Objawy stresu oksydacyjnego – najważniejsze informacje

Stres oksydacyjny to podłoże wielu schorzeń. Dowiedz się, jak go rozpoznać i co można zrobić, by go uniknąć.

Zarówno w kontekście zdrowej diety, jak i oddziałujących na skórę kosmetyków często można się spotkać z wyróżnianą aktywnością antyoksydacyjną (lub przeciwutleniającą). Antyoksydanty mogą chronić nas przed chorobami, spowalniać starzenie, wzmacniać organizm. Czym jest zwalczany przez nie stres oksydacyjny, jakie są jego skutki i jak go leczyć?

Czym jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny to stan braku równowagi między produkcją wolnych rodników i reaktywnych form tlenu a zdolnościami antyoksydacyjnymi organizmu1. Chociaż wolne rodniki kojarzą się przede wszystkim negatywnie, pełnią one rolę w fizjologicznych procesach zachodzących w komórkach, m.in. ich wzroście, podziałach, różnicowaniu, apoptozie. To, czego należy unikać to wzrost produkcji wolnych rodników, który może wynikać zarówno z działania czynników zewnętrznych (np. promieniowanie UV), jak i odpowiedzi immunologicznej organizmu (np. w przebiegu stanu zapalnego, zakażenia). Stres oksydacyjny może bowiem prowadzić do chemicznych modyfikacji oraz uszkodzeń białek (agregacja i denaturacja), lipidów (peroksydacja), węglowodanów i nukleotydów, a także indukować zmiany w strukturze DNA prowadzące do mutacji lub efektów cytotoksycznych1,2.

Stres oksydacyjny – przyczyny

Z 2-3% wdychanego przez nas tlenu powstają rodniki tlenowe (nadtlenek i rodnik hydroksylowy), które następnie reagują w sposób spontaniczny z innymi związkami lub ulegają rozłożeniu przez dysmutazę ponadtlenkową do nadtlenku wodoru. Ten z kolei ulega częściowo rozłożeniu przez katalazę oraz peroskydazę i transferazy glutationowe. Z około 3% powstają z kolei rodniki hydroksylowe3.

Jak podaje doktor Kukliński, przyczyną zwiększenia syntezy nadtlenków i reaktywnych form tlenu jest blokada przepływu elektronów w ramach łańcucha oddechowego. Jej przyczyną mogą być m.in. działania: ksenobiotyków takich jak: środki roślinobójcze i owadobójcze, alkoholu, smogu, ozonu, leków, hipoksji (niedotlenienia organizmu), promieniowania radioaktywnego i kosmicznego (samoloty), deficytów antyoksydantów, niedoborów manganu, miedzi, cynku i selenu, oraz niekontrolowanego nadmiernego zaopatrzenia organizmu w witaminy, które będąc substancjami redoks, w zależności od środowiska, w jakim się same znajdą, mogą tworzyć rodniki3.

Stres oksydacyjny powstaje także w trakcie fizjologicznej pracy organizmu. Niskie stężenia reaktywnych form tlenu biorą udział m.in. w usuwaniu leków z organizmu, transporcie glukozy do komórek, skurczach mięśni, wydzielaniu hormonów oraz regulacji napięcia naczyniowego. Są także ściśle powiązane z pracą układu immunologicznego – pobudzają aktywność limfocytów T, są wykorzystywane przez fagocyty do usuwania patogenów [2,3]. Ze względu na fizjologiczną rolę reaktywnych form tlenu w ludzkim organizmie do rozwoju stresu oksydacyjnego prowadzić mogą także niedobory antyoksydantów (odpowiedzialnych za zbilansowanie nadmiaru wolnych rodników) oraz sytuacje wymagające wysokiego nakładu energetycznego. Sprzyjać temu mogą m.in. nadużywanie alkoholu i innych używek, przewlekły stres, długotrwała i intensywna praca, wyczynowa aktywność fizyczna czy źle zbilansowana dieta, uboga w warzywa i owoce3.

Skutki stresu oksydacyjnego na zdrowie

Stres oksydacyjny jest zjawiskiem negatywnym, mającym niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Jak już wspomniano, może prowadzić do uszkodzeń DNA komórek i mutacji, a co za tym idzie także odgrywać znaczącą rolę w procesie nowotworzenia. Oksydacyjne uszkodzenia DNA, obserwowano m.in. w białaczkach limfoblastycznych, nowotworach piersi, płuc, żołądka, jelita grubego, wątroby2. Wpływ stresu oksydacyjnego na ludzkie zdrowie to jednak nie tylko choroby nowotworowe. Dobrze udokumentowany jest także jego związek ze:

 • stanami zapalnymi (np. wirusowe zapalenia wątroby, atopowe zapalenie skóry, nieswoiste zapalenia jelit),
 • chorobami autoimmunologicznymi (reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty),
 • chorobami układu krążenia (reaktywne formy tlenu biorą udział w powstawaniu płytki miażdżycowej oraz poprzez inaktywację tlenku azotu sprzyjają rozwojowi nadciśnienia),
 • procesami starzenia (zarówno w obrębie skóry, jak i komórek mózgu, sprzyjając rozwojowi poważnych schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera)2,4.

Objawy stresu oksydacyjnego

Stres oksydacyjny nie tylko sprzyja rozwojowi wielu chorób, ale prowadzi także do łagodniejszych objawów, związanych z pogorszeniem pracy organizmu. Chociaż nie są to objawy specyficzne i mogą świadczyć także o innych dolegliwościach lub chorobach, podczas stresu oksydacyjnego pojawić się mogą:

 • osłabienie,
 • senność,
 • bóle i zawroty głowy,
 • bóle mięśni i stawów,
 • problemy trawienne,
 • wysypki i objawy skórne,
 • stany zapalne.3,4

Wynikają one przede wszystkim z oksydacyjnych uszkodzeń mitochondriów, które pod wpływem negatywnego działania reaktywnych form tlenu nie są w stanie produkować wystarczającej ilości energii, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Łańcuch oddechowy ulega rozprzężeniu, potencjał błony mitochondrialnej spada, słabnie aktywność enzymu ATP-azy wapnia oraz sama synteza ATP – nośnika energii w procesach oddychania komórkowego. Po zaobserwowaniu objawów mogących świadczyć o nadmiernym stresie oksydacyjnym warto rozważyć przeprowadzenie badań krwi, obejmujących m.in. oznaczenie poziomu międzykomórkowego ATP, glutationu czy ocenę niedoborów mikroskładników, takich jak cynk i mangan3.

Stres oksydacyjny – leczenie

Znane powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” świetnie wpisuje się w problem związany z wystąpieniem stresu oksydacyjnego. Jego profilaktyka nie jest bowiem szczególnie trudna. Przede wszystkim należy wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające duże ilości mikroskładników i antyoksydantów. Bogate w przeciwutleniacze są różnorodne orzechy, a także owoce i warzywa – w szczególności te o intensywnych kolorach. Związki o działaniu przeciwutleniającym to nie tylko kojarzące się z tym działaniem witaminy (A, C, E), ale także obecne w roślinach flawonoidy, karotenoidy, antocyjany. Warto także unikać nadmiernego stresu i przemęczania organizmu.

Jak jednak leczyć stres oksydacyjny, kiedy na profilaktykę jest już za późno? Warto zacząć od zrobienia badań krwi w celu określenia przyczyny problemu. Jak wskazuje dr Kukliński, przebieg leczenia może zależeć od indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Obserwowany u pacjentów polimorfizm dysmutazy ponadtlenkowej zwiększa podatność na rozwój stresu oksydacyjnego. Można go leczyć kofaktorami tego enzymu, suplementując cynk, miedź, mangan lub stosując wyciągi z miłorzębu lekarskiego. Dowodzi temu przypadek kliniczny, opisany w książce dr. Bodo Kuklińskiego: 

W organizmie pani J. występowała ogromna kwasica mleczanowa, będąca skutkiem zaburzenia przemiany pirogronianu. Dzięki suplementacji obu pierwiastków śladowych, dolegliwości ustąpiły, a w efekcie zniknął także liszaj sromu. Pani J. odczuła pozytywne działanie manganu oraz cynku już po tygodniu przyjmowania odpowiednich preparatów.”

U kobiet po operacji usunięcia jajników sprawdzić może się także suplementacja estrogenów, zaś w przypadku stwierdzonych zaawansowanych uszkodzeń w obrębie mitochondriów, warto rozważyć skorzystanie z terapii mitochondrialnej3.

Bibliografia

0:00
0:00