Jak pozbyć się stresu?

Poznaj mitochondrialne sposoby na redukcję stresu.

Jak pozbyć się stresu

Wszechobecnie występujący stres jest domeną naszych czasów i jednym z największych zagrożeń dla zdrowia. Szybkie tempo życia, pęd za pracą i karierą, oraz narastające każdego dnia obowiązki stanowią duże wyzwanie dla naszego organizmu. Im wcześniej zapewnisz sobie odpowiednie wsparcie tym łatwiej będzie Ci powstrzymać negatywne skutki działania stresu! Najważniejsze by utrzymać odpowiednią równowagę i wśród tylu stresorów znaleźć czas na odpoczynek… każdego dnia poczuć się jak na małych wakacjach!

Stres ma zazwyczaj negatywny wydźwięk, jednak należy pamiętać, że jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, fizjologicznym i stanowi ważny czynnik w rozwoju każdego człowieka. Jest mechanizmem mobilizującym nas do działania, pomocnym w podejmowaniu decyzji oraz w pokonywaniu wielu trudności. Jednak pozytywny wymiar stresu jest związany tylko i wyłącznie z jego umiarkowanym nasileniem i krótkim okresem trwania, po którym organizm zawsze jest wynagradzany chwilami odprężenia czy wyciszenia.

Poważnym problemem i zagrożeniem dla zdrowia jest długotrwały i intensywny stres, który nadwyręża nasz układ nerwowy i hormonalny. Ponadto konsekwentnie „okrada” nas z minerałów i witamin – doprowadzając do zaburzenia równowagi biochemicznej całego organizmu, fundując przy tym naszym mitochondriom prawdziwy wstrząs. Pamiętaj, że mitochondria są bardzo wrażliwe na stres! Ważne jest więc zatem w odpowiednim momencie powiedzieć STOP.

Jak pozbyć sie stresu?

Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie ze stresem w oparciu o medycynę mitochondrialną:

1. Nie daj sobie grać na nerwach

Zacznijmy od wyeliminowania tego co nam nie służy. To jak dana sytuacja na nas wpływa zależy od naszego podejścia. Projekt badawczy MONICA (Monitoring of trends and determinants in cardiovascular diseases) badał czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u 12,5 mln osób. Najistotniejszy okazał się wpływ czynników społeczno – ekonomicznych takich jak praca, sytuacja rodzinna czy kontakty społeczne. Czy naprawdę warto to wszystko, aż tak sobie brać do serca? Spróbuj czasem działać w myśl zasady: „Puść to co kradnie Ci spokój” – weź dzień urlopu od pracy, zrób sobie przerwę od obowiązków domowych, a co najważniejsze nie przejmuj się opinią innych!

2. Bądź pozytywnym egoistą

Tak! Warto być zdrowym egoistą. Nic w tym złego, jeśli od czasu do czasu skoncentrujesz uwagę tylko na sobie. Zyskasz nie tylko Ty. Wybierz się więc zatem na spacer, basen czy saunę. Zarówno kontakt z naturą jak i aktywność fizyczna niwelują skutki stresu i pozwalają oderwać się na chwilę od przytłaczających sytuacji. Jak pisze dr Bodo Kuklinski: „Trening fizyczny odwraca procesy starzenia” oraz „Ruch hamuje będące skutkiem stresu stany zapalne.” Zauważ, że im częściej pozwolisz sobie na taką rozluźniającą przyjemność łatwiej będzie odnaleźć się w trudnej sytuacji, a z czasem może podejdziesz do nich z humorem. Pamiętaj, że stres nadmiernie aktywuje układ współczulny, powodując wzrost tętna, przyspieszone bicie serca, zahamowanie perystaltyki jelit i wiele innych symptomów, dlatego warto zaleźć coś co nas rozluźnia i uspokaja.

3. Nakarm stres

Podczas ciągłego napięcia i stresu nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacząco wzrasta. Wzbogacaj więc swoją dietę o cenne źródła witamin i minerałów w postaci owoców i warzyw. Powinieneś szczególnie zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości i jakości witaminy C przeciwdziałającej skutkom stresu oksydacyjnego. Znajdziesz jej duże ilości w czarnej porzeczce, rokitniku, grejpfrutach, czy kiszonej kapuście. Ważne jest, aby witamina C w organizmie była utrzymywana na odpowiednio stałym poziomie! Ponadto nie możesz dopuścić do tego, aby w Twojej diecie brakowało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych szczególnie omega-3, które działają przeciwzapalnie, dbają o błony komórek i mitochondriów podczas stresu. Trudnym i nerwowym okresom bardzo często towarzyszy przeziębienie. Może być ono związane z niedoborem cynku. Organizm z małymi rezerwami tego pierwiastka jest bardziej podatny na infekcję. Należy zwrócić uwagę również na odpowiednią podaż magnezu, ponieważ przeciążenia układu współczulnego prowadzą do jego deficytów. Bez magnezu energia w postaci cząsteczki ATP nie może zostać wykorzystana. W konsekwencji dochodzi do spadku naszej wydajności i nasilenia zmęczenia. Brak magnezu i ATP sprzyja problemom z zasypianiem, ze snem, i regeneracją. Naszą tajną bronią w walce ze stresem jest również nanocząsteczkowy koenzym Q10 w aktywnej postaci ubichinolu, który trafia bezpośrednio do mitochondriów, gdzie może zostać wykorzystany jako nośnik elektronów i działać jako antyoksydant. Nadmierny stres wyczerpuje zasoby ważnej witaminy B12. Jej aktywna forma – metylokobalamina jest niezbędna dla prawidłowej pracy układu nerwowego, zapobiega nadmiernemu podbudzeniu i nerwowości. Ponadto witamina B12 bierze udział w metabolizmie energetycznym i działa ochronnie przeciwko wolnym rodnikom – skutkom stresu.

4. Jedz z rozumiem czyli LOGicznie i zdrowo

Zazwyczaj, kiedy pojawia się stres jako pierwsze do głosu dochodzi serce: „przecież miałeś ciężki dzień, nadgodziny w pracy, a do tego zgubiłeś telefon… zasługujesz na coś słodkiego, a podwójny deser będzie lekarstwem na całe zło”. Taka jednorazowa sytuacja nie powinna wyrządzić większych szkód. Gdy jednak codziennością staje się zajadanie swoich smutków i problemów żywnością przetworzoną o wysokich wartościach indeksu glikemicznego, jak cukier, słodycze czy dania mączne wpadamy w błędne koło stresu. Pamiętaj, że największym wrogiem zdrowia jest dieta bogata w węglowodany! Nie funduj swojemu zestresowanemu organizmowi dodatkowych obciążeń. Postaraj odżywiać się zgodnie z dietą LOGI, która zakłada nieco wyższy udział zdrowych tłuszczów. Staraj się wybierać produkty pochodzące z upraw regionalnych, spożywaj sezonowe owoce i warzywa, unikaj jak ognia produktów z azotanami czy barwnikami!

5. Nasz przyjaciel sen

Sen przynosi zdrowiu wiele korzyści i pozwala odpocząć organizmowi po stresującym dniu. Jednak, aby w pełni skorzystać z jego walorów warto zastosować kilka wskazówek. Często nie zdajemy sobie sprawy jaki wpływ mają na nas urządzenia elektryczne i wydzielane przez nie promieniowanie, które zakłóca zdrowy sen. Przed zaśnięciem nie należy korzystać z telefonów, telewizora, czy innych ekranów emitujących niebieskie światło, ponieważ wpływa ono hamująco na wydzielanie melatoniny – substancji umożliwiającej zasypianie i ciągły sen. Postaraj się, aby w sypialni nie było urządzeń elektrycznych i telefonów komórkowych. W przypadku lekkich problemów z zasypianiem terapia mitochondrialna zaleca: preparaty zawierające chmiel lub melatoninę, albo jej prekursor L-tryptofan. Duże znaczenie ma również temperatura sypialni. Warto wywietrzyć pomieszczenie przed położeniem się spać oraz zadbać, aby było ciemno.

Największe korzyści przynosi kompleksowe podejście do redukcji stresu obejmujące zdrowy styl życia, unikanie toksyn zarówno środowiskowych i emocjonalnych, dieta bogata w niezbędne elementy odżywiające nasze komórki lub suplementacja. Ponadto dbałość o zdrowy sen i regularna aktywność fizyczna najlepiej na świeżym powietrzu pozwolą Ci przywrócić spokój i poczucie wewnętrznej równowagi. Może dzięki nim odmienisz swoje spojrzenie na świat lub znajdziesz coś co wyjątkowo polubisz? Warto spróbować!

0:00
0:00