Melatonina na sen — właściwości, działanie i dawkowanie

Jak działa melatonina na sen i kiedy warto ją stosować? Poznaj jej korzyści i przeciwskazania.

Melatonina jest hormonem naturalnie produkowanym w organizmie i odpowiada m.in. za regulowanie rytmu dobowego, ułatwiając zasypianie. Z tego powodu to najczęściej stosowana substancja na sen. Przeczytaj o najnowszych badaniach i potencjalnych korzyściach stosowania melatoniny oraz przeciwskazaniach.

W jaki sposób melatonina oddziałuje na organizm człowieka?

Melatonina jest nazywana „hormonem ciemności” lub „hormonem snu”, ponieważ jej poziom wzrasta w nocy, a wraz z nim spada poziom kortyzolu, hormonu stresu, oddychanie spowalnia, a my czujemy się senni i zasypiamy. Tak działa w naturalnych warunkach, kiedy nie zaburzamy jej produkcji poprzez korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło, pracę zmianową, nadmiar kofeiny, alkohol, palenie papierosów, niektóre leki. W wyniku działania tych czynników melatonina może być produkowana w niewystarczającej ilości, powodując zaburzenia snu, wybudzanie czy bezsenność.

Zarówno problemy ze snem, jak i niska jakość snu, który nie przynosi odpoczynku, mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, uniemożliwiając niezbędną regenerację. Niewyspanie może przyczyniać się do zmęczenia i braku energii, rozdrażnienia, czy spadku koncentracji. Częstą przyczyną problemów ze snem są nieprawidłowe poziomy hormonów: melatoniny i kortyzolu. Optymalizacja ich ilości we krwi pomaga w regulacji naszego wewnętrznego zegara i przywróceniu właściwego poziomu energii. W jaki sposób hormony, a zwłaszcza melatonina reguluje rytm dobowy?

Melatonina a rytm dobowy

Rytm dobowy określany jest jako nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Dzięki niemu organizm niejako organizuje swoją pracę w cyklu 24 godzinnym1. Rytm ten pomaga kontrolować cykl snu i czuwania, temperaturę ciała i produkcję hormonów1. Jednym z regulatorów cyklu dobowego jest właśnie melatonina. Jest pochodną aminokwasu tryptofanu i neuroprzekaźnika serotoniny2. Produkowana jest w szyszynce w mózgu oraz w innych tkankach m.in. w żołądku. Jej poziom we krwi zmienia się zależnie od pory dnia: w nocy we krwi jest od 10 do 15 razy więcej melatoniny niż w ciągu dnia, co ułatwia nam zasypianie3. Natomiast spadek jej poziomu w godzinach porannych i jednoczesny wzrost poziomu kortyzolu pomaga nam się obudzić.

Melatonina na sen — jak działa?

Dzięki regulacji rytmu dobowego melatonina okazuje się pomocna w zaburzeniach snu3. Badana wykazują, że u osób cierpiących na bezsenność, stężenie melatoniny jest istotnie niższe w porównaniu z osobami, które nie mają problemów ze snem4.

Melatonina indukuje sen poprzez oddziaływanie na dwa receptory melatoniny, MT1 i MT25. W obszernej metaanalizie przeprowadzonej wśród 1683 osób z zaburzeniami snu melatonina pomagała pacjentom szybciej zasnąć, dłużej spać oraz wpłynęła na poprawę jakości snu6.

Melatonina wiąże się również z receptorami powiązanymi z odczuciem relaksacji w mózgu, zmniejszając pobudzenie układu nerwowego. Ponadto może obniżać poziom dopaminy, hormonu, który działa pobudzająco w ciągu dnia, abyśmy nie czuli się senni7,8.

Chociaż wszystkie mechanizmy działania melatoniny są niejasne, badania sugerują, że procesy te pomagają w zasypianiu i zdrowym śnie.

Kiedy warto sięgać po melatoninę na sen?

Tabletki na sen z melatoniną są zalecane głównie osobom dorosłym, które np. pracują w godzinach nocnych, czy zmieniają strefy czasowe, czemu towarzyszy tzw. jet lag oraz w problemach ze snem. Mimo że melatonina dostępna jest bez recepty, jej dawkowanie należy dobierać indywidualnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeżeli przyjmujemy na stałe leki. Dawka tego hormonu waha się od 1 do 5 mg na dobę.

Szczególnym wskazaniem do stosowania melatoniny jest bezsenność. Badania sugerują, że melatonina może skrócić czas potrzebny do zaśnięcia, poprawić jakość snu i całkowity jego czas9,10,11. Korzyści ze stosowania melatoniny są widoczne również u osób starszych, które mogą mieć jej niski poziom.

Niewielkie badania sugerują, że melatonina może pomóc w leczeniu zaburzeń snu u dzieci z niepełnosprawnościami. Jednak podstawą powinny być dobre nawyki przed snem jako początkowe postępowanie.

Istotną kwestią jest to, kiedy przyjmować melatoninę, ponieważ pora dnia i czas zażycia mają znaczenie dla jej działania. Badanie z udziałem 50 osób z bezsennością wykazało, że przyjmowanie melatoniny dwie godziny przed snem pomogło ludziom szybciej zasnąć i poprawić ogólną jakość snu12.

Czy stosowanie melatoniny na sen jest zdrowe?

Zaburzenia snu, czy kłopoty z zasypianiem nie powinny być bagatelizowane, ponieważ ich konsekwencje dla organizmu mogą prowadzić do silnych i niekorzystnych zmian zdrowotnych. Dlatego dbanie o higienę snu, w tym również stosowanie naturalnych substancji, takich jak melatonina, wydaje się dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach. Niemniej jednak wiele osób zastanawia się, czy istnieje jakieś ryzyko związane z przyjmowaniem melatoniny każdego wieczoru? Według National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH), krótkotrwałe stosowanie suplementów melatoniny wydaje się bezpieczne dla większości dorosłych i dzieci. Jednak informacje o skutkach długoterminowej suplementacji melatoniny są ograniczone. Niektóre badania13 wykazały, że długotrwałe stosowanie melatoniny u dorosłych może powodować łagodne skutki uboczne w porównaniu z placebo. Melatonina jest z pewnością bezpieczniejsza i ma mniej skutków ubocznych niż inne leki nasenne14.

Badania wykazały również, że suplementacja melatoniną nie zmniejsza zdolności organizmu do jej naturalnej produkcji15,16.

Działania niepożądane po zażyciu melatoniny na sen

Badania pokazują, że melatonina jest bezpieczna i nie uzależnia zarówno w przypadku krótko-, jak i długoterminowego stosowania u dorosłych21. Mimo wszystko, jak każdy suplement, również i ta substancja powinna być stosowana z rozwagą oraz odpowiednio dobrana do potrzeb organizmu, czy innych stosowanych leków i suplementów, z którymi może wchodzić w interakcje.

Zdarza się, że po stosowaniu melatoniny niektórzy zgłaszają skutki uboczne takie jak:  nudności, bóle i zawroty głowy, czy senność17.

Mniej powszechne działania niepożądane melatoniny mogą obejmować krótkotrwałe uczucie depresji, lęk, skurcze i bóle brzucha, drażliwość, zmniejszoną czujność, splątanie lub dezorientację. Ponieważ melatonina może powodować senność w ciągu dnia, nie należy prowadzić pojazdów w ciągu pięciu godzin od przyjęcia suplementu.

Wiele z nich może zależeć od indywidualnych predyspozycji organizmu, sposoby stosowania oraz samego preparatu. Melatonina może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym lekami przeciwdepresyjnymi, rozrzedzającymi krew i lekami na ciśnienie krwi18,19,20. Jeśli przyjmujesz którykolwiek z tych leków, koniecznie skonsultuj stosowanie melatoniny z lekarzem, aby zapobiec niepożądanym skutkom.

Bibliografia:

0:00
0:00