1 dzień SOS dla brzucha

Poznaj przykładowe menu i przepisy na lekkostrawne dania łagodzące objawy despepsji czy Zespołu Jelita Drażliwego.

Gdy potrzebujesz ukojenia dla podrażnionego układu trawiennego, gdy odczuwasz nasilenie objawów Zespołu Jelita Drażliwego, gdy w ostatnich dniach czułeś się jak „struty”, przepełniony, obrzmiały, ociężały, wzdęty… to dzisiejsze menu jest właśnie dla Ciebie.

W takie dni jeszcze świadomiej dokonuj wyborów żywieniowych, celowo sięgając po produkty lekkostrawne i przeciwzapalne. Dobroczynny wpływ na Twoje samopoczucie będzie miało też czasowe wyeliminowanie:

  • Glutenu
  • Produktów mlecznych – z wyjątkiem jogurtu/kefiru jeżeli tolerowane
  • Rafinowanego cukru
  • Warzyw strączkowych i warzyw kapustnych
  • Produktów bogatych w histaminę: kiełbas, peklowanego mięsa i wędlin, długodojrzewających serów, alkoholu,
  • Ostrych przypraw
  • Smażenia, smażenia w głębokim tłuszczu, potraw zimnych, lodów, napojów z lodem, napojów gazowanych, kawy

„Ulgowy dzień” dla układu trawiennego powinien składać się z ciepłych potraw gotowanych, kojących układ trawienny, a jednocześnie dostarczających mu umiarkowanych ilości błonnika oraz składników odżywczych.

Śniadanie

To nie tylko źródło energii na resztę dnia, to również forma powiedzenia naszym narządom trawiennym „dzień dobry”.

Dlatego ideałem byłoby ciepłe, łagodne dla żołądka i lekkostrawne śniadanie, na przykład w formie owsianki na mleku kokosowym (płatki owsiane możesz spokojnie zastąpić płatkami jaglanymi), z rozgrzewającym imbirem i cynamonem oraz pokrojonym w cząstki bananem z dodatkiem czarnych jagód.

Banany są od dawna cenione w dolegliwościach gastrycznych, między innymi ze względu na zawartość elektrolitów: potasu oraz magnezu. Jeżeli sięgniesz po mniej dojrzałe banany, dzięki większej zawartości skrobi opornej, Twoje śniadanie doda sił nie tylko Tobie, lecz również przyjaznym bakteriom jelitowym.

Szczypta kardamonu oraz cynamonu zrównoważy chłodzące właściwości mleka kokosowego oraz dodatkowo łagodnie pobudzi trawienie. Cynamon pomaga jednocześnie wyregulować poziom cukru we krwi i sprzyja uniknięciu ataków wilczego głodu.

Kokosowa owsianka z bananem i jagodami

Przepis na 2 porcje

80 g wybranych płatków (owsianych, jaglanych) namocz przez całą noc w zimnej wodzie. Rano wodę odlej, płatki raz jeszcze wypłucz i przełóż do rondelka. Zalej 400 ml niesłodzonego mleka roślinnego (migdałowego, z orzechów nerkowca, z orzechów laskowych), dodaj odrobinę soli, kardamonu i cynamonu, zagotuj, po czym gotuj przez około 10 minut do uzyskania pożądanej konsystencji. Podawaj natychmiast z cząstkami banana oraz czarnymi jagodami.

Do picia: ciepła woda z imbirem oraz sokiem z ½ cytryny i ½ łyżeczki miodu.

Obiad

Według Medycyny Wschodu, idealna pora obiadowa przypada między godziną 12.00 a 14.00, w okresie, gdy nasze narządy trawienne stają się aktywne i z łatwością mogą zmetabolizować spożyte przez nas produkty. Południowy posiłek przyjazny dla żołądka, wątroby i jelit nie zawiera tłuszczów trans oraz jest możliwie ubogi w prozapalne tłuszcze omega-6 i tłuszcze zwierzęce. Seler korzeniowy jest ceniony za swoje właściwości odtruwające oraz przeciwzapalne, z kolei zielona pietruszka dzięki zawartości chlorofilu odżywia nasze komórki, a ukryty w niej beta-karoten chroni mitochondria przed stresem oksydacyjnym.

Kostki z selera z zielonym Pesto z pietruszki

Przepis na 2 porcje

Wieczorem namocz 40 g pestek z dyni.

Główkę selera o wadze około 600 g umyj, obierz i pokrój w kostkę o boku ok. 2 cm. W dużej patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy z oliwek i podsmaż na niej seler przez 2-3 minuty, dodaj sól, pieprz oraz ziarno gorczycy i duś pod przykryciem około 15 minut, w razie potrzeby dolewając odrobinę wody, aby seler się nie przypalił.

W międzyczasie przygotuj Pesto:

Namoczone pestki dyni osusz i podpiecz na suchej patelni, pęczek pietruszki umyj i drobno posiekaj, odcinając końcówki gałązek. Łyżkę posiekanych listków odłóż na bok. 2 ząbki czosnku obierz i przeciśnij przez praskę. Podprażone pestki dyni, pietruszkę, łyżkę oliwy z oliwek, 2-3 łyżki soku z cytryny, czosnek, sól i pieprz przełóż do głębokiego naczynia i zmiksuj do otrzymania gładkiej pasty, do której dodaj następnie odłożone wcześniej posiekane listki pietruszki, całość wymieszaj i rozłóż na dwa talerze.

Gotowy seler wyłóż na Pesto. Podawaj ze świeżymi pomidorami lub rzodkiewką, posypanymi ziarnem sezamu.

Do picia: herbata szałwiowa lub miętowa.

Kolacja

W dni przyjazne dla narządów trawiennych najlepiej spożywać ją nie później niż na 3 godziny przed pójściem spać. Wieczorny posiłek powinien być ciepły, lekkostrawny i dostarczać nam zrównoważonej porcji energii, która wystarczy nam na całą noc. Co powiesz na przyjemnie rozgrzewającą i pysznie kremową zupę kokosowo-marchwiową z nutą kurkumy i pomarańczy?

Zupa kokosowo-marchwiowa z nutą kurkumy i pomarańczy      

Na 2 duże porcje:

  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • 3 drobno posiekane szalotki
  • 250 g ekologicznej marchwi ze skórką
  • 2 wyciśnięte ząbki czosnku
  • 500 ml wody lub bulionu warzywnego
  • 400 ml mleka kokosowego pełnotłustego w temperaturze pokojowej
  • Sok z połowy pomarańczy
  • Sól, czarny pieprz, pieprz Cayenne oraz kurkuma, opcjonalnie cynamon
  1. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy, podsmaż szalotki i czosnek na lekko złoty kolor, następnie dodaj 3 łyżki bulionu lub wody (odmierzone z 0,5 l) i pokrojoną w kostkę marchewkę. Duś pod przykryciem na wolnym ogniu przez kolejnych 15 minut, w razie potrzeby dolewając więcej wody/bulionu.
  2. Zawartość patelni przełóż do misy blendera, dodaj mleczko kokosowe, sok z pomarańczy i zmiksuj, po czym przełóż ponownie do rondelka i podgrzej, ale NIE ZAGOTOWUJ. Do gorącej zupy dodaj przyprawy i rozdziel na porcje. Udekoruj świeżymi listkami kolendry lub pietruszki, posyp ziarnem sezamu lub dyni i podawaj.

Do picia: napar z melisy lub rumianku

Smacznego i na zdrowie 🙂

Autor: Sylwia Grodzicka

0:00
0:00