Obfite miesiączki? Postępowanie i suplementacja

Menorrhagia – przedłużające się krwawienie miesiączkowe. Co warto stosować, a czego unikać?

Każda kobieta w wieku rozrodczym ma raz w miesiącu „te” dni. Dni, które Małgorzata Gaultier, bohaterka legendarnej powieści A. Dumasa „Dama Kameliowa” oznaczała przy pomocy purpurowych kamelii. Niektóre kobiety uskarżają się przy tym na zbyt obfite i/lub zbyt długo trwające (ponad tydzień) miesiączki (menorrhagia). Co należy wziąć w takiej sytuacji pod uwagę? Czy suplementacja ma wpływ na nasilenie oraz długość krwawienia? Na te pytania odpowie Ci dzisiejszy artykuł.

Obfite miesiączki

Jeżeli nie jesteś pewna, czy problem menorrhagii dotyczy również Ciebie, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania:

 • Czy musisz wymieniać tampon lub podpaskę co 1-2 godziny przez kilka dni z rzędu?
 • Czy musisz wstawać również w nocy, aby wymienić tampon lub podpaskę?
 • Czy krwawienie miesięczne trwa z reguły dłużej niż tydzień?
 • Czy miesiączkom towarzyszą takie objawy jak zawroty głowy, uczucie silnego osłabienia, łatwe męczenie się przy wysiłku, bladość skóry?
 • Czy Twoje miesiączki są tak obfite, że z ich powodu rezygnujesz z różnych aktywności?
 • Czy krwawieniu towarzyszy występowanie skrzepów większych niż moneta 50 groszowa?

Więcej niż 3 twierdzące odpowiedzi sugerują, iż także i Ty możesz borykać się z tym zaburzeniem. Wówczas koniecznie skonsultuj się z lekarzem, a jednocześnie dla własnego bezpieczeństwa spróbuj przestrzegać poniższych zaleceń dotyczących przyjmowania suplementów diety oraz leków:

1. na tydzień przed przewidywaną datą wystąpienia kolejnej miesiączki unikaj przyjmowania roślinnych suplementów diety, które rozrzedzają krew. Należą do nich:

 • Imbir
 • Ginko bilobae
 • Żeń-szeń
 • Czosnek
 • Gorzknik kanadyjski (łac. Hydrastis canadensis)
 • Wrotycz maruna (łac.Tanacetum parthenium)
 • Danshen (łac. Salvia miltiorrhiza)

Wyżej wymienionych produktów unikaj również podczas miesiączki aż do jej zakończenia. Jest to szczególnie ważne, jeżeli na stałe przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, na przykład warfarynę lub kumarynę.

2. problemy z osłabioną krzepliwością krwi mogą wskazywać na ukryte niedobory witaminy K1. W celu uzupełnienia ewentualnych deficytów, oprócz odpowiednich suplementów, sięgnij po produkty roślinne, które stanowią szczególnie dobre źródło tej witaminy, tj.: warzywa kapustne oraz zielone warzywa liściaste w tym szpinak, portulak, boćwinę itd.

3. krzepliwość krwi obniżają również niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): aspiryna nieodwracalnie (prawidłowa krzepliwość krwi ulega przywróceniu dopiero po wymianie płytek krwi), ibuprofen – odwracalnie – jego odstawienie wiąże się z szybkim przywróceniem homeostazy krzepliwości krwi. Z tego względu na kilka dni przed przewidywaną menstruacją, a także podczas niej, zrezygnuj z przyjmowania aspiryny & Co.

Uwaga: alkohol sam w sobie także opóźnia proces krzepnięcia krwi, m.in. poprzez opóźnianie przyłączania płytek krwi do fibrynogenu. W praktyce oznacza to, iż te z nas, które cierpią z powodu obfitych i/lub zbyt długich miesiączek, powinny również zrezygnować z alkoholu. Ponadto, alkohol nasila przeciwzakrzepowe działanie NLPZ.

4. do zaburzeń krzepliwości krwi, w tym do nadmiernie obfitych i długich miesiączek mogą prowadzić też kortykosteroidy (leki immunosupresyjne), trójcykliczne antydepresanty, tamoksifen.

Kwestii krzepliwości krwi przy nadmiernie obfitych i zbyt długich miesiączkach nie należy lekceważyć: szacunkowo co piąta kobieta, która cierpi z powodu menorrhagii, wykazuje jednocześnie zaburzenia krzepliwości krwi.

Ze względu na to, iż menorrhagia to zaburzenie o wielu możliwych przyczynach, w przypadku, gdy podejrzewasz, iż dolegliwość ta dotyczy również i Ciebie, bezwzględnie zasięgnij porady lekarza.

Autor: Sylwia Grodzicka

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7608308/
 2. https://journals.sagepub.com/doi/10.1345/aph.1D102
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28376343/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2077876/
 5. https://www.apotheken-umschau.de/mein-koerper/blut/vitamin-k-711931.html
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7403120/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551578/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536910/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684222/
0:00
0:00