Odżywienie dla skóry włosów i paznokci

Nasza skóra może pozostać zdrowa tylko, gdy jest zaopatrzona w odpowiednie składniki. Poznaj zbiór wszystkich niezbędnych elementów, które zapewnią Ci zdrowie, urodę i pozwolą zachować je na długo.

odzywienie-dla-skory-wlosow-i-paznokci

Nasza skóra i włosy mogą być osłabione zarówno przez czynniki zewnętrzne takie jak: zmiany temperatury, promieniowanie UV, toksyczne substancje z kosmetyków czy środowiska oraz czynniki wewnętrzne: procesy oksydacyjne w organizmie, stres, współistniejące choroby, niektóre leki lub niedobory składników. Okazuje się, że niezależnie od tego, gdzie czynniki te działają, jeżeli ich stężenie jest za duże w konsekwencji i tak wpłyną na wnętrze organizmu – nasze komórki, a nawet głębiej na mitochondria.

To właśnie w tych organellach zachodzą podstawowe procesy wpływające na właściwy metabolizm aminokwasów – elementów budulcowych, czy procesy regeneracyjne. Dlatego ważne jest odżywienie i odpowiednia ochrona tych struktur na poziomie komórek, ponieważ zdrowe komórki mogą tworzyć mocne i piękne włosy, skórę czy paznokcie.

Witaminy i minerały są potrzebne do pracy enzymów odpowiadających za regulację przemian w organizmie czy odbudowę tkanek. Powinniśmy dostarczać składniki odżywcze wraz z posiłkami oraz zapewniać ich optymalne wchłanianie. Jednak często mimo prawidłowej diety zdarza się, że nasze włosy czy paznokcie są osłabione i potrzebują większego wsparcia np. podczas chorób, czy stosowania leków. Wtedy sięgamy po preparaty, które mają poprawiać stan skóry i włosów, ale nie zawsze widzimy efekty. Warto zatem rozpocząć od wyeliminowania tego, co nam nie służy, a następnie uzupełniać składniki, które są niezbędne i chronią nasze komórki. Zacznijmy od tego, jakie mogą być przyczyny osłabionych włosów, skóry i paznokci.

Jakie czynniki osłabiają włosy i wpływają na ich wypadanie?

Należy zwrócić uwagę, czy nasza dieta nie zawiera zbyt dużej ilość cukru i produktów przetworzonych zaburzających przyswajanie składników odżywczych. Czasami nadmiar też bywa szkodliwy. W przypadku zbyt dużych ilości kwasu fitynowego i szczawianów wchłanianie niektórych składników może być utrudnione. Z kolei zbyt duże dawki witaminy A mogą powodować problemy z regeneracją skóry i włosów oraz nadmierne ich wypadanie. Problemy skórne, łamliwość włosów i paznokcie mogą nasilać zaburzenia wchłaniania, w wyniku których zaczyna brakować nam niezbędnych składników wzmacniających i odżywczych. Warto zastanowić się nad diagnostyką ewentualnych nietolerancji pokarmowych np. na gluten czy laktozę. Ponadto podczas występowania niektórych chorób jak cukrzyca, zaburzenia autoimmunologiczne, nasz organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Dodatkowo przyjmowane leki mogą zwiększać niedobory mikroskładników, hamować ich przyswajania, czy zaburzać szlaki ich przemian. Skóra i włosy są mapą stanu naszego ciała i odzwierciadlają rzeczywiste zmiany wewnątrz organizmu. Stąd mogą być cenną wskazówką w kierunku sprawdzenia, czy np. leki lub hormony są odpowiednio dobrane.

Witaminy korzystne dla skóry i włosów

Wiedząc, jak cenne są mikroskładniki odżywcze, dowiedzmy się, jak wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci oraz które z nich są szczególnie korzystne dla zdrowia i wyglądu? 

Z pewnością wiele osób słyszało o roli witamin z grupy B. Spośród nich istotna dla włosów jest biotyna, czyli witamina B7. Biotyna hamuje nadmierną pracę gruczołów łojowych, spowalnia przetłuszczanie włosów oraz łagodzi łupież. Co więcej, zawiera siarkę, która jest elementem budulcowym naszych włosów. Siarka biodostępna pochodząca z biotyny tworzy wiązania stabilizujące łodygę włosa, zapewniając im elastyczność. Biotyna reguluje także czynność skóry utrzymującej korzenie włosów oraz wpływa na ich wzrost. Utrzymuje prawidłowy metabolizm energetyczny podczas cyklu Krebsa. Bierze udział w rozkładaniu kwasów tłuszczowych, których obecność jest potrzebna dla zachowania prawidłowej struktury skóry4.

Pamiętajmy, że czynnikiem hamującym wchłanianie tej ważnej substancji jest surowe białko jajek, w którym występuje awidyna. Substancja ta niezwykle silnie wiążę biotynę, uniemożliwiając jej przyswajanie. Niedobór witaminy B7 powoduje zmiany skórne, wysypki, wypadanie włosów. Ponieważ biotyna może być syntetyzowana przez florę bakteryjną, do jej niedoboru dochodzi rzadko (o ile nasza flora bakteryjna funkcjonuje prawidłowo i nie zaburzamy jej przyjmowaniem leków, antybiotyków czy nadmierną konsumpcją alkoholu). Jej naturalnym źródłem jest wątroba orzechy włoskie, żółtko jaj, migdały, ryby, brązowy ryż.

Witaminy na zdrową skórę

Dla zachowania zdrowia i młodego wyglądu skóry potrzebna jest równie odpowiednia ochrona. Najlepszym rozwiązaniem są antyoksydanty takie jak witamina C. Neutralizuje szkodliwe wolne rodniki, chroniąc błony i białka naszych komórek. Jest niezbędna  w produkcji kolagenu zapewniającego elastyczność skóry, a także budującego strukturę kości i tkanki łącznej. Kolejnymi przeciwutleniaczami o pozytywnym wpływie na naszą skórę i włosy są tokotrienole i tokoferole należące do rodziny witaminy E. Ich niedobór powoduje suchość skóry i może wystąpić podczas zaburzeń wchłaniania tłuszczy. Witamina A to grupa związków, w tym retinolu, retinalu, kwas retinowego, czy karotenoidów będących prowitaminami. W badaniach na myszach wykazano, że witamina A aktywuje komórki macierzyste mieszka włosowego poprawiając jego wzrost1.

Dodatkowe wsparcie

Poza witaminami równie istotną rolę odgrywają substancje mineralne, takie jak: żelazo, miedź, cynk, siarka. Żelazo odpowiada za transport czerwonych krwinek, które niosą ze sobą substancje odżywcze niezbędne do wzrostu włosów. Znajdziemy je w szczególnie dużych ilościach w mięsie (szczególnie wołowinie) i rybach. Należy zachować szczególna ostrożność podczas przyjmowanie preparatów żelaza oraz odpowiednio często badać jego poziom. Minerał ten w nadmiarze może być toksyczny. Niezbędny dla skóry i włosów jest także cynk, a jego stosowanie jest zupełnie bezpieczne. Ogranicza wypadanie włosów oraz chroni przed promieniowaniem UV. Jest niezbędny do produkcji kolagenu. (Więcej na temat roli tego pierwiastka można znaleźć w artykule: minerał piękna-cynk). Z kolei miedź pomaga zachować kolor naszych włosów. Niedobór tego pierwiastka przyczynia się do zanikania pigmentu i siwienia. Minerał ten znajduje się w dużych ilościach w grzybach, orzechach, rybach czy bananach. Także odpowiednia ilość i jakość kwasów tłuszczowych nienasyconych (Omega-3 i Omega-6) poprawia stan skóry i włosów. Badania dowodzą, że nienasycone kwasy tłuszczowe mogą modulować działanie androgenów poprzez hamowanie 5α-reduktazy2. Nadmiar tych hormonów może być niekorzystny i powodować: nadmierne owłosienie, trądzik, łojotok, czy łysienie. Dodatkowo kwas tłuszczowy omega-6, może sprzyjać wzrostowi włosów3. Problemy ze skórą czy włosami nie zawsze wynikają z niedoborów składników. Często są objawem lub następstwem innych zaburzeń w organizmie w tym: nieodpowiedniej ilości i jakości snu, przewlekłego stresu czy niewłaściwej pielęgnacji.

Przykłady te ilustrują jak duża jest ilość składników wpływających na stan włosów i skóry. Warto zaznaczyć, że uzupełnianie jednego z nich to za mało, aby wzmocnić te struktury. Podstawa jest przywrócenie prawidłowego działania komórek oraz ich źródła metabolicznego – mitochondriów. Dzięki temu problemy skórne czy wypadanie włosów będzie można wyeliminować na stałe. Pamiętajmy, że podstawą odpowiednio dobranej suplementacji jest dobra diagnoza stanu naszego organizmu pod kątem ewentualnych niedoborów czy dysfunkcji metabolicznych.

Autor: Paulina Żurek

Bibliografia:

0:00
0:00