Suplementacja i wsparcie organizmu w chorobie nowotworowej

Jak można wspierać organizm w chorobach onkologicznych? Poznaj składniki, które warto suplementować.

Jak dowiedziałeś się z poprzednich części naszego cyklu (choroby nowotworowe i rak), każdy nowotwór wiąże się z zablokowaniem funkcjonowania mitochondriów oraz z takimi zmianami w obrębie komórek, które uniemożliwiają im prawidłową apoptozę, a pozwalają na nieograniczone namnażanie.

Z tego względu, skuteczna terapia onkologiczna powinna skupiać się nie tylko na przywróceniu prawidłowego poziomu markerów nowotworowych w organizmie, lecz również na zapewnieniu fizjologicznych czynności mitochondrialnych oraz utrzymaniu równowagi metabolicznej. W tej części cyklu przeanalizujemy krok po kroku jak tego dokonać.

Terapia i suplementacja w chorobie nowotworowej

W trakcie leczenia onkologicznego organizm chorego wymaga szczególnego wsparcia oraz ochrony. Ze względu na specyfikę sytuacji osób przechodzących terapię klasyczną w postaci chemioterapii i/lub radioterapii, zagadnienia związane ze wspieraniem organizmu tych pacjentów omawiamy w osobnym artykule, który stanowi kolejną część naszego cyklu.

Na początku chcielibyśmy podkreślić trzy rzeczy:

 1. Każdy pacjent jest inny.
 2. Każdy nowotwór jest inny.
 3. Powodzenie zastosowanej terapii zależy od ścisłej współpracy lekarza, pacjenta oraz jego rodziny. Sukces wymaga nie tylko zaangażowania środków materialnych, lecz również – a może przede wszystkim, ogromnej dyscypliny, konsekwencji oraz motywacji i nadziei.

Profilaktyka i wsparcie w chorobie nowotworowej

Z powyższego wynika jednoznacznie, iż opracowanie uniwersalnego programu terapii onkologicznej, który sprawdzi się u wszystkich pacjentów, jest absolutnie niemożliwe. Natomiast na podstawie wiedzy biochemicznej oraz praktyki medycyny mitochondrialnej możemy wskazać pacjentom i ich rodzinom, jak również lekarzom na kilka praktycznych zasad, które naszym zdaniem mają kluczowe znaczenie dla powodzenia zaplanowanego leczenia. Oto one:

 1. Przywrócenie sprawnego funkcjonowania mitochondriów w chorych komórkach jako warunek konieczny dla przywrócenia przebiegu apoptozy (programowanej śmierci komórki), a także zahamowania niekontrolowanego namnażania się komórek.
 2. Ochrona zdrowych komórek organizmu oraz wsparcie ich funkcjonowania tak, aby zapewnić organizmowi, jak największą ilość energii w postaci cząsteczek ATP.
 3. Ochrona organizmu pacjenta przed skutkami ubocznymi stosowanego leczenia konwencjonalnego.

W poniższym artykule omówimy dwa pierwsze punkty.

Wsparcie mitochondriów w chorobach nowotworowych

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy warunkiem koniecznym dla prawidłowego funkcjonowania mitochondriów, jest wyeliminowanie stresu nitrozacyjnego oraz oksydacyjnego w organizmie, zapewnienie równowagi kwasowo – zasadowej, wsparcie funkcjonowania narządów kluczowych dla przemian metabolicznych (wątroba, jelita, nerki) oraz zagwarantowanie komórkom wszystkich niezbędnych im do sprawnego funkcjonowania składników odżywczych. Wynikają stąd konkretne zalecenia praktyczne:

 • wyeliminowanie wszelkich przewlekłych stanów zapalnych (np. przewlekłe zapalenia w obrębie jamy ustnej, przewlekłe zapalenia błony śluzowej żołądka, jelit, itp.),
 • maksymalne ograniczenie ekspozycji organizmu na ksenobiotyki, których źródłem są zwłaszcza:
  • sztuczne dodatki do żywności, konserwanty, barwniki, słodziki, itp. → zalecamy produkty ekologiczne,
  • alkohol, tytoń oraz kawa → zalecamy wyeliminowanie tych produktów najlepiej na czas nieokreślony,
  • promieniowanie, trucizny przemysłowe, spaliny,
  • leki (w przypadku tych chorych na raka, którzy stosują terapię konwencjonalną, rekomendujemy dodatkową ochronę w postaci odpowiednich suplementów,
  • wiele kosmetyków → przynajmniej na czas terapii zalecamy korzystanie albo z certyfikowanych kosmetyków ekologicznych, albo z kosmetyków przygotowanych z naturalnych domowych produktów, takich jak serwatka, olej kokosowy, olejek arganowy, olejek z awokado, płatki owsiane, sól morska itp.
  • opakowania plastikowe oraz chemiczne środki czystości przeznaczone do domowego użytku → przynajmniej na czas terapii zachęcamy, aby pacjent i jego rodzina korzystali z opakowań szklanych lub papierowych i nie stosowali chemicznych środków czystości, np. płynów do zmywania naczyń, płynów do płukania, agresywnych proszków do prania, nabłyszcza czy do zmywarek, etc.

Oczyszczanie organizmu i detoks przy nowotworach

Wprawdzie intensywne oczyszczanie organizmu jest absolutnie niewskazane, ponieważ może doprowadzić ono do przeciążenia poszczególnych narządów (wątroba, nerki) i wywołać u chorego wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, jednak warto, aby w miarę możliwości pacjent zadbał o wypijanie przynajmniej 1,5l dobrej jakości niegazowanej wody mineralnej (na przykład z dodatkiem soku z cytryny, limonki bądź kilkoma plasterkami imbiru). Opcjonalnie możemy spróbować również delikatnego oczyszczenia organizmu poprzez moczenie stóp w wodzie z dodatkiem zasadowej soli mineralnej.

Przygotowanie kąpieli dla stóp:

Do miski nalewamy ciepłą wodę (niegorącą). Wsypujemy do niej około 2-3 łyżeczki soli. Moczymy stopy przez minimum 30 minut, po czym wycieramy do sucha i smarujemy np. olejem kokosowym, który pozostawiamy do wchłonięcia.

Witaminy i składnik mineralne polecane przy nowotworach

Antyoksydanty – wprawdzie w przypadku choroby nowotworowej niektórzy terapeuci zalecają przyjmowanie wysokich dawek antyoksydantów, jednak stwarza to ryzyko wystąpienia u pacjenta stresu redukcyjnego oraz związanych z nim skutków ubocznych i niepotrzebnego obciążenia organizmu. Zamiast tego zalecamy spożywcze źródła naturalnych substancji przeciwutleniających. Przeczytasz o nich za chwilę.

Na samym początku leczenia onkologicznego należy przeprowadzić u pacjenta badanie, mające na celu określenie międzykomórkowego poziomu poszczególnych substancji odżywczych oraz uzupełnienie wszelkich ewentualnych niedoborów. W przypadku, gdy organizm zmaga się z chorobą nowotworową, zdrowym komórkom i enzymom nie może zabraknąć żadnego z niezbędnych składników odżywczych! Doktor Kuklinski zaleca tutaj taki dobór ewentualnej suplementacji, który pozwoli na osiągnięcie górnego przedziału norm dla poszczególnych parametrów.

Suplementacja w chorobie nowotworowej – jakie składniki są skuteczne?

Oprócz uzupełnienia wszelkich deficytów niezależnie od rodzaju nowotworu warto zastosować u pacjenta wymienione poniżej suplementy diety. Wywierają one dobroczynny wpływ na mitochondria, co pozwala organizmowi na podtrzymywanie życiowych funkcji oraz zapewnia energię, która jest niezbędna do walki z nowotworem. Ponadto zalecane tutaj mikroskładniki odżywcze pomocniczo wspierają układ odpornościowy i dbają o prawidłowy przebieg przemian metabolicznych.

Koenzym Q10 – dawka preparatu powinna być tak dostosowana, aby osiągnąć we krwi pacjenta poziom przynajmniej 2,5 µg/ml. Jednak koenzym Q10 koenzymowi Q10 nierówny. Warto wiedzieć, iż substancja ta występuje w przyrodzie w dwóch postaciach:

Wprawdzie preparaty zawierające ubichinon charakteryzują się zazwyczaj niższą ceną, to ze względu na ich mniejszą przyswajalność oraz konieczność aktywacji przez organizm (proces ten wymaga m. in. obecności cynku i selenu, a także sprawnych mitochondriów), w przypadku osób chorych na raka absolutnie rekomendujemy bioaktywny ubichinol. Preparaty zawierające zredukowany koenzym Q10 mają tę zaletę, iż zawarta w nich substancja czynna może zostać przez organizm wykorzystana bezpośrednio. Po zażyciu ubichinol dociera od razu do mitochondriów, dla których staje się następnie źródłem energii oraz ochrony antyoksydacyjnej. Do pozostałych substancji należą:

 1. L – karnityna,
 2. selen (jako przeciwutleniacz oraz kofaktor dla koenzymu Q10),
 3. kwasy tłuszczowe omega3 (mające naturalne działanie przeciwzapalne oraz ochronne wobec błony mitochondrialnej),
 4. osoby które zdecydowały się na terapię kwasem dichlorowo octowym DCA (wyłącznie pod nadzorem doświadczonego lekarza lub terapeuty), dla uniknięcia neuropatii, bezwzględnie powinny przyjmować benfotiaminę (witaminę B1) oraz kwas alfa – liponowy. Wysokość odpowiednich dawek należy omówić z lekarzem lub terapeutą,
 5. dodatkowo, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta po konsultacji z lekarzem lub terapeutą warto rozważyć suplementację glutationu, witaminy C, witaminy B12, biotyny, kwasu foliowego, magnezu, cynku, pierwiastków śladowych oraz witaminy D.

Składniki odżywcze w chorobach nowotworowych

Organizmowi chorego w żadnym momencie nie może zabraknąć energii oraz dobroczynnych składników odżywczych: mikropierwiastków, pierwiastków śladowych, witamin oraz fitosubstancji – przede wszystkim antyoksydantów, których źródłem jest dieta mitochondrialna. Naturalne przeciwutleniacze pochodzenia roślinnego mają tę zaletę, że trudno je przedawkować, a ponadto stanowią one najbardziej fizjologiczne źródło substancji odżywczych dla organizmu. W szczególności rekomendujemy niżej wymienione produkty, przy czym warto zauważyć, iż część z nich należy do tak zwanych sirtfoods, czyli tych artykułów spożywczych, które pobudzają w naszym organizmie specjalne białka nazywane sirtuinami.

Dieta i produkty w chorobie onkologicznej

Lista produktów obowiązkowych w menu każdego chorego na raka (o ile u pacjenta nie występują żadne alergie i/lub nietolerancje pokarmowe):

 • warzywa kapustne: brokuły, brukselka, kalafior,
 • ciemnozielone warzywa liściaste, pomidory, warzywa pomarańczowe i żółte (likopen, karotenoidy),
 • cebula, czosnek, por (związki siarki, kwercetyna, allicyna),
 • sok z takich warzyw jak czerwone buraczki (kto umie, może zrobić zakwas!), marchew, szparagi, kapusta kiszona,
 • niskofruktozowe owoce jagodowe: jagody, jeżyny, maliny, czarna i czerwona porzeczka (karotenoidy, bioflawonoidy, polifenole),
 • kakao i gorzka czekolada (min 85% kakao: polifenole oraz miedź, jeden z kofaktorów dla wymiatacza wolnych rodników tj. SOD),
 • niskofruktozowe owoce cytrusowe: cytryny, limonki, grejpfruty,
 • migdały oraz orzechy brazylijskie (selen),
 • nierafinowany olej słonecznikowy i/lub pestki słonecznika, pestki dyni awokado (witamina E, chlorofil),
 • suszona sproszkowana trawa pszeniczna lub orkiszowa (chlorofil, witaminy z grupy B),
 • świeże zielone zioła, np. pietruszka, koperek, bazylia, oregano (chlorofil, witaminy z grupy B, odkwaszają organizm),
 • cukinia oraz dynia – warzywa silnie odkwaszające organizm.

Czego unikać w chorobie nowotworowej?

Pacjent bezwzględnie powinien unikać:

 • potraw przysmażonych oraz przypieczonych na brązowo (np. spieczone panierowane kotlety),
 • olejów rafinowanych, tłuszczów trans (włącznie z margaryną!), potraw typu Fast-food,
 • cukru oraz produktów zawierających cukier,
 • nadmiaru węglowodanów! To bardzo ważne, aby dieta chorego nie zawierała więcej niż 40% węglowodanów!! Nie zalecamy tutaj diety ketogennej,
 • produktów z dodatkiem syropu fruktozowego lub fruktozowo – glukozowego,
 • wysokofruktozowych owoców (fruktoza → insulina jako czynnik wzrostu) i soków owocowych,
 • produktów i potraw silnie zwiększających we krwi poziom insuliny (insulina jako czynnik wzrostu,
 • nabiału,
 • produktów zawierających sztuczne dodatki do żywności,
 • produktów bogatych w azotany i azotyny (peklowane mięso, wędliny, kiełbasy, salami, wędzone mięso i ryby),
 • dużych ilości soli (max. 5g dziennie),
 • alkoholu,
 • ciężkostrawnych, posiłków oraz dużych porcji, jednorazowych dużych porcji kalorii,
 • dużych ilości mięsa oraz innych produktów, które zakwaszają organizm (odradzamy m. in. silnie zakwaszające owoce morza, orzechy laskowe, kawę),
 • ze względu na kwas fitowy, który hamuje przyswajanie takich bezcennych dla mitochondriów mikropierwiastków jak cynk, magnez, żelazo: nieprawidłowo przyrządzone potrawy z warzyw strączkowych (nienamoczonych lub zbyt krótko namoczonych) oraz orzechów (nienamoczonych lub zbyt krótko namoczonych), mąki sojowej, mąki z soczewicy lub ciecierzycy, dużych ilości pełnoziarnistych mąk ze zbóż,
 • łososia hodowlanego, surimi i innych produktów, które mogą zawierać silnie kancerogenny czerwony barwnik o nazwie astaksantyna.

Skutki uboczne leczenie onkologicznego

W razie wątpliwości polecamy stosowanie regeneracyjnej i wspierającej mitochondria diety mitochondrialnej, która dzięki swojej elastyczności może być z łatwością dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pacjenci przechodzący chemioterapię i/lub radioterapię często doświadczają wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak:

 • trudności w przełykaniu,
 • wzdęcia,
 • zaparcia i / lub biegunki,
 • mdłości i wymioty,
 • stany zapalne w obrębie jamy ustnej.

Pacjentom tym może pomóc garść poniższych rad:

 1. potrawy gotujemy tylko pod przykryciem i w miarę możliwości dobrze wietrzymy wszystkie pomieszczenia,
 2. zimne potrawy są mniej aromatyczne,
 3. przełykanie ułatwią półpłynne lub płynne zupy, musy, soki,
 4. porcje powinny być niewielkie, za to kolorowe, apetycznie podane, a potrawy – urozmaicone,
 5. warto unikać zbyt pikantnych i/lub zbyt kwaśnych potraw,
 6. potrawy zawierające warzywa muszą być świeżo przygotowane, unikamy w ten sposób niebezpiecznych dla chorego procesów gnilnych i/lub fermentacyjnych a także pleśni,
 7. lżej strawne są zawsze potrawy poddane obróbce termicznej, ale nie smażone.

Komórki nowotworowe uwielbiają kwaśne pH tkanek, dlatego niezwykle ważne jest przywrócenie oraz utrzymywanie w organizmie chorego równowagi kwasowo – zasadowej. U chorych na nowotwór nie należy przeprowadzać żadnych intensywnych kuracji oczyszczających organizm (skutki uboczne oraz dodatkowe obciążenie organizmu uwolnionymi toksynami). Natomiast warto zadbać, aby dieta chorego składała się przede wszystkim z takich zasadotwórczych produktów jak warzywa, zioła, zasadotwórcze herbatki ziołowe, niskofruktozowe czerwone owoce oraz niektóre cytrusy czy migdały. Pamiętaj, że w odróżnieniu od tłuszczów zwierzęcych tłuszcze roślinne takie jak oleje z nasion czy oliwa z oliwek mają neutralny wpływ na pH tkanek oraz płynów ustrojowych, a ponadto zawierają mniejsze ilości sprzyjających stanom zapalnym kwasów tłuszczowych omega-6.

Suplementacja w chorobie onkologicznej – podsumowanie

Każdy nowotwór to choroba, która przebiega na poziomie komórkowym i jako taka, może być skutecznie leczona przy wsparciu medycyny mitochondrialnej oraz najnowszej wiedzy biochemicznej. Uwzględnienie specyfiki mitochondrialnych procesów metabolicznych i przywrócenie harmonijnego funkcjonowania tych organelli komórkowych zdecydowanie zwiększa szanse chorego na wyzdrowienie oraz uniknięcie nawrotu choroby. Natomiast, aby leczenie zakończyło się sukcesem, terapia powinna objąć nie tylko farmakologiczne przywrócenie prawidłowego poziomu markerów nowotworowych, lecz procesy komórkowe. Możemy to osiągnąć poprzez odpowiednio dostosowaną indywidualną terapię mikroskładnikami odżywczymi, zrównoważoną dietę oraz zmiany w stylu życia pacjenta. Jednak przysłowiową kropkę nad i zawsze, podobnie jak w przypadku każdej innej choroby – stanowi zawsze wola walki pacjenta oraz nadzieja.

Autor: Sylwia Grodzicka

Bibliografia:

0:00
0:00