Bruksizm – czym jest? Przyczyny i objawy

Bruksizm to m.in. zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. O czym może świadczyć? Skąd się bierze ten problem i jak go leczyć?

Bruksizm to rozpoznanie, o którym wiele osób dowiaduje się w czasie rutynowych przeglądów stomatologicznych. Z kolei część pacjentów ma postawioną taką diagnozę dopiero po odbyciu licznych wizyt u różnych specjalistów, np. w poszukiwaniu wyjaśnienia przyczyn bólu głowy, szyi i innych objawów. Ważne jest wczesne zauważenie tego problemu, gdyż nieleczony wiąże się z uszkodzeniami zębów i z innymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak rozpoznać bruksizm i jak wygląda jego leczenie?

Czym jest bruksizm?

Jest to przypadłość, która charakteryzuje się niekontrolowanym, nawykowym zgrzytaniem zębami i ich zaciskaniem. Problem ten pojawia się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Wymienia się 2 rodzaje tego zaburzenia:

  • bruksizm nocny (podczas snu),
  • zgrzytanie zębami w czasie czuwania.1,2

Objawy te są często spotykane – warto więc wiedzieć, co może wpływać na ich pojawienie się i jak zapobiegać utrwaleniu się tych nieprawidłowości.

Przyczyny nadmiernego zgrzytania zębami

Do najczęściej wymienianych przyczyn bruksizmu należą:

  1. stres,
  2. nieprawidłowe napięcia w obrębie układu stomatognatycznego,
  3. braki zębowe,
  4. zbyt wysokie wypełnienia ubytków,
  5. niedopasowane protezy zębowe,
  6. wady zgryzu,
  7. nieprawidłowy sposób odżywiania. Dotyczy to m.in. spożywania pokarmów o zbyt dużej ilości węglowodanów i picia słodkich napojów. Produkty te powodują wystąpienie kwasicy mleczanowej i wpływają na pogorszenie funkcji mitochondriów. U dzieci z mitochondriopatią, jeżeli ich codzienna dieta obfituje w przetworzoną, bogatą w cukry żywność, pojawia się tendencja do zgrzytania zębami w drugiej połowie nocy, gdy wyczerpuje się energia dla mózgu.7
  8. przerost migdałków,
  9. zaburzenia endokrynologiczne,
  10. nieprawidłowe wydzielanie neuroprzekaźników i inne zaburzenia czynnościowe układu nerwowego,
  11. choroby układu oddechowego,
  12. zażywanie niektórych leków,
  13. nieprawidłowe nawyki, takie jak np. częste żucie gumy.1,3,6

Objawy bruksizmu

Symptomy, które mogą sygnalizować występowanie bruksizmu, bywają zróżnicowane. Jedne bardziej charakterystyczne, wręcz od razu wskazujące na tę dolegliwość. Inne – mniej typowe, nie zawsze kojarzone bezpośrednio z bruksizmem. Najczęściej jednak pojawiają się:

  1. zgrzytanie zębami, 
  2. nawykowe usztywnianie żuchwy z tendencją do jej wysuwania,
  3. bóle różnych okolic: zębów, głowy, szyi, pleców,
  4. szumy uszne,
  5. ból mięśni podczas żucia,
  6. zwiększone napięcie mięśni twarzy, karku oraz tułowia (odczuwane przez pacjenta jako sztywność mięśniowa, a stwierdzane przez lekarzy i fizjoterapeutów m.in. za pomocą badania palpacyjnego wg F. Festy),
  7. mikro-wybudzenia ze snu.1,3,5

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu

Zgrzytanie zębami z ich zaciskaniem to zaburzenia, które da się skutecznie leczyć. Najważniejsze jest jednak, aby zacząć to robić, zanim pojawią się konsekwencje bruksizmu. Należą do nich:

  1. Osłabienie stanu zębów, w tym:
    • złamania,
    • ścieranie szkliwa i pojawienie się nierówności na jego powierzchni oraz tzw. pól abrazyjnych (dokładnie ograniczonych miejsc, w których widoczne jest starcie),
    • obniżona wysokość koron zębowych,
    • ból i rozchwiania zębów,
    • uszkadzanie wypełnień protetycznych.
  2. Choroby przyzębia i śluzówki jamy ustnej oraz recesja dziąseł.4
  3. Bóle głowy (przypominające dolegliwości typu napięciowego lub migrenowego).
  4. Przerost mięśni aparatu żucia (mogący doprowadzić do zmiany kształtu twarzy na kwadratową).
  5. Dolegliwości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych (trzeszczenie, ból, zmiany zwyrodnieniowe).
  6. Nawracające bóle szyi, karku, ramion i pleców.
  7. Przewlekłe zmęczenie.1,5,6

Leczenie chronicznego zgrzytania zębami

Przy powszechnym występowaniu powyższego problemu zasadniczą kwestią jest pytanie: Jak leczyć bruksizm? Najważniejsze jest znalezienie przyczyny problemu, a zależnie od niej proponowane są takie metody terapii, jak:

  1. Leczenie nakierowane na schorzenie podstawowe, jeżeli bruksizm pojawia się w przebiegu chorób przewlekłych lub współwystępuje z objawami bezdechu sennego.
  2. Specjalne szyny relaksacyjne (zgryzowe). W literaturze naukowej można spotkać różne zdania na temat skuteczności takiej formy terapii. W jej powodzeniu wydaje się mieć duże znaczenie indywidualna tolerancja neuromięśniowa takiego rodzaju zaopatrzenia przez danego pacjenta.5
  3. Fizjoterapia obejmująca indywidualnie dostosowane techniki.
    Aktualnie coraz łatwiej znaleźć fizjoterapeutę, który ma kwalifikacje w zakresie leczenia bruksizmu. Wielu specjalistów z tej dziedziny ukończyło kursy z fizjoterapii w stomatologii lub szkolenia typowo celowane na kompleksową terapię osób z problemem zgrzytania zębami. Obecnie ortodonci i stomatolodzy kierują często swoich pacjentów do fizjoterapeuty, obserwując, jak ważne jest współdziałanie tych dziedzin medycznych. Ma to odzwierciedlenie nie tylko w leczeniu bruksizmu, ale też współwystępujących dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, dolegliwości odcinka szyjnego i bólu głowy. Z metod stosowanych w fizjoterapii bruksizmu wymienia się:
  • terapię tkanek miękkich,
  • techniki mięśniowo-powięziowe,
  • rozluźnianie punktów spustowych, czyli miejscowych stref wzmożonego napięcia (m.in. w obrębie mięśnia żwacza, skrzydłowego bocznego i przyśrodkowego, skroniowego oraz czworobocznego grzbietu),
  • metodę nerwowo-mięśniową PNF (z jej zakresu wykonuje się m.in. rozluźnianie mięśnia żwacza i mięśni skrzydłowych, np. techniką „trzymaj-rozluźnij” z użyciem szpatułki; PNF pozwala także na pracę ze stawem skroniowo-żuchwowym),
  • masaż (w tym głęboki masaż poprzeczny),
  • kinezyterapię (ćwiczenia na bruksizm, zwłaszcza relaksacyjne i rozciągające),
  • kinesiotaping (oklejanie taśmami kinezjologicznymi),
  • laseroterapię (stosowaną także u dzieci ze względu na bezbolesność),
  • ciepłolecznictwo (np. z zastosowaniem lamp na podczerwień),
  • pracę nad przywróceniem prawidłowej postawy ciała, ze szczególnym uwzględnieniem ustawienia odcinka szyjnego kręgosłupa.1,8
  1. Zbilansowana dieta (jeżeli jest taka konieczność, wprowadzana jest także suplementacja).
    Doktor B. Kuklinski opisał przypadek chłopca z autyzmem i innymi problemami, u którego stwierdzono także bruksizm dziecięcy. U małego pacjenta zastosowano z powodzeniem suplementację:
  • metylokobalaminy,
  • kwasów tłuszczowych omega-3,
  • magnezu,
  • biotyny,
  • cynku,
  • witaminy B6,
  • benfotiaminy.7
  1. Psychoterapia (oparta m.in. na zastosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej, a także na treningu autogennym i innych technikach zmniejszania stresu).
  2. Domowe sposoby na bruksizm, do których należą:
  1. Toksyna botulinowa (w zaawansowanych przypadkach, gdy inne metody są nieskuteczne)
    Botoks na bruksizm stosuje się w celu zmniejszenia napięcia mięśnia żwacza oraz mięśnia skroniowego.9
  1. Zastosowanie środków farmakologicznych.
    Jeżeli tkanki są bardzo spięte, lekarze decydują o przepisaniu leków. Na bruksizm stosuje się m.in. miorelaksanty, czyli substancje zmniejszające napięcie mięśni. Ważne jest, aby takie leczenie odbywało się pod ścisłą kontrolą neurologa.6 

Analizując przyczyny powstania bruksizmu, można zauważyć, jak złożony jest jego mechanizm. Dlatego leczenie powinno być prowadzone interdyscyplinarnie. Połączenie sił fizjoterapii, stomatologii, ortodoncji i psychologii jest w przypadku takich pacjentów szczególnie ważne.1,3,6,8,9 Duże znaczenie ma włączenie do terapii prawidłowego sposobu żywienia, a w razie potrzeby także suplementacji. W ten sposób zespół specjalistów traktuje całościowo ten problem i będzie pracować nad przywróceniem równowagi w funkcjonowaniu organizmu pacjenta.

Bibliografia:

0:00
0:00