Wszyscy potrzebujemy energii, oczywiście tej najwyższej jakości. Dlatego dbamy o dietę, sięgamy po zdrowe produkty, uprawiamy sport czy pracujemy z emocjami. Mimo tego niektórzy wciąż nie czują się odpowiednio dobrze.

Zastanawiamy się czy zrobiliśmy już wszystko i najczęściej wtedy zaczynamy poszukiwać prawdziwych przyczyn leżących głęboko w naszym ciele – w komórkach i mitochondriach. To właśnie te organelle są fabrykami naszej energii, a od ich sprawnego funkcjonowania zależy nasza witalność i samopoczucie. Zatem co możemy zrobić dla naszych mitochondriów? Jest pewne rozwiązanie…

Energia dla komórek

Koenzym Q10 (CoQ10) to naturalna substancja występująca w każdej komórce ludzkiego ciała. Chemiczna nazwa tego związku to ubichinon z ang. ubiquitous oznacza “wszechobecny” co potwierdza jego szeroką rolę w organizmie. Przede wszystkim koenzym Q10 jest elementem łańcucha oddechowego w mitochondriach, umożliwiając wytwarzanie energii użytecznej dla komórek w postaci trifosforanów – ATP. Dzięki odpowiedniej ilości tej energii zachowujemy zdrowie, witalności i młody wygląd. Co jeszcze zawdzięczamy koenzymowi?

Uczestniczy on także w wielu innych procesach takich jak:

  • Ochrona komórek – silny przeciwutleniacz przeciwko wolnym rodnikom oraz regenerator innych antyoksydantów np. witaminy E
  • Neuroprotekcja – zapobiega niewłaściwemu fałdowaniu białek np. w chorobach neurodegeneracyjnych
  • Stabilność błon – utrzymuje płynność błon komórkowych, umożliwia tworzenie  pęcherzyków transportowych (np. dla insuliny)
  • System kontroli – kontroluje apoptozę – programowaną śmierć komórki, a także zapewnia biosyntezę białek ratujących życie w sytuacji niedoboru aminokwasów.

Proces produkcji energii w mitochondriach ma także „skutek uboczny” w postaci wolnych rodników. Mitochondrialna produkcja energii odpowiada aż za 90-95% wszystkich wytwarzanych wolnych rodników. Ich nadmiar jest wyjątkowo szkodliwy. Aby utrzymać wolne rodniki w ryzach i ochronić się przed nimi nasze mitochondria produkują właśnie koenzym Q10 niezwykle silny przeciwutleniacz, który umiejscawiając się w błonach mitochondriów, zapewnia barierę ochronną, neutralizując wolne rodniki.

Uszkodzone lub osłabione mitochondria produkują mniej CoQ10, w związku z tym słabnie nasza naturalna ochrona. W tym momencie komórki są szczególnie narażone na stres oksydacyjny.

Ograniczenie stresu oksydacyjnego powinno być twoim najważniejszym celem zachowania zdrowia. Stres oksydacyjny to wielka sprawa. Uważa się, że jest nie tylko główną przyczyną procesu starzenia, ale może również powodować poważne problemy zdrowotne. Dlatego powinniśmy chronić nasze mitochondria przed atakami wolnych rodników. Należy tworzyć rezerwy w postaci koenzymu Q10. Do tego niezbędne jest jego stałe przyjmowanie (np. sportowcy) lub okresowe na 1-2 tygodni przed spodziewanym wystąpieniem stresorów.

Kto powinien przyjmować koenzym Q10?

Koenzym Q10 jest produkowany przez nasz organizm, a także w pewnym stopniu dostarczany wraz z dietą. Szczególnie bogate w ten składnik są podroby, wołowina, ryby, brokuły i szpinak. Problem jednak w tym, że koenzym Q10 w swojej naturze jest słabo przyswajalny (m.in. ze względu na dużą masę cząsteczkową), a z żywnością można dostarczyć średnio zaledwie 3-5 mg tego składnika na dobę. Wraz z upływem lat (zwłaszcza po 35 roku życia) jego naturalna synteza maleje. Obciążenie organizmu stresem, nieprawidłową dietą, toksynami skutkują jego nadmiernym zużyciem na walkę z wytworzonymi wolnymi rodnikami. Także palenie papierosów, intensywne odchudzanie, niektóre leki (zwłaszcza statyny) przyczyniają się do utraty tego cennego składnika. To m.in. dlatego podczas infekcji i stanów zapalnych, przeciążenia organizmu pracą i stresem czujemy braki energii i zmęczenie. Niedobory koenzymu Q10 powodują niewystarczającą produkcję energii ATP.

Zbyt długi niedobór koenzymu Q10 prowadzi do przewlekłych schorzeń i chorób, a podanie koenzymu Q10 przynosi terapeutyczne korzyści w wielu schorzeniach np.: nadciśnieniu tętniczym1, chorobach serca2, niewydolności krążenia, miażdżycy, cukrzycy typu II, zapalnych chorobach jelit i skóry, fibromialgii, stwardnieniu rozsianym.

Dlatego pojawiło się wiele łatwo dostępnych suplementów z CoQ10 jednak są one w dużej mierze nieskuteczne. Dlaczego? Ponieważ są zbyt duże, aby przeniknąć przez bardzo selektywne błony mitochondriów. Tak więc, kiedy dostają się do krwioobiegu, nie są w stanie dostać się do samych mitochondriów.

Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na jakość i postać koenzymu Q10

Rozwiązaniem okazało się opracowanie unikalnej formy płynnej koenzymu przez doktora F. Enzamnna (QuinoMit Q10 fluid) dzięki czemu preparat osiągnął niespotykana do tej pory skuteczność wchłaniania i wykorzystania koenzymu Q10. Unikalne właściwości QuinoMit Q10 fluid pozwalają na dostarczenie wysokiej dawki substancji bezpośrednio do mitochondriów, czyli dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny.

 

 

Co wyróżnia preparat QuinoMit Q10 fluid?

1. Aktywna forma

Przede wszystkim o skuteczności preparatu z koenzymem Q10 decyduje jego bioaktywna postać – ubichinol, która jest absorbowana 3-4 razy lepiej przez organizm niż ubichinon. W tej formie koenzym może natychmiast działać w ciele bez potrzeby przekształcania go przy udziale kofaktorów (odpowiedniej ilości cynku i selenu). W przypadku niedoboru tych mikroelementów w organizmie koenzym Q10 nie będzie mógł zostać przekształcony do formy aktywnej i nie będzie działał wydajnie.

2. Płynna forma

Badania wykazały, że płynny nanocząsteczkowy ubichinol (QuinoMit Q10), jest
8 – krotnie lepiej przyswajalny w porównaniu do tradycyjnych form (proszku, kapsułek).

3. Wielkość cząsteczek

Cząsteczki koenzymu zawartego w preparacie powinny być wystarczająco małe, aby przejść przez normalnie nieprzepuszczalną błonę mitochondrialną. Nanocząsteczkowy rozmiar CoQ10 w QuinoMit zapewnia jego wchłanianie już w śluzówce jamy ustnej (średnica 50 nm). Co więcej ten niewielki rozmiar pozwala mu przenikać przez błonę mitochondrialną i działać tam gdzie jego obecność jest wymagana. Mitochondria wykorzystują go właśnie w błonach, pomagając utrzymać jej integralność i wspierając barierę obronną. Oznacza to, że więcej wolnych rodników może zostać zneutralizowanych, zapewniając podwójną korzyść:

  • Optymalny poziom produkowanej energii 
  • Zapewnienie skutecznej bariery ochronnej

4. Wysoki stopień czystości

Gwarancja bezpiecznego stosowania preparatu jest jego dokładne oczyszczanie (metodą HPLC) oraz pochodzenie wolne od GMO.

5. Stężenie

Zawartość substancji czynnej powinna być na tyle wysoka, aby możliwie szybko wysycić organizm i osiągnąć terapeutyczne działanie. Zatem równie istotne jest dobranie odpowiedniego dawkowania.

 

Dawkowanie i bezpieczeństwo

Dawkowanie kieruje się swoimi zasadami zależącymi od tego, czy mamy do czynienia z prewencją, czy z ostrym stanem chorobowym, jak np. z reanimacją po ustaniu akcji serca (link). Ponadto decydują o nim także cechy samego preparatu: poziom wchłaniania, czas rozpadu, tolerancja. Spektrum dawkowania rozciąga się od 1-12 mg/ kg masy ciała. Prewencyjna dawka to 1-2 mg/ kg masy ciała. Terapeutyczne oddziaływanie mają dawki po których stężenie koenzymu Q10 we krwi (pobranej na czczo) osiąga wartości minimum 2,5 µg/ ml. Powinno się zaczynać suplementację od większej dawki, aby błony mogły zostać nasycone Q10.

Suplementacja koenzymy Q10 jest bezpieczna i nisko interaktywna z innymi lekami. Wyjątek stanowi tyroksyna, leki przeciwpłytkowe i antyarytmiczne; w ich wypadku zaleca się początkowe utrzymywanie dawkowania na tym samym poziomie, a następnie podnoszenie dawki. Ponieważ Q10 w ogóle nie jest substancją podlegającą metabolizmowi, tzn. jest wydalany wraz z kałem w stanie nienaruszonym, może być stosowany również w chorobach wątroby i nerek.

 

Bibliografia:

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15728298
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17287847
Koenzym na odchudzanie?

Tendencję do przybierania na wadze można w niektórych przypadkach wiązać z cechami metabolizmu, które odpowiadają za obniżoną termogenezę (wytwarzanie ciepła). U pacjentów z historią otyłości w rodzinie reakcja termogeniczna na posiłki jest o 50% słabsza, co wskazuje na występowanie wady dziedzicznej w produkcji energii. Ponieważ CoQ10 jest niezbędnym kofaktorem w produkcji energii, możliwe, że jego niedobór może się w niektórych przypadkach przyczyniać do otyłości.

Leksykon Zdrowia
4 4-HNE 4-HYDROKSYNONENAL 5 5-MTHF A ACESULFAM K ACETON ACETYLACJA ACETYLO-COA ADDISONA, ZESPÓŁ ADENINA ADENOZYNOTRÓJFOSFORAN ADINOPEKTYNA ADIPOCYTY ADMA AGE AKONITAZA AKROLEINA AKTYWNY OCTAN ALFA, FALE MÓZGOWE ALLOSTERYCZNY MODULATOR AMD AMID KWASU NIKOTYNOWEGO AMPK AMYLAZA ANGIOGENEZA ANGIOTENSYNA ANTYOKSYDANTY APOPTOZA ASPARTAM ATP AUTOFAGOCYTOZA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) ANTYGEN AUTOFAGOSOM B BABKA JAJOWATA BETA - OKSYDACJA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH BETA, FALE MÓZGOWE BETA-BLOKERY BIAŁA TKANKA TŁUSZCZOWA BIAŁKO C-REAKTYWNE BŁONNIK POKARMOWY BRĄZOWA TKANKA TŁUSZCZOWA BRCA1 C CFS CHELATACJA CHROMOGRANINA A CIAŁA KETONOWE CISPLATYNA CK COMT CORICH CYKL COX CRP CYJANOKOBALAMINA CYKL CYTRYNIANOWY CYKL KREBSA CYKL KWASU CYTRYNOWEGO CYKL MOCZNIKOWY CYKL ORNITYNOWY CYKLAMINIAN CYKLOOKSYGENAZA PROSTAGLANDYNOWA CYP2D6 CYSTATIONINA CYTOCHROM C CYTOKINY STANU ZAPALNEGO CYTOZYNA CYTRULINA CZYNNIK INDUKOWANY HIPOKSJĄ CZYNNIK TOLERANCJI GLUKOZY CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU ŚRÓDBŁONKA NACZYNIOWEGO CHOLINA CYTOKINY CHEMOKINY CZYNNIK MARTWICY NOWOTWORÓW D DEHYDROGENAZA PIROGRONIANOWA DEHYDROGENAZY DEKSTRYNA DELTA, FALE MÓZGOWE DHA DIALDEHYD MALONOWY DINUKLEOTYD NIKOTYNOAMIDOADENINOWY DIOKSYGENAZA DIOKSYNY DOKSORUBICYNA DYSMUTAZA PONADTLENKOWA DYSTONIA DESATURACJA E EBV ECGF EEG ELEKTROENCEFALOGRAFIA ENDOTOKSYNA ENO ENTEROCYTY EPA EPIGENETYKA ERYTRYTOL F FAD FADH2 FENOLOWE KWASY FERMENTACJA MLECZANOWA FIBRATY FIBROMIALGIA FILOCHINON FITOSTERYNY FITOWY, KWAS FLAWONOIDY FLUPIRTYNA FMS FOSFATYDYLOSERYNA FOSFORAN-5-PIRYDOKSALU FOSFORYLACJA OKSYDACYJNA FRATAKSYNA FRUKTOZO-1,6-BIFOSFORAN FURANY FAGOCYTOZA G GABA GALAKTOZA GALENIKA GAMMA, FALE MÓZGOWE GASTRYNA GENISTEINA GLICEROLO-3-FOSFORAN GLIKOLIZA GLUKAGON GLUKOKORTYKOIDY GLUKONEOGENEZA GLUT GLUTAMINA GLUTAMINIAN GLUTATION GLUTATION ZREDUKOWANY GSH GSSG GTP GUANINA H HAPTOKORYNA HBA1C HDL HEMOGLOBINA HENLEGO, PĘTLA HIF1Α HIPOKSJA HISTONY HOLOTRANSKOBALAMINA HYDROPEROKSYLOWY, RODNIK HASHIMOTO I IGA IGE IGF-1 IGG IMMUNOGLOBULINA A IMMUNOGLOBULINA E IMMUNOGLOBULINA G INDEKS GLIKEMICZNY (IG) INDEKS INSULINOWY (FII) INHIBITORY ENZYMÓW INHIBITORY POMPY PROTONOWEJ INO INSULINA INSULINOOPORNOŚĆ INULINA INULINA K KALCYTRIOL KANCEROGEN KARBOKSYLAZA PIROGRONIANOWA KARDIOLIPINA KATECHOLO-O-METYLOTRANSFERAZA KERATYNA KETOGENEZA KINAZA KREATYNOWA KINAZA MTOR KOBALAMINA KOENZYM A KOENZYM Q10 KOFAKTOR KOMPLEKS DEHYDROGENAZY PIROGRONIANOWEJ KOZŁEK LEKARSKI KREATYNA KREATYNINA KSENOBIOTYKI KSYLITOL KUMARYNA KWAS ALFA - LINOLENOWY KWAS DOKOZAHEKSAENOWY KWAS EIKOZAPENTAENOWY KWAS GAMMA-AMINOMASŁOWY KWAS LINOLOWY KWAS LIPONOWY KWASICA KETONOWA KWASICA METABOLICZNA KWASICA MLECZANOWA KWASU MLEKOWEGO CYKL KWAS MLEKOWY KATALAZA KLASTER Ł ŁAŃCUCH ODDECHOWY L LDL LEKTYNY LEPTYNA LEPTYNOOPORNOŚĆ LIGAND LIGNANY LIKOPEN LIMONINA LINDAN LINDANY LIPAZA LIPOLIZA LIZOSOM LIMFOCYTY M MALONOWY, DIALDEHYD MALTODEKSTRYNA MAŚLAN MASŁOWY, KWAS MCS MDA MDR – P MEDYCYNA MITOCHONDRIALNA METYLACJA METYLOKOBALAMINA MITOCHONDRIUM MITOFAGIA MLECZAN MRNA MRNA MTDNA MTHFR MTNO MTRNA N NAD NAD+ NADH NADPH NADTLENEK WODORU NADTLENOAZOTYN NEFRONU, PĘTLA NFKB NIACYNA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE NLPZ NMDA NNO O OKSYDAZA CYTOCHROMU C OKSYDOREDUKTAZY OKSYGENAZA HEMOWA 1 ORAC OROTOWY, KWAS OSTROPEST PLAMISTY OŚ HPA P PEKTYNY PEPSYNA PEPTYDY PEROKSYDAZY PET PIEPRZ METYSTYNOWY PIROFOSFORAN TIAMINY PIROGRONIAN PIRYDOKSYNA PIRYMIDYNY PLUSKWICA GRONIASTA POCHP PODSTAWNIK POJEMNOŚĆ ANTYOKSYDACYJNA ORGANIZMU POLIFENOLE POLISACHARYDY POSZARPANE CZERWONE WŁÓKNA PPI PRODUKT ZAAWANSOWANEJ GLIKACJI PROTEAZY PROTEOLIZA PRZECIWUTLENIACZE PURYNY PARESTEZJA PRZECIWCIAŁA Q QTC R REAKCJA ANAPLEROTYCZNA REPERFUZJA RESWERATROL RÓŻENIEC RYBOFLAWINA RYBOZA REAKCJA AUTOIMMUNOLOGICZNA RECEPTORY KOMÓRKOWE S S-100, BIAŁKA SAPONINY SIRT3 SIRTUINY SOD SOD-1 SOD-2 SOMATOLIBERTYNA SOMATOSTATYNA SSRI STATYNY STRES NITROZACYJNY STRES OKSYDACYJNY SUKRALOZA SYLIMARYNA SZCZAWIOOCTAN SIBO Ś ŚRÓDBŁONKOWY CZYNNIK WZROSTU T T3 T4 TEOBROMINA THETA, FALE MÓZGOWE TIAMINA TLENEK AZOTU (NO) TORSADE DE POINTES TRANSKOBALAMINA I TRANSKOBALAMINA II TRIJODOTYRONINA TRÓJGLICERYDY TRYPSYNA TYMINA TYROKSYNA TNF - ALFA U U, ZAŁAMEK URACYL UTLENIONE GSH V VEGF W WIELOKSZTAŁTNY CZĘSTOKURCZ KOMOROWY WOLNE RODNIKI Z ZESPÓŁ PRZEWLEKŁEGO ZMĘCZENIA ZESPÓŁ WRAŻLIWOŚCI NA WIELORAKIE SUBSTANCJE CHEMICZNE ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Reklama
Q10 classic MSE
Naturalny koenzym Q10 o wysokim stopniu czystości 99,8%
QuinoMit ® Q10 - Ubichinol MSE
Najbardziej aktywna forma koenzymu Q10 Ubichinol MSE. Czystość 99,8%
Siamit - Q10 Komb
Opatentowana, płynna formuła koenzymu Q10 w formie nanocząsteczek. Czystość 99,8%
Reklama
Q10 classic MSE
Naturalny koenzym Q10 o wysokim stopniu czystości 99,8%
QuinoMit ® Q10 - Ubichinol MSE
Najbardziej aktywna forma koenzymu Q10 Ubichinol MSE. Czystość 99,8%
Siamit - Q10 Komb
Opatentowana, płynna formuła koenzymu Q10 w formie nanocząsteczek. Czystość 99,8%
Redakcja:
mail: redakcja@mito-med.pl
Reklama:
mail: reklama@mito-med.pl
2017 © Mito Med