weganizm zawał
Pilne! Jesteś weganinem kontroluj poziom B12! weganizm, wegetarianizm, zawał, choroby serca, niedobory, witamina B12, kwas foliowy, witamina B6, kwasy omega 3, ALA, DHA, EPA,

Dieta wegańska ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Powszechnie uważa się ją za zdrową, a nawet tą, dzięki której chronimy swój organizm przed chorobami serca, czy udarem. Czy rzeczywiście tak jest? Postanowiono sprawdzić słuszność tego założenia i wykonano wiele badań na temat wpływu zdrowotnego diety wegańskiej.

W jednym z badań wykazano, że na prawidłowo skomponowanej diecie bezmięsnej, ubogiej także w nabiał,  miażdżyca  ustępowała, a ilość przypadków chorób serca spadła niemal do zera1. Jednak badane osoby na diecie wegańskiej wspomagały się suplementacją. Z kolei w innym badaniu statystycznym obejmującym tysiące osób, porównywano wpływ diety na ryzyko śmierci z powodu choroby serca. Jak się okazało, w rzeczywistości wyniki nie są jednoznaczne.

Owszem wśród wegan występowało o 26% niższe ryzyko śmierci, niż u osób jedzących mięso. Jednak to wegetarianie jedzący sery i jajka i spożywający dodatkowo ryby mieli to ryzyko niższe o nawet o 34%. Niestety nie ma dowodów na to, że weganizm gwarantuje 100% ochrony przed miażdżycą. A jak widzimy weganie są bardziej narażeni na choroby serca niż wegetarianie spożywający ryby. Dlaczego tak się dzieje?

Rozwiązaniem tej zagadki jest homocysteina

Homocysteina to aminokwas, który naturalnie jest wytwarzany w organizmie. Jednak gdy jest go za dużo staje się głównym winowajcą procesu tworzenia blaszki miażdżycowej. Homocysteina przyczynia się do mikrouszkodzeń tętnic, przez co cholesterol łatwiej się do nich „przykleja”. Obecnie naukowcy są zgodni, co do tego, że podwyższony poziom homocysteiny jest bardzo niekorzystny dla układu sercowo- naczyniowego i należy go obniżać.

Jaki związek z dietą wegańską ma podwyższony poziom homocysteiny?

W wyniku nieprawidłowych reakcji w organizmie dochodzi do podwyższonego poziomu homocysteiny. Głównym sprawcą całego zamieszania są niedobory w diecie. Brak odpowiednich mikroskładników odżywczych uniemożliwia rozłożenie homocysteiny do niegroźnej metioniny. Niedobory te dotyczą witaminy B12, B6, biotyny i kwasu foliowego. Szczególnie niedobór witaminy B12 jest powszechny u wegan, ponieważ witaminę B12 znajdziemy jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego właśnie u wegan poziom homocysteiny niebezpiecznie rośnie.

W badaniu nad wpływem diety wegańskiej na choroby serca podawano pacjentom witaminę B12 w formie tabletek! Być może stąd tak pozytywny wynik. Z kolei w innym badaniu osoby jedzące mięso miały poziom homocysteiny w granicach  10,19  (prawidłowy zakres  referencyjny powinien wynosić poniżej 10 μmol/l),  wegetarianie zaś 13,18, zaś weganie 15,79.

Poziomy B12 wynosiły 344,7 u osób jedzących mięso, 214,8 u wegetarian i 140,1 u wegan3. W innym badaniu weganie mieli poziom homocysteiny 15,5 w porównaniu  do 12,2 u osób ,,wszystkojedzących”.  Zaś poziom witaminy B12 u nich wynosił odpowiednio 203,2 do 251,5 4.

Wyniki te potwierdzają, że właśnie weganie cierpią na potężne niedobory witaminy B12

Miażdżyca i choroba serca to tylko jedne z konsekwencji, pozostałe to na przykład: podwyższone ryzyko stwardnienia rozsianego, częstsze występowanie wad genetycznych przekazywanych dziecku, schorzeń degeneracyjnych układu nerwowego, a w starszym wieku – zaburzeń nerwicowych i depresyjnych.

Życie z niskim poziomem B12 to ryzyko bardzo poważnych  kłopotów neurologicznych, które mogą prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera, czy Parkinsona.

 

 

Jak obniżyć poziom homocysteiny?

Na szczęście poziom homocysteiny można obniżyć w zupełnie naturalny sposób – uzupełniając poziomy witaminy B12, biotyny, kwasu foliowego i witaminy B6. Jednak, aby to rozwiązanie było skuteczne potrzebna jest odpowiednia i dobrze dobrana suplementacja w połączeniu ze zbilansowaną dietą.

Przede wszystkim, nasz układ  pokarmowy przyswaja tylko określoną ilość witaminy B12,  dlatego też osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, które nie mają jej w pożywieniu, powinny przyjmować dużo wyższe jednorazwa dawki około 400 mg do 500 mg dzienie.

Po drugie, forma tej witaminy musi być odpowiednio przyswajalna ze względu na cykl metylacji. Jest to szereg występujących w organizmie  procesów, które wymagają  przyłączenia i odłączania  grup metylowych. Do prawidłowego przebiegu tych procesów potrzebna jest witamina B12 w formie metylowanej – metylokobalamina.

Jeśli przez długi czas mieliśmy niedobory witaminy B12, przy ich uzupełnieniu organizm będzie ,,metylował ” stopniowo i będzie to proces powolny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie właśnie tej aktywnej formy – metylokobalaminy. Znacznie przyspieszy to poprawę samopoczucia i stanu zdrowia.

Warto również zwrócić uwagę, że o skuteczności witaminy B12, obok formy i dawki jest obecność dodatkowych składników, które ułatwiają jej przyswajanie i wykorzystanie przez organizm. Bardzo efektywnym, spełniającym powyższe warunki jest kompleksowy preparat - Homocystein Intercell. Zawiera on odpowiednio skomponowane pod kątem synergii składniki,  w odpowiedniej formie i dawce: kwas foliowy (800 µg), witaminę B12 (400 µg), witaminę B6 (15 mg) i witaminę B2 (10 mg) oraz betainę (500 mg). Skład ten gwarantuje synergistyczne działanie substancji aktywnych oraz wysoką przyswajalność.

Nasze serce potrzebuje kwasów omega-3!

Nie tylko witamina B12 zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób serca u osób stosujących dietę wegańską. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj również kwasy omega-3 pozyskiwane z oleju rybnego.

Choć w diecie wegańskiej występuje jeden z kwasów omega 3 - ALA, brakuje w niej form występujących tylko i wyłącznie w oleju rybim EPA i DHA. Bardzo często słyszy się od wegan, że  ich organizmy bez problemu przetworzą roślinną formę ALA w inne formy (EPA i DHA). Jednak ten proces zachodzi w bardzo niewielkim stopniu i nie jest z całą pewnością w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu. Wykonano morfologię u wegetarian oraz wegan, by sprawdzić, jak wyglądają u nich proporcje kwasów tłuszczowych. Weganie mieli najwięcej ALA: 1,41 w porównaniu do 1,39 wegetarian i 1,30 u osób jedzących mięso. Nie przełożyło się to jednak na wzrost EPA, którego mieli 0,34 (pozostałe grupy odpowiednio: 0,52 i 0,72) oraz DHA: 0,70 (1,16, 1,69).

Wniosek nasuwa się sam. Osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej dbające o zdrowie powinny rozważyć zakup dobrej jakości preparatu z witaminą B12, również bardzo dobrej jakości suplement z oleju z małych, dzikich ryb. Pamiętajmy, że gwarancją skuteczności i bezpieczeństwa preparatu jest jego jakość. Ma to szczególne znaczenie w przypadku preparatów  z oleju ryb, gdyż coraz częściej ryby są obciążone antybiotykami, pestycydami i metalami ciężkimi. Więcej na ten temat w artykule: kiedy spożywanie ryb moze być niezdrowe?

 

Bibliografia:

  1. https://www.ornish.com/wp-content/uploads/Intensive-lifestyle-changes-for-reversal-of-coronary-heart-disease1.pdf
  2. http://ajcn.nutrition.org/content/70/3/516s.full
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11053901
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16988496?dopt=Abstract
  5. http://ajcn.nutrition.org/content/82/2/327.long

    Artykuł sponsorowany

 

Koenzym na odchudzanie?

Tendencję do przybierania na wadze można w niektórych przypadkach wiązać z cechami metabolizmu, które odpowiadają za obniżoną termogenezę (wytwarzanie ciepła). U pacjentów z historią otyłości w rodzinie reakcja termogeniczna na posiłki jest o 50% słabsza, co wskazuje na występowanie wady dziedzicznej w produkcji energii. Ponieważ CoQ10 jest niezbędnym kofaktorem w produkcji energii, możliwe, że jego niedobór może się w niektórych przypadkach przyczyniać do otyłości.

Leksykon Zdrowia
4 4-HNE 4-HYDROKSYNONENAL 5 5-MTHF A ACESULFAM K ACETON ACETYLACJA ACETYLO-COA ADDISONA, ZESPÓŁ ADENINA ADENOZYNOTRÓJFOSFORAN ADINOPEKTYNA ADIPOCYTY ADMA AGE AKONITAZA AKROLEINA AKTYWNY OCTAN ALFA, FALE MÓZGOWE ALLOSTERYCZNY MODULATOR AMD AMID KWASU NIKOTYNOWEGO AMPK AMYLAZA ANGIOGENEZA ANGIOTENSYNA ANTYOKSYDANTY APOPTOZA ASPARTAM ATP AUTOFAGOCYTOZA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) B BABKA JAJOWATA BETA - OKSYDACJA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH BETA, FALE MÓZGOWE BETA-BLOKERY BIAŁA TKANKA TŁUSZCZOWA BIAŁKO C-REAKTYWNE BŁONNIK POKARMOWY BRĄZOWA TKANKA TŁUSZCZOWA BRCA1 C CFS CHELATACJA CHROMOGRANINA A CIAŁA KETONOWE CISPLATYNA CK COMT CORICH CYKL COX CRP CYJANOKOBALAMINA CYKL CYTRYNIANOWY CYKL KREBSA CYKL KWASU CYTRYNOWEGO CYKL MOCZNIKOWY CYKL ORNITYNOWY CYKLAMINIAN CYKLOOKSYGENAZA PROSTAGLANDYNOWA CYP2D6 CYSTATIONINA CYTOCHROM C CYTOKINY STANU ZAPALNEGO CYTOZYNA CYTRULINA CZYNNIK INDUKOWANY HIPOKSJĄ CZYNNIK TOLERANCJI GLUKOZY CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU ŚRÓDBŁONKA NACZYNIOWEGO CHOLINA D DEHYDROGENAZA PIROGRONIANOWA DEHYDROGENAZY DEKSTRYNA DELTA, FALE MÓZGOWE DHA DIALDEHYD MALONOWY DINUKLEOTYD NIKOTYNOAMIDOADENINOWY DIOKSYGENAZA DIOKSYNY DOKSORUBICYNA DYSMUTAZA PONADTLENKOWA DYSTONIA DESATURACJA E EBV ECGF EEG ELEKTROENCEFALOGRAFIA ENDOTOKSYNA ENO ENTEROCYTY EPA EPIGENETYKA ERYTRYTOL F FAD FADH2 FENOLOWE KWASY FERMENTACJA MLECZANOWA FIBRATY FIBROMIALGIA FILOCHINON FITOSTERYNY FITOWY, KWAS FLAWONOIDY FLUPIRTYNA FMS FOSFATYDYLOSERYNA FOSFORAN-5-PIRYDOKSALU FOSFORYLACJA OKSYDACYJNA FRATAKSYNA FRUKTOZO-1,6-BIFOSFORAN FURANY FAGOCYTOZA G GABA GALAKTOZA GALENIKA GAMMA, FALE MÓZGOWE GASTRYNA GENISTEINA GLICEROLO-3-FOSFORAN GLIKOLIZA GLUKAGON GLUKOKORTYKOIDY GLUKONEOGENEZA GLUT GLUTAMINA GLUTAMINIAN GLUTATION GLUTATION ZREDUKOWANY GSH GSSG GTP GUANINA H HAPTOKORYNA HBA1C HDL HEMOGLOBINA HENLEGO, PĘTLA HIF1Α HIPOKSJA HISTONY HOLOTRANSKOBALAMINA HYDROPEROKSYLOWY, RODNIK HASHIMOTO I IGA IGE IGF-1 IGG IMMUNOGLOBULINA A IMMUNOGLOBULINA E IMMUNOGLOBULINA G INDEKS GLIKEMICZNY (IG) INDEKS INSULINOWY (FII) INHIBITORY ENZYMÓW INHIBITORY POMPY PROTONOWEJ INO INSULINA INSULINOOPORNOŚĆ INULINA INULINA K KALCYTRIOL KANCEROGEN KARBOKSYLAZA PIROGRONIANOWA KARDIOLIPINA KATECHOLO-O-METYLOTRANSFERAZA KERATYNA KETOGENEZA KINAZA KREATYNOWA KINAZA MTOR KOBALAMINA KOENZYM A KOENZYM Q10 KOFAKTOR KOMPLEKS DEHYDROGENAZY PIROGRONIANOWEJ KOZŁEK LEKARSKI KREATYNA KREATYNINA KSENOBIOTYKI KSYLITOL KUMARYNA KWAS ALFA - LINOLENOWY KWAS DOKOZAHEKSAENOWY KWAS EIKOZAPENTAENOWY KWAS GAMMA-AMINOMASŁOWY KWAS LINOLOWY KWAS LIPONOWY KWASICA KETONOWA KWASICA METABOLICZNA KWASICA MLECZANOWA KWASU MLEKOWEGO CYKL KWAS MLEKOWY KATALAZA KLASTER Ł ŁAŃCUCH ODDECHOWY L LDL LEKTYNY LEPTYNA LEPTYNOOPORNOŚĆ LIGAND LIGNANY LIKOPEN LIMONINA LINDAN LINDANY LIPAZA LIPOLIZA LIZOSOM M MALONOWY, DIALDEHYD MALTODEKSTRYNA MAŚLAN MASŁOWY, KWAS MCS MDA MDR – P MEDYCYNA MITOCHONDRIALNA METYLACJA METYLOKOBALAMINA MITOCHONDRIUM MITOFAGIA MLECZAN MRNA MRNA MTDNA MTHFR MTNO MTRNA N NAD NAD+ NADH NADPH NADTLENEK WODORU NADTLENOAZOTYN NEFRONU, PĘTLA NFKB NIACYNA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE NLPZ NMDA NNO O OKSYDAZA CYTOCHROMU C OKSYDOREDUKTAZY OKSYGENAZA HEMOWA 1 ORAC OROTOWY, KWAS OSTROPEST PLAMISTY OŚ HPA P PEKTYNY PEPSYNA PEPTYDY PEROKSYDAZY PET PIEPRZ METYSTYNOWY PIROFOSFORAN TIAMINY PIROGRONIAN PIRYDOKSYNA PIRYMIDYNY PLUSKWICA GRONIASTA POCHP PODSTAWNIK POJEMNOŚĆ ANTYOKSYDACYJNA ORGANIZMU POLIFENOLE POLISACHARYDY POSZARPANE CZERWONE WŁÓKNA PPI PRODUKT ZAAWANSOWANEJ GLIKACJI PROTEAZY PROTEOLIZA PRZECIWUTLENIACZE PURYNY PARESTEZJA Q QTC R REAKCJA ANAPLEROTYCZNA REPERFUZJA RESWERATROL RÓŻENIEC RYBOFLAWINA RYBOZA REAKCJA AUTOIMMUNOLOGICZNA S S-100, BIAŁKA SAPONINY SIRT3 SIRTUINY SOD SOD-1 SOD-2 SOMATOLIBERTYNA SOMATOSTATYNA SSRI STATYNY STRES NITROZACYJNY STRES OKSYDACYJNY SUKRALOZA SYLIMARYNA SZCZAWIOOCTAN SIBO Ś ŚRÓDBŁONKOWY CZYNNIK WZROSTU T T3 T4 TEOBROMINA THETA, FALE MÓZGOWE TIAMINA TLENEK AZOTU (NO) TORSADE DE POINTES TRANSKOBALAMINA I TRANSKOBALAMINA II TRIJODOTYRONINA TRÓJGLICERYDY TRYPSYNA TYMINA TYROKSYNA U U, ZAŁAMEK URACYL UTLENIONE GSH V VEGF W WIELOKSZTAŁTNY CZĘSTOKURCZ KOMOROWY WOLNE RODNIKI Z ZESPÓŁ PRZEWLEKŁEGO ZMĘCZENIA ZESPÓŁ WRAŻLIWOŚCI NA WIELORAKIE SUBSTANCJE CHEMICZNE ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Reklama
EnzOmega MSE
Naturalne, najwyższej czystości KWASY OMEGA 3. Wysoka porcja 750 mg
Homocystein-Intercell
Innowacyjna formuła 5 składników odżywczych wspierających metabolizm homocysteiny (suplement diety).
Reklama
EnzOmega MSE
Naturalne, najwyższej czystości KWASY OMEGA 3. Wysoka porcja 750 mg
Homocystein-Intercell
Innowacyjna formuła 5 składników odżywczych wspierających metabolizm homocysteiny (suplement diety).
Redakcja:
mail: redakcja@mito-med.pl
Reklama:
mail: reklama@mito-med.pl
2017 © Mito Med