Wszystkie artykuły

Wyszukiwarka

Sprytny tasiemiec

„Trychina, czyli pewien rodzaj nicieni, chroni się przed NO• przy pomocy wapiennego płaszcza. Ceną, jaką płaci za to organizm gospodarza, są silne bóle mięśni, spowodowane działaniem NO•. W przypadku zakażenia tasiemcem u chorego rozwija się anemia hiperchromiczna, spowodowana niedoborem witaminy B12. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ten sprytny pasożyt odciąga z papki pokarmowej całą witaminę B12, chroniąc się w ten sposób przed tlenkiem azotu, którym atakuje go organizm gospodarza – mądry chłopak! Drań od tysięcy lat wie, jak zabezpieczyć się przed stresem nitrozacyjnym.” (źródło: B. Kuklinski, Mitochondria. Diagnostyka uszkodzeń mitochondrialnych i skuteczne metody terapii, 2017)

Koenzym Q10 wsparciem w planowaniu ciąży

Doustne podawanie koenzymu Q10 zapobiega spadkowi ilości i pogorszeniu jakości oocytów, związanemu z wiekiem, zwiększając możliwości rozrodcze u kobiet po 40. roku życia. Kilkumiesięczna kuracja ubichinolem poprawia owulację, podnosi stężenie estradiolu, a w konsekwencji zwiększa szanse na zapłodnienie. Jego suplementacja jest istotna także u mężczyzn – poprawia jakość nasienia i zwiększa ruchliwość plemników. Koenzym Q10 jest silnym antyoksydantem wspierającym mitochondria na każdym etapie życia i zapobiegającym stresowi oksydacyjnemu przez eliminację wolnych rodników.

Połączenie jelita – mózg

Błona śluzowa jelit zawiera aktywne komórki nerwowe, które są powiązane z komórkami glejowymi w mózgu. Stany zapalne, alergie i nieprawidłowa kolonizacja jelit drobnoustrojami (dysbioza jelit) przekazują sygnały zapalne za pośrednictwem przekaźników chemicznych z jelita bezpośrednio do komórek glejowych w mózgu, a te ostatecznie same stają się komórkami zapalnymi, które ponownie uwalniają przekaźniki chemiczne do mózgu, a także do innych narządów. Proces ten ma znaczący wpływ nie tylko na mózg i układ nerwowy, ale na cały organizm.

0:00
0:00