Zdrowy styl życia

Zdrowa czarna kawa bez cukru

Kwas chlorogenowy to jeden z głównych biochemicznych komponentów czarnej i zielonej kawy, należący do grupy polifenoli. Jego działanie polega głównie na blokowaniu działania enzymu alfa-glukozydazy, który odpowiada za rozkład węglowodanów, przez co spowalnia wydzielanie glukozy we krwi po posiłku i może zapobiegać cukrzycy. Co więcej w badaniach kwas chlorogenowy obniżał poziom „złego“ cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Jednakże spożywany w nadmiarze może upośledzać syntezę koenzymu Q10, dlatego umiar w piciu kawy jest kluczowy.

Sen jest niezbędny do życia

O tym jak ważny dla naszego życia jest sen udowadniają wydarzenia z czasów po I Wojnie Światowej, kiedy to szczep grypy „hiszpanki” spowodował pandemię w Europie, zabijając 50 milionów ludzi na całym świecie. Wirus ten powodował uszkodzenia neurologiczne, a u niektórych niszczył ośrodek snu w mózgu, przez co osoby te w ogóle nie mogły zasnąć. Z powodu braku snu chorzy umierali w ciągu 2 tygodni i był to pierwszy naukowy dowód na to, że sen jest ważniejszy do życia niż jedzenie, bez którego możemy przeżyć dłużej.

Ekstrakt ze szparagów na dobry sen

Na jakość naszego snu może wpływać wiele czynników. Substancją wzbudzającą ostatnio coraz większe zainteresowanie w aspekcie poprawy nocnego wypoczynku jest standaryzowany ekstrakt z łodyg szparagów – ETAS. Badania wykazały, że jego stosowanie może zmniejszać ilość wybudzeń oraz wydłużać czas snu, poprawiając jego jakość. Ponadto ETAS zwiększył długość fazy non-rem (głębokiego snu), w której mózg szybciej i lepiej wypoczywa.

Melatonina a depresja – co je łączy?

Melatonina to substancja, która reguluje nasz rytm dobowy. Wytwarzana jest z innego hormonu – serotoniny, dlatego osoby cierpiące na niedobór serotoniny, czyli głównie osoby z depresją narażone są na zbyt niski poziom melatoniny i ryzyko zaburzeń snu. Serotonina, a zatem i pośrednio melatonina wytarzana jest z aminokwasu tryptofanu z udziałem witaminy B3, B6 i magnezu, dlatego te składniki są niezbędne do jej optymalnej produkcji.

Pomóż organizmowi w samoleczeniu

Każda żywa komórka ciała jest jak bateria. Ma ładunek ujemny w środku oraz dodatni  na zewnątrz, generując 1,4 woltów energii. Wszystkie komórki w ciele mają łączny potencjał energii 700 bilionów woltów. Odpowiedni styl życia, trening i medytacja pozwalają w pełni wykorzystać potencjał naszych komórek do samoleczenia. Dysponując wiedzą jak działają nasze komórki i mitochondria mamy niepowtarzalną możliwość do przywracania zdrowia.

Słyszałeś już o spirulinie?

Spirulina to mikroalga o niezliczonych właściwościach i bogactwie witamin i minerałów. Ponieważ nie ma ściany komórkowej, łatwo ulega rozkładowi w jelitach, a zawarte w niej składniki z łatwością absorbowane są przez organizm. Dlatego związanie spiruliny z cynkiem i selenem pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie tych pierwiastków przez organizm.

Przesypiamy 1/3 swojego życia

Nocny odpoczynek jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania organizmu za dnia, czyli w fazie czuwania – właśnie wtedy podtrzymywane są połączenia między neuronami oraz konsolidują się ślady pamięciowe, dzięki czemu utrwalamy wiedzę i magazynujemy wspomnienia. W nocy zwiększa się także uwalnianie hormonów anabolicznych, rośnie liczba podziałów komórkowych, a być może odnawiają się również zasoby glikogenu.

Powód dla którego rzucisz palenie

Uwaga osoby palące oraz wszyscy, u których stwierdzono zanieczyszczenie organizmu kadmem. Kadm katalizuje przemianę witaminy C w kwas szczawiowy, tworzący z wapniem piasek i kamienie nerkowe. Nadmiar związków kwasu szczawiowego (szczawianów) w organizmie grozi też dną moczanową, reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz nasileniem infekcji układu moczowego, a ponadto sprzyja występowaniu niedoborów wapnia w organizmie.

Włącz tryb slow

Prawdziwa natura człowieka wiąże się z wolnym tempem: slow life, slow food i… slow detoksem. Stopniowe, ostrożne oraz podzielone na etapy oczyszczanie tkanek i komórek ze wszelkich szkodliwych czynników jest dla nas znacznie bezpieczniejsze niż podejście radykalne, mimo że wymaga ono więcej czasu oraz wysiłku. W przeciwnym razie narażamy się na wiele dotkliwych (i demotywujących do dalszego kontynuowania terapii) skutków ubocznych.

Spowolnij siwienie

Przedwczesne siwienie może być oznaką osłabienia bariery antyoksydacyjnej, a dokładniej: niedoboru glutationu oraz enzymu peroksydazy glutationowej. Enzym ten chroni nas (oraz kolor naszych włosów) przed szkodliwym działaniem nadtlenku wodoru (H2O2)

Poznaj wpływ alkoholu na organizm!

Alkohol bezpośrednio hamuje absorpcję witaminy B1, B12, kwasu foliowego, cynku oraz magnezu, a także zatrzymuje procesy kataboliczne, takie jak beta-oksydacja kwasów tłuszczowych czy glikoliza. Alkohol zakłóca też glukoneogenezę oraz nasila odkładanie trójglicerydów w wątrobie, co stanowi bezpośredni powód tzw. alkoholowego stłuszczenia wątroby.

0:00
0:00