuje im substancji niezbędnych do wykonywania tych zadań.

Prym w tym przypadku wiodą popularne statyny przepisywane po to, aby obniżyć poziom cholesterolu, a przez to zmniejszyć ryzyko poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał serca czy udar. Leki te od dawna budzą kontrowersje, a ograniczenie metabolizmu koenzymu Q10 to kolejny skutek uboczny ich stosowania.

Statyny - skutki uboczne

W jaki sposób statyny blokują przyswajanie koenzymu Q10? Otóż działanie tych leków polega na hamowaniu reduktazy HMG-CoA, czyli enzymu szlaku mewalonowego, na którym produkowany jest cholesterol. Właśnie w ten sposób statyny blokują jego wytwarzanie.

Na tym samym szlaku powstaje jednak koenzym Q10, zwany paliwem dla mitochondriów. Jest on niezbędny w procesie oddychania komórkowego, ponieważ pełni funkcję nośnika elektronów. Bez niego wytwarzanie ATP po prostu nie może zachodzić. Kiedy zatem statyny ograniczają aktywność reduktazy HMG-CoA, jednocześnie hamują syntezę CoQ10, bezpośrednio obniżając jego poziom w organizmie1.

„Zły” cholesterol?

To jednak nie koniec złych wiadomości. Okazuje się, że również sam fakt obniżenia stężenia cholesterolu przez statyny wpływa na poziom koenzymu Q10. Koenzym Q10 jest bowiem transportowany przez lipoproteiny, w tym właśnie „złą” frakcję LDL, którą statyny blokują. Wówczas ten cenny związek traci swój nośnik, co wpływa na ogólny spadek jego stężenia we krwi2. Nie jest to tylko teoria. Przeprowadzone badania pokazały, że poziom paliwa niezbędnego do produkcji ATP w surowicy pacjentów, którzy zostali poddani terapii statynowej, jest niższy nawet o 49%3.

Głodne mitochondria

Na negatywne skutki tych procesów nie trzeba czekać długo. Niedobory koenzymu Q10 bardzo szybko powodują zahamowanie produkcji ATP w mitochondriach, ale również spadek aktywności łańcucha oddechowego oraz nasiloną produkcję reaktywnych form tlenu (RFT)4.

Trzeba przy tym pamiętać, że koenzym Q10 pełni w organizmie wiele różnych funkcji. To jeden z najsilniejszych antyoksydantów, zapobiegający modyfikacjom białek, lipidów i kwasów – jego niedobór może zwiększać negatywny wpływ wolnych rodników, których nadmiar sprzyja rozwojowi niewydolności krążenia, chorób serca
i neurodegeneracyjnych, a nawet nowotworowych.

Lekcja samoobrony

Oczywiście pacjentom przyjmującym statyny nie należy sugerować samowolnego zrezygnowania z terapii. Ważne jednak, by mieli świadomość jej skutków ubocznych i podjęli odpowiednie środki zaradcze.

Przede wszystkim powinni włączyć do diety produkty bogate w koenzym Q10 (mięso, ryby, oleje) oraz wypróbować suplementy z tą substancją. Wiele badań potwierdza bowiem, że doustna suplementacja podnosi poziom koenzymu Q10 we krwi, a nawet niweluje objawy zaburzeń spowodowanych przyjmowaniem statyn5. W pierwszej kolejności pozwala to odzyskać sprawność mitochondriów, które najbardziej cierpią z powodu niedoboru koenzymu Q10.

Aby uzupełnić deficyt tego paliwa powstały wskutek przyjmowania leków, wystarczy sięgnąć po AEGS® Stat Comp – preparat, który w 1 tabletce oprócz 100 mg koenzymu Q10 (ubichinonu) zawiera również 100 mg witaminy B3, 100 µg selenu i 2000 UI witaminy D3, czyli substancje, których poziom także może ulec obniżeniu podczas terapii.

Celowana suplementacja za pomocą AEGS® Stat Comp nie tylko uzupełni te deficyty, ale również przyczyni się do ogólnej poprawy procesów wymiany energii i wzmocni system immunologiczny.

Autor: Dagmara Moszyńska

[reklama]
  1. Br J Clin Pharmacol 1996; 42: 333-337
  2. Am J Cardiol 1996; 77:851-854
  3. J Am Coll Cardiol 2007; 49:2231-2237
  4. Clin Pharmacol Ther 2005; 78:60-68; Biofactors 2005; 25:109-115
  5. Atherosclerosis 2007; 195:e182-e189; Am J Cardiol 2007; 1409-1412
0:00
0:00