Terapia mitochondrialna na nerwicę lękową

Obecnie system nerwowy wielu osób jest przeciążony – odczuwamy niepokój, zdenerwowanie, rozdrażnienie, a nawet nerwicę. Zobacz, czego domaga się organizm.

Nerwica

Nasz system nerwowy jest stale aktywowany w ciągu dnia. Poranny pośpiech do pracy, niepokój czy zdążymy na czas stojąc w korkach, stresujące rozmowy z szefem lub nieuprzejmi klienci potęgują nasze zdenerwowanie. Ponadto zaległe sprawy, które były do zrobienia „na wczoraj”, a po pracy dalej w ciągłym pospiechu robimy zakupy, żeby wrócić z nimi na czas do domu i jeszcze coś ugotować. Wiele codziennych sytuacji doprowadza do utrzymania organizmu w stanie ciągłej gotowości wprowadzając niekorzystne zmiany biochemiczne. Długofalowy stres i napięcie mogą prowadzić do rozwoju nerwicy.

Stres i nerwowość codziennie wpływają na nasze życie. Możemy nie zwracać na to uwagi, ale po dłuższym czasie nasz system nerwowy tego nie wytrzyma, a powstałe zmiany spowodują silne konsekwencje w postaci nerwicy, czy przewlekłego zmęczenia. Gdy dochodzi do takich zaburzeń jak nerwica, jej objawy mogą nawracać nawet bez zaistnienia sytuacji stresowej.

Objawy nerwicy lękowej:

  • nerwowość,
  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • rozdrażnienie,
  • palpitacja serca,
  • bezdech,
  • zawroty głowy.

Podłoże nerwicy

Zaburzenia zdrowia psychicznego jak nerwica czy stany lękowe (np. agorafobia)  wynikają z udowodnionych czynników biologicznych, które można zmierzyć. Przy powyższych dolegliwościach obserwuje się, na przykład podwyższony poziom kwasu mlekowego1.

Zaburzenie metabolizmu kwasu mlekowego wynika z nieodpowiedniej gospodarki glukozą w komórkach. Aby glukoza została prawidłowo wykorzystana jako źródło energii musimy dostarczyć odpowiednich substancji do jej przekształcenia – witamin i mikroelementów – w przeciwnym razie wytworzony zostanie kwas mlekowy.

Badania dowodzą, że podanie glukozy osobom z nerwicą nasila ataki paniki i koreluje ze wzrostem stosunku kwasu mlekowego do pirogronianu1. Ta sytuacja ilustruje, że mamy do czynienia z zaburzonym metabolizmem w mitochondriach, przez co komórki nie są w stanie wykorzystać glukozy i zamieniają ją na kwas mlekowy.

Glukoza po przekształceniu do pirogronianu może ulec przemianie w użyteczną dla nas energię, ale potrzeba do tego witamin z grupy B oraz żelaza i magnezu. To niedobory  tych składników odżywczych prowadzą do zaburzeń metabolicznych.

Stan ten pogarsza dodatkowo stres i dieta bogata w rafinowane węglowodany, kawę, cukier oczy alkohol, które redukują poziom witamin z grupy B na rzecz wzrostu ilości kwasu mlekowego.

Udowodniono:

  • Wykazano, że 50% pacjentów cierpiących z powodu np.: agorafobii (lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni)  cechuje niedobór jednej lub większej ilości witamin z grupy B (w szczególności dotyczyło to tiaminy, pirydoksyny oraz niacyny)2.
  • Po podaniu pacjentom dawek (od 200 do 500 mg) witamin z grupy B stan 83% pacjentów znacznie poprawił się1.
  • Witaminy z gr B, magnez, witaminę C i odpowiednie aminokwasy stosuje się w celach terapeutycznych w terapii mitochondrialnej usprawniającej metabolizm komórkowy.