Stres, zmęczenie, depresja

Szafran może przeciwdziałać depresji i leczyć nastrój

Najdroższa przyprawa świata, szafran, wykazuje wyjątkowe właściwości przeciwdepresyjne. Obecne w nim związki, podobnie do syntetycznych antydepresantów, wykazują działanie regulujące poziom neurotransmiterów odpowiedzialnych za nastrój – serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Badania kliniczne z udziałem ludzi potwierdzają działanie antydepresyjne szafranu w dawkach 30 mg/dzień, już po 6 tygodniowej terapii. Wykazano zarówno statystycznie istotne różnice w porównaniu z placebo, jak i aktywność na poziomie zbliżonym do stosowanej w leczeniu depresji fluoksetyny.

Suplementacja w zespole przewlekłego zmęczenia

„Mitochondria potrzebują konkretnych surowców do funkcjonowania. Dzięki badaniom, które przeprowadziłam z dr. Johnem McLarenem Howardem i profesorem Normanem Boothem w latach 2009 – 2013,  wiemy, jakie to surowce. Do najważniejszych mikroskładników wpływających na tempo pracy mitochondriów należały: magnez, koenzym Q10, acetylo-L-karnityna i witamina B3.” – dr Sarah Myhill.

5 naturalnych substancji na stres

– Zioła adaptogenne – Rhadiola Rosea – zmniejszają poziom kortyzolu – redukując stres w organizmie.
– Witaminy z grupy B – utrzymują prawidłowy poziom energii w mitochondriach i działają uspokajająco na układ
nerwowy
– Magnez, aby zachować prawidłową pracę osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i poziom kortyzolu
– Witamina C, aby chronić komórki przed stresem oksydacyjnym
– Cynk – wspomaga układ immunologiczny i zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej.

Nie emocjonalna przyczyna stresu

Nadmiar kortyzolu w organizmie może wynikać nie tylko ze stresującego trybu życia, czy nadmiaru obowiązków. Również palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, szkodliwe promieniowanie, a w głównej mierze dieta sprzyjają wyczerpaniu nadnerczy. Niewłaściwe pokarmy i niedobory żywieniowe wywołują ten sam mechanizm reakcji stresowej w organizmie, co negatywne emocje. Na szczęście zmiany te można zatrzymać – przywracając właściwy poziom energii mitochondrialnej.

Utrzymaj dobry nastrój

Jedną z przyczyn rozwoju depresji jest niedobór serotoniny, która pomaga utrzymać właściwy przekaz informacji między neuronami. Jej braki wynikają z niedoborów składników potrzebnych do jej wytworzenia: aminokwasu – tryptofanu lub jego błędnego metabolizmu. Aby tryptofan został przetworzony do serotoniny niezbędna jest obecność: miedzi, żelaza, witaminy C, kwasu foliowego, oraz witaminy B6. Wszystkie te składniki umożliwiają pracę enzymów, które przekształcają tryptofan do serotoniny. Zapewniając ich odpowiedni poziom dbamy o wytwarzanie serotoniny w naszym organizmie zapobiegając rozwojowi depresji.

Ubezpieczenie przed stresem oksydacyjnym

Uważa się, że stres oksydacyjny (nadmiar wolnych rodników) jest nie tylko główną przyczyną procesu starzenia, ale może również powodować poważne problemy zdrowotne. Dlatego powinniśmy się przed nim skutecznie chronić. Należy tworzyć rezerwy najsilniejszego pogromcy wolnych rodników w postaci koenzymu Q10. Do tego niezbędne jest jego stałe lub okresowe przyjmowanie na 1-2 tygodni przed spodziewanym wystąpieniem stresorów.

Jak pracować, żeby się mniej stresować?

Jeżeli stres i nadmiar nieprzepracowanych emocji utrudniają Ci pracę warto zastosować ideę wdzięczności – bądź wdzięczny za ilość pracy, bo to oznacza, że będziesz miał za co żyć, za współpracowników, którzy mają inny punkt widzenia co sprawia, że Wasza praca będzie miała szerszy zasięg, za terminy, które motywują Cię do działania, za zmęczenie, bo to oznacza, że aktywnie spędziłeś dzień.

Przywróć witalność i energię

Uczucie wyczerpania, zmęczenia, marznięcie czy ciągła potrzeba snu są pierwszymi oznakami ograniczonej produkcji energii. Częstą przyczynę tego stanu można znaleźć właśnie w zmniejszonej czynności mitochondrialnego łańcucha oddechowego lub braku niezbędnych do jego działania substancji. Są nimi: koenzym Q10 –  kluczowy transporter elektronów oraz przeciwutleniacz, witamina B2 – składnik przenośników elektronów, żelazo – składnik enzymów.

Na stres i zmęczenie – magnez!

Magnez moduluje oś podwzgórze- przysadka- nadnercza i wspomaga organizm w stresie zmniejszając jego skutki np. nadmierną produkcję kortyzolu – hormonu stresu. Pomaga utrzymać układ nerwowy pod kontrolą, oraz czuć się bardziej wypoczętym. Magnez jest również niezbędny dla zdrowego snu, rozluźnienia mięśni, utrzymania ciśnienia krwi i rytmu serca, promuje wchłanianie wapnia i reguluje poziom cukru we krwi.

Stres zaburza równowagę hormonalną

Czy wiedziałeś, że w trakcie długotrwałego stresu zapotrzebowanie na kortyzol jest tak wysokie, że cały materiał budulcowy wykorzystywany jest do jego produkcji i już nie wystarcza do tworzenia innych hormonów? Dochodzi wówczas do zaburzeń hormonalnych w całym organizmie. Jeśli w porę nie poradzisz sobie ze stresem rozwinie się u Ciebie syndrom wyczerpania nadnerczy wraz z jego typowymi symptomami: silnym zmęczeniem, potrzebą stymulantów w postaci kawy i cukru, niskim ciśnieniem krwi, bólem głowy, infekcjami i alergiami, przyspieszonym biciem serca.

Zmęczenie? Z czego może wynikać?

Nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy, rozdrażnienie, a przede wszystkim zmęczenie i wyczerpanie mogą wynikać z uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Nerwy na wysokości odcinka szyjnego są połączone z wieloma narządami, dlatego po urazach szyi możemy zacząć odczuwać szereg dolegliwości w całym organizmie

0:00
0:00