Skuteczne sposoby na radzenie sobie z bezsennością

Jak radzić sobie z bezsennością domowymi sposobami bez leków?

Bezsenność może się objawiać na różne sposoby. Najczęściej są to problemy z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu, jednak mogą to być także wczesne przebudzenia, jak i prawidłowy sen nie dający odpoczynku. Zaburzenia snu mają także różne przyczyny 1, trudno więc o uniwersalny, cudowny sposób na bezsenność. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów pomagających polepszyć jakość i długość snu.

Co to jest higiena snu i jak o nią dbać?

Bezsenność może mieć charakter pierwotny i być schorzeniem pojawiającym się samoistnie „bez powodu”. Znacznie częściej obserwuje się jednak występowanie bezsenności związanej z nieprawidłową higieną snu lub tzw. bezsenności wtórnej – towarzyszącej innym chorobom somatycznym lub psychicznym1. Chcąc pokonać bezsenność warto więc zacząć od wdrożenia i przestrzegania zasad pozytywnie wpływających na jakość snu. Higiena snu obejmuje między innymi:

  • regularność – stałe pory udawania się na spoczynek i wstawania,
  • sypialnia jako miejsce snu – unikanie leżenia, czytania, oglądania TV, jedzenia w łóżku i drzemek w ciągu dnia, traktowanie łóżka jedynie jako miejsce do snu,
  • odpowiednie warunki – zapewnienie odpowiedniego wyciszenia sypialni, utrzymywanie optymalnej temperatury, usunięcie z sypialni zegarów,
  • czynności przed snem – unikanie wysiłku fizycznego i działań angażujących emocjonalnie w ciągu 3h przed snem, ograniczenie stosowania urządzeń elektrycznych i silnych źródeł światła w ciągu 1h przed snem,
  • zwyczaje żywieniowe – unikanie objadania się i ograniczenie do lekkiej kolacji przed snem, unikanie używek, nikotyny, alkoholu i kofeiny w ciągu 6h przed snem 1,2.

Sprawdzone sposoby na sen — ruch fizyczny w ciągu dnia

Pośród domowych sposobów na problemy ze snem często pojawia się aktywność fizyczna. Szczególnie w przypadku bezsenności występującej u dzieci, trudności z zasypianiem bywają łączone z nadmiarem energii, którą powinno się wcześniej rozładować. Rozumowanie to wcale nie jest błędne, trzeba jednak wiedzieć jak je wprowadzać w życie. Badania nad rolą sportu w zdrowiu psychicznym wykazują pozytywną korelację między regularną aktywnością fizyczną, a samopoczuciem. Osoby regularnie uprawiające sporty jednocześnie rzadziej doświadczają zaburzeń lękowych i depresyjnych3, które są odpowiedzialne za nawet 45% przypadków bezsenności wtórnej 1. Jak już wspomniano, zasady higieny snu przestrzegają jednak przed wzmożoną aktywnością fizyczną przed zaśnięciem. Wbrew pozorom, zmęczenie po wysiłku nie jest równoznaczne z ułatwionym zasypianiem – wręcz przeciwnie, podczas uprawiania sportu pobudzamy organizm, a przed zaśnięciem potrzebujemy dodatkowego czasu na jego wyciszenie 1,2.

Dieta a bezsenność

Sport nie jest jednak jedyną metodą walki ze stresem i bezsennością. Na problemy ze snem mogą pomóc także zmiany w diecie. Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa i kwasy omega-3 i 6 nie tylko pomaga zachować sylwetkę i prawidłową wagę oraz chroni przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, ale także wspomaga prawidłową pracę organizmu. Może więc zapobiec negatywnie wpływającym na sen niedoborom i dolegliwościom zdrowotnym 2. Chcąc zwalczyć bezsenność warto jednak sięgnąć także po pomoc ze strony produktów o działaniu ukierunkowanym na układ nerwowy i problemy ze snem, w tym tzw. nutraceutyków – naturalnych produktów, które oprócz wysokiej wartości odżywczej wykazują też korzystny wpływ na organizm (np. magnez, witaminy z grupy B, koenzym Q10, adaptogeny, probiotyki). Do naturalnych środków na bezsenność należą między innymi preparaty zawierające:

  • surowce roślinne o działaniu uspokajającym i wspomagającym zasypianie (np. liść melisy, korzeń waleriany, szyszka chmielu, ziele męczennicy, kwiaty lawendy)4,
  • surowce roślinne z grupy adaptogenów – wzmacniające odporność organizmu na stres (np. wyciąg z różeńca górskiego, ekstrakt ze szparagów ETAS®) 5,6.

Na szczególną uwagę w tym zestawieniu zasługuje stosunkowo nowy składnik, jakim jest ekstrakt z łodyg szparaga lekarskiego ETAS® (enzyme-treated asparagus extract). Jest to nutraceutyk specjalne opracowany z myślą o przeciwdziałaniu negatywnym efektom stresu i zmęczenia. Przeprowadzone w tym zakresie badania kliniczne wskazują jednak, że nie tylko skutecznie reguluje wydzielanie hormonów stresowych, ale także może wpływać modulująco na sen i widocznie poprawiać jego jakość 6.

Melatonina na sen

Oprócz nutraceutyków, suplementów diety i zdrowego odżywiania, w walce z bezsennością sprawdzić się może także dostępna bez recepty melatonina. Melatonina jest naturalnym hormonem produkowanym przez szyszynkę w godzinach nocnych i rozkładanym pod wpływem światła. Odpowiada ona za regulację rytmu dobowego i to ze względu na jej działanie, przestrzega się przed używaniem przed snem urządzeń elektronicznych i innych źródeł światła. Ze względu na mechanizm działania jest polecana przede wszystkim osobom starszym (o zmniejszonej produkcji tego hormonu) i pracującym w trybie zmianowym lub często zmieniającym strefy czasowe. Badania wskazują jednak, że także u innych pacjentów przyśpiesza zasypianie, a także poprawia jakość i wydłuża czas snu 7.

Techniki relaksacyjne, które mogą pomóc uzyskać lepszy sen

Trzymanie się zasad prawidłowej higieny snu i ewentualną suplementację preparatów wspomagających zasypianie warto uzupełniać domowymi metodami na problemy ze snem – technikami relaksacyjnymi i uspokajającymi. Pomóc mogą między innymi: relaksująca kąpiel, medytacja, ćwiczenia oddechowe, jak i techniki behawioralno-poznawcze. Do tych ostatnich zaliczane jest chociażby „myślenie paradoksalne”, mające na celu odwrócenie uwagi od problemów z zaśnięciem i skupieniu się na czymś innym – z myślą, że im bardziej próbujemy zasnąć, tym mniejsze mamy szanse na powodzenie. Najpopularniejszą metodą z tej kategorii jest popularne „liczenie owiec” 1,2. Szeroko polecane są także ćwiczenia oddechowe, w szczególności technika „4-7-8” (4 sekundy wdechy, 7 sekund przerwy i 8 sekund wydechu).

Czy unikanie używek może pomóc z bezsennością?

Osoby borykające się z zaburzeniami zasypiania powinny także ograniczyć szkodliwe nawyki. Dotyczy to nie tylko opisanego już problemu z oglądaniem telewizji lub korzystaniem z telefonu/laptopa przed snem, ale także stosowania używek. O ile kawa jest powszechnie kojarzona jako napój dodający energii i pomagający się „rozbudzić”, w społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów na temat palenia papierosów i picia alkoholu. Podobnie jak w przypadku aktywności fizycznej, używki te pozornie mogą pomóc zasnąć – zawarta w papierosach nikotyna pomaga zniwelować stres, lecz jednocześnie podnosi ciśnienie krwi, podobnie alkohol może wzmagać senność, ale znacząco obniża jakość snu. Zaleca się więc powstrzymywanie od sięgania po te używki w ciągu 6h przed planowaną porą snu 1,2.

Warto także pamiętać, że wzmagać problemy ze snem mogą nie tylko używki, ale także leki przeznaczone do zwalczania bezsenności. Większość leków nasennych przepisywanych przez lekarzy jest przeznaczonych do stosowania doraźnego – w miarę potrzeby. Stosowane zbyt często mogą one uzależniać i utrudniać zasypianie bez „wspomagaczy” 2.

Bibliografia:

0:00
0:00