Jak podaje polski Główny Urząd Statystyczny (stan na styczeń 2016 roku) pomimo istotnego postępu poczynionego w dziedzinie przeciwdziałania przedwczesnej umieralności nadal powodem 46% wszystkich zgonów w Polsce są choroby kardiologiczne1. Oznacza to, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego to nadal nasz wróg numer jeden!

Czy jesteśmy zupełnie bezbronni? Najnowsze osiągnięcia medycyny mitochondrialnej oraz postępy w zakresie wiedzy biochemicznej wskazują na to, że nie i dają nam nadzieję na dłuższe cieszenie się życiem. Co zatem możesz zrobić dla swojego serca, zarówno w ramach profilaktyki chorób kardiologicznych, jak również w przypadku, gdy problem ten już Ciebie dotyczy?

Energia dla serca

Czy wiesz, że serce to tak naprawdę mięsień o bardzo wysokim zapotrzebowaniu energetycznym? Mięsień, który pracuje dla Ciebie nieustannie i który uderza około 100 000 razy na dobę? Z powodu wysokiego zużycia energii w postaci cząsteczek ATP, komórki mięśnia sercowego (kardiomiocyty) są bardzo bogate w mitochondria2, które stanowią nawet 36% całkowitej wagi tego narządu3. Najważniejszym źródłem energii dla kardiomiocytów jest glikogen, przetwarzany na energię na drodze glikolizy. Kolejnym źródłem energii dla serca są lipidy.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę zdolność organizmu do regeneracji uszkodzonych mitochondriów oraz biogenezy nowych, nie powinno dziwić nas to, że nasze serce ma zdolność odnowy! Jak potwierdzają badania2, komórki mięśnia sercowego odnawiają się co roku o 1% (u osób młodych), przy czym współczynnik regeneracji maleje wraz z wiekiem i na przykład u siedemdziesięciopięciolatków wynosi już tylko 0,45%. Jakie substancje wspierają regenerację oraz efektywne funkcjonowanie mitochondriów? Oczywiście chodzi o aktywną witaminę B12 (metylokobalaminę) oraz koenzym Q10.

Koeznym Q10 - czy może uratować życie?

Istniejące badania oraz doświadczenia wielu lekarzy, w tym te pochodzące z kliniki prowadzonej przez wiodących ekspertów w zakresie medycyny mitochondrialnej: profesora Enzmanna oraz doktora Kuklinskiego, wskazują, iż koenzym Q10 w odpowiednio dobranych wysokich dawkach może nawet uratować życie osób po przebytym ciężkim zawale oraz skutecznie chronić przed zawałami serca3. Koenzym Q10 to niezwykle ważna substancja dla wszystkich tych, którzy już cierpią z powodu chorób serca. Jak dowodzą amerykańskie badania9, im cięższy stan układu sercowo-naczyniowego, tym większe zużycie koenzymu Q10 przez organizm. Ponadto naukowcy potwierdzają też, iż koenzym Q10 pomaga skutecznie zredukować ciśnienie krwi oraz zmniejszyć poziom trójglicerydów we krwi9,10.

 

Metylokobalamina - właściwa witamina B12

Witamina B12 to substancja, która skutecznie chroni serce przed stresem nitrozacyjnym. Przypomnijmy w tym miejscu, że jednym z objawów stresu nitrozacyjnego jest przewlekła hipotonia, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi, które wraz z wiekiem może przejść w hipertonię. Nadmiar rodników azotowych w organizmie (NO) powoduje bowiem rozszerzenie naczyń krwionośnych, a wraz z nim, spadek ciśnienia krwi. Wysokie dawki witaminy B12, najlepiej w postaci aktywnej biologicznie metylokobalaminy (metylowana witamina B12), neutralizują rodniki azotowe i zapobiegają takim chorobom serca jak6:

 • arytmia,
 • niedociśnienie przechodzące w nadciśnienie,
 • niewydolność mięśnia sercowego,
 • miażdżyca.

Traktując nasze serce jako jeden duży mięsień, który każdego dnia przepompowuje dla nas około 7200 litrów (!) krwi4, szybko dojdziemy do wniosku, że kolejnymi substancjami, które wywierają korzystny wpływ na jego pracę są:

 • magnez i potas (około 40% wytworzonego w kardiomiocytach ATP służy utrzymywaniu odpowiedniego gradientu jonów tych pierwiastków; niedobory magnezu i lub potasu prowadzą do zaburzeń funkcjonowania, np. pompy protonowej3),
 • L-karnityna (wspiera metabolizm energetyczny wszystkich mięśni, w tym mięśnia sercowego, substancja ta dba również o prawidłowy metabolizm tłuszczu oraz oczyszczanie organizmu z toksyn),
 • witamina C7,
 • naturalne przeciwutleniacze (chroniące mięsień sercowy przed stresem oksydacyjnym, np. resweratol, flawonoidy itp. Bardzo pomocna będzie tutaj dieta mitochondrialna, bogata w substancje fitoroślinne),
 • kwasy tłuszczowe omega-3 (odpowiednia suplementacja plus dieta mitochondrialna). Jak potwierdzają badania naukowe oraz praktyka lekarska, odpowiedni poziom tych kwasów w tkankach zapobiega miażdżycy, zwapnieniu tętnic oraz chorobom serca. W 2016 roku uczeni z Uniwersytetu w Monachium dowiedli, że kwasy tłuszczowe omega-3 skutecznie zapobiegają stanom zapalnym w obrębie układu sercowo-naczyniowego8, co z kolei obniża u pacjentów stres oksydacyjny i nitrozacyjny, wpływając pozytywnie na stan tego układu narządów (oraz całego organizmu w ogóle).

Czy cholesterol jest niebezpieczny dla mojego serca?

Przez całe dziesięciolecia lekarze ostrzegali przed wysokim poziomem cholesterolu całkowitego, ponieważ ponadnormatywny poziom tego wskaźnika uznawany był za czynnik ryzyka choroby wieńcowej oraz zawału serca. Idąc tym tropem, pacjenci cierpiący z powodu wysokiego poziomu cholesterolu otrzymywali automatycznie statyny, a z ich diety wykluczano takie produkty jak jaja, masło, czy śmietana. Dzisiaj wiemy już, iż hipoteza cholesterolowa jest niezgodna z prawdą, co udowodniło wiele badań naukowych, w tym zrealizowany przez WHO międzynarodowy projekt MONICA. Projektem tym objęto kraje Europy, Kanadę, USA, Australię, Nową Zelandię oraz Chiny. Po ponad 22 latach na podstawie uzyskanych danych uczeni doszli do wniosku, iż nie zachodzi żaden statystyczny związek pomiędzy umieralnością na zawały serca, a poziomem cholesterolu5. Jednocześnie statyny to leki, które3,4 prowadzą do deficytów koenzymu Q10 oraz cukrzycy, ze względu na blokowanie działania insuliny, czyli de facto zamiast wspierać funkcjonowanie serca, prowadzą do niedoboru kluczowego dla prawidłowej pracy tego narządu mikroskładnika odżywczego oraz zaburzeń metabolicznych.
Z tego powodu wszystkie osoby, które z różnych przyczyn przyjmują statyny bezwzględnie powinny także przyjmować koenzym Q10 oraz mikropierwiastki wspierające wrażliwość komórek na insulinę.

Cholesterol odgrywa w naszym organizmie rolę ochronną,  ponieważ substancja ta pełni funkcję przeciwutleniacza.  Cholesterol wkracza do akcji zawsze wtedy, gdy w tkankach maleje poziom innych substancji chroniących nas przed  atakami wolnych rodników. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia zwłaszcza w warunkach silnego stresu  oksydacyjnego. I tak, na przykład, wysoki poziom  cholesterolu całkowitego wykazują nierzadko tacy tytani  zdrowia jak sportowcy wyczynowi.  Dlaczego? Intensywny wysiłek fizyczny, zwłaszcza sporty szybkościowe oraz np. biegi długodystansowe wiążą się nieodmiennie ze wzrostem  poziomu stresu oksydacyjnego. Organizm sportowców broni  się przed atakami rodnikowymi m.in. właśnie poprzez zwiększenie poziomu cholesterolu. Z tego względu wysoki poziom cholesterolu powinniśmy traktować nie jako chorobę samą w sobie, lecz jako objaw innych toczących się w organizmie procesów, a dokładniej osłabieniu bariery antyoksydacyjnej oraz nasilenia stresu oksydacyjnego.

Jak pomóc swojemu sercu suplementami diety?

Zarówno w przypadku skutecznej profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, jak i przy leczeniu schorzeń tego systemu, wskazane jest przyjmowanie:

 • Witaminy B12 (w postaci bioaktywnej metylokobalaminy, która gwarantuje najwyższą skuteczność wchłaniania),
 • Koenzymu Q10 (zawierający aktywna formę - ubichinol, który najefektywniejsze działanie wykazuje w płynnej formie),
 • Kwasów tłuszczowych omega-3 (szczególnie polecane są te zawierające DHA oraz EPA lub koncentrat oleju rybnego o wysokim stopniu czystości pozbawiony metali ciężkich, które mogą kumulować się w rybach),
 • Witaminy C (najlepiej taka, która ma wydłużony czas uwalniania)
 • Magnezu (np. cytrynianu, orotanu lub glukonianu magnezu) i potasu.
 • L-karnityny (maksymalnie od 1 do 3g na dobę, wyłącznie w postaci L-karnityny!)

Połączenie tych mikroskładników odżywczych to również klasyczny zestaw suplementów diety, który wspomaga organizm w warunkach silnego obciążenia stresem (fizycznym lub psychicznym). Witamina C razem z koenzymem Q10 spełnia też rolę antyoksydantu, chroniąc przed atakami rodnikowymi nie tylko same komórki, lecz również tak cenne dla organizmu a wrażli-we na procesy oksydacyjne kwasy tłuszczowe omega-3.

Istotne jest też stosowanie diety mitochondrialnej, która ma działanie regeneracyjne, a także wspiera funkcjonowanie mitochondriów oraz naturalne procesy antyoksydacyjne organizmu. Jeżeli dobro Twojego serca leży Ci na sercu, zacznij o nie dbać już dzisiaj! Zaufaj najnowszej wiedzy biochemicznej i ciesz się zdrowym sercem oraz dobrym zdrowiem przez wiele lat.

 

Bibliografia:

 1. www.stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/statystyka-zgonow-i-umieralnosci-z-powodu-chorob-ukladu-krazenia,22,1.html
 2. www.flexikon.doccheck.com/de/Herzmuskelzelle
 3. Kuklinski B., Medycyna mitochondrialna, objawy, diagnostyka oraz metody terapii, 2017
 4. www.pharmazeutische-zeitung.de/index.php?id=558
 5. www.aerzteblatt.de/archiv/21563/MONICA-Projekt-Eine-Todesursache-aendert-ihren-Charakter
 6. www.dr-kuklinski.info/publikationen/mitochondriale-cytopathien.pdf
 7. www.zentrum-der-gesundheit.de/vitamin-c-mangel-ia.html
 8. www.uni-muenchen.de/informationen_fuer/presse/presseinformationen/2016/soehnlein_atherosklerose.htm
 9. www.co-enzym-q10.com/q10-und-das-herz.html
 10. www.vitalstoff-lexikon.de/Weitere-Vitalstoffe/Coenzym-Q10/
Utrzymaj dobry nastrój

Jedną z przyczyn rozwoju depresji jest niedobór serotoniny, która pomaga utrzymać właściwy przekaz informacji między neuronami. Jej braki wynikają z niedoborów składników potrzebnych do jej wytworzenia: aminokwasu – tryptofanu lub jego błędnego metabolizmu. Aby tryptofan został przetworzony do serotoniny niezbędna jest obecność: miedzi, żelaza, witaminy C, kwasu foliowego, oraz witaminy B6. Wszystkie te składniki umożliwiają pracę enzymów, które przekształcają tryptofan do serotoniny. Zapewniając ich odpowiedni poziom dbamy o wytwarzanie serotoniny w naszym organizmie zapobiegając rozwojowi depresji.

Leksykon Zdrowia
4 4-HNE 4-HYDROKSYNONENAL 5 5-MTHF A ACESULFAM K ACETON ACETYLACJA ACETYLO-COA ADDISONA, ZESPÓŁ ADENINA ADENOZYNOTRÓJFOSFORAN ADINOPEKTYNA ADIPOCYTY ADMA AGE AKONITAZA AKROLEINA AKTYWNY OCTAN ALFA, FALE MÓZGOWE ALLOSTERYCZNY MODULATOR AMD AMID KWASU NIKOTYNOWEGO AMPK AMYLAZA ANGIOGENEZA ANGIOTENSYNA ANTYOKSYDANTY APOPTOZA ASPARTAM ATP AUTOFAGOCYTOZA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) ANTYGEN B BABKA JAJOWATA BETA - OKSYDACJA KWASÓW TŁUSZCZOWYCH BETA, FALE MÓZGOWE BETA-BLOKERY BIAŁA TKANKA TŁUSZCZOWA BIAŁKO C-REAKTYWNE BŁONNIK POKARMOWY BRĄZOWA TKANKA TŁUSZCZOWA BRCA1 C CFS CHELATACJA CHROMOGRANINA A CIAŁA KETONOWE CISPLATYNA CK COMT CORICH CYKL COX CRP CYJANOKOBALAMINA CYKL CYTRYNIANOWY CYKL KREBSA CYKL KWASU CYTRYNOWEGO CYKL MOCZNIKOWY CYKL ORNITYNOWY CYKLAMINIAN CYKLOOKSYGENAZA PROSTAGLANDYNOWA CYP2D6 CYSTATIONINA CYTOCHROM C CYTOKINY STANU ZAPALNEGO CYTOZYNA CYTRULINA CZYNNIK INDUKOWANY HIPOKSJĄ CZYNNIK TOLERANCJI GLUKOZY CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU NASKÓRKA CZYNNIK WZROSTU ŚRÓDBŁONKA NACZYNIOWEGO CHOLINA CYTOKINY CHEMOKINY CZYNNIK MARTWICY NOWOTWORÓW D DEHYDROGENAZA PIROGRONIANOWA DEHYDROGENAZY DEKSTRYNA DELTA, FALE MÓZGOWE DHA DIALDEHYD MALONOWY DINUKLEOTYD NIKOTYNOAMIDOADENINOWY DIOKSYGENAZA DIOKSYNY DOKSORUBICYNA DYSMUTAZA PONADTLENKOWA DYSTONIA DESATURACJA E EBV ECGF EEG ELEKTROENCEFALOGRAFIA ENDOTOKSYNA ENO ENTEROCYTY EPA EPIGENETYKA ERYTRYTOL F FAD FADH2 FENOLOWE KWASY FERMENTACJA MLECZANOWA FIBRATY FIBROMIALGIA FILOCHINON FITOSTERYNY FITOWY, KWAS FLAWONOIDY FLUPIRTYNA FMS FOSFATYDYLOSERYNA FOSFORAN-5-PIRYDOKSALU FOSFORYLACJA OKSYDACYJNA FRATAKSYNA FRUKTOZO-1,6-BIFOSFORAN FURANY FAGOCYTOZA G GABA GALAKTOZA GALENIKA GAMMA, FALE MÓZGOWE GASTRYNA GENISTEINA GLICEROLO-3-FOSFORAN GLIKOLIZA GLUKAGON GLUKOKORTYKOIDY GLUKONEOGENEZA GLUT GLUTAMINA GLUTAMINIAN GLUTATION GLUTATION ZREDUKOWANY GSH GSSG GTP GUANINA H HAPTOKORYNA HBA1C HDL HEMOGLOBINA HENLEGO, PĘTLA HIF1Α HIPOKSJA HISTONY HOLOTRANSKOBALAMINA HYDROPEROKSYLOWY, RODNIK HASHIMOTO I IGA IGE IGF-1 IGG IMMUNOGLOBULINA A IMMUNOGLOBULINA E IMMUNOGLOBULINA G INDEKS GLIKEMICZNY (IG) INDEKS INSULINOWY (FII) INHIBITORY ENZYMÓW INHIBITORY POMPY PROTONOWEJ INO INSULINA INSULINOOPORNOŚĆ INULINA INULINA K KALCYTRIOL KANCEROGEN KARBOKSYLAZA PIROGRONIANOWA KARDIOLIPINA KATECHOLO-O-METYLOTRANSFERAZA KERATYNA KETOGENEZA KINAZA KREATYNOWA KINAZA MTOR KOBALAMINA KOENZYM A KOENZYM Q10 KOFAKTOR KOMPLEKS DEHYDROGENAZY PIROGRONIANOWEJ KOZŁEK LEKARSKI KREATYNA KREATYNINA KSENOBIOTYKI KSYLITOL KUMARYNA KWAS ALFA - LINOLENOWY KWAS DOKOZAHEKSAENOWY KWAS EIKOZAPENTAENOWY KWAS GAMMA-AMINOMASŁOWY KWAS LINOLOWY KWAS LIPONOWY KWASICA KETONOWA KWASICA METABOLICZNA KWASICA MLECZANOWA KWASU MLEKOWEGO CYKL KWAS MLEKOWY KATALAZA KLASTER Ł ŁAŃCUCH ODDECHOWY L LDL LEKTYNY LEPTYNA LEPTYNOOPORNOŚĆ LIGAND LIGNANY LIKOPEN LIMONINA LINDAN LINDANY LIPAZA LIPOLIZA LIZOSOM LIMFOCYTY M MALONOWY, DIALDEHYD MALTODEKSTRYNA MAŚLAN MASŁOWY, KWAS MCS MDA MDR – P MEDYCYNA MITOCHONDRIALNA METYLACJA METYLOKOBALAMINA MITOCHONDRIUM MITOFAGIA MLECZAN MRNA MRNA MTDNA MTHFR MTNO MTRNA N NAD NAD+ NADH NADPH NADTLENEK WODORU NADTLENOAZOTYN NEFRONU, PĘTLA NFKB NIACYNA NIESTEROIDOWE LEKI PRZECIWZAPALNE NIEZBĘDNE NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE NLPZ NMDA NNO O OKSYDAZA CYTOCHROMU C OKSYDOREDUKTAZY OKSYGENAZA HEMOWA 1 ORAC OROTOWY, KWAS OSTROPEST PLAMISTY OŚ HPA P PEKTYNY PEPSYNA PEPTYDY PEROKSYDAZY PET PIEPRZ METYSTYNOWY PIROFOSFORAN TIAMINY PIROGRONIAN PIRYDOKSYNA PIRYMIDYNY PLUSKWICA GRONIASTA POCHP PODSTAWNIK POJEMNOŚĆ ANTYOKSYDACYJNA ORGANIZMU POLIFENOLE POLISACHARYDY POSZARPANE CZERWONE WŁÓKNA PPI PRODUKT ZAAWANSOWANEJ GLIKACJI PROTEAZY PROTEOLIZA PRZECIWUTLENIACZE PURYNY PARESTEZJA PRZECIWCIAŁA Q QTC R REAKCJA ANAPLEROTYCZNA REPERFUZJA RESWERATROL RÓŻENIEC RYBOFLAWINA RYBOZA REAKCJA AUTOIMMUNOLOGICZNA RECEPTORY KOMÓRKOWE S S-100, BIAŁKA SAPONINY SIRT3 SIRTUINY SOD SOD-1 SOD-2 SOMATOLIBERTYNA SOMATOSTATYNA SSRI STATYNY STRES NITROZACYJNY STRES OKSYDACYJNY SUKRALOZA SYLIMARYNA SZCZAWIOOCTAN SIBO Ś ŚRÓDBŁONKOWY CZYNNIK WZROSTU T T3 T4 TEOBROMINA THETA, FALE MÓZGOWE TIAMINA TLENEK AZOTU (NO) TORSADE DE POINTES TRANSKOBALAMINA I TRANSKOBALAMINA II TRIJODOTYRONINA TRÓJGLICERYDY TRYPSYNA TYMINA TYROKSYNA TNF - ALFA U U, ZAŁAMEK URACYL UTLENIONE GSH V VEGF W WIELOKSZTAŁTNY CZĘSTOKURCZ KOMOROWY WOLNE RODNIKI Z ZESPÓŁ PRZEWLEKŁEGO ZMĘCZENIA ZESPÓŁ WRAŻLIWOŚCI NA WIELORAKIE SUBSTANCJE CHEMICZNE ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ
Reklama
EnzOmega MSE
Naturalne, najwyższej czystości KWASY OMEGA 3. Wysoka porcja 750 mg
Magnez MSE
Naturalny magnez o przedłużonym uwalnianiu. Wysoka porcja - 300 mg. Monopreparat
B12 MSE MAX
Wysoka zawartość: B12 (500 µg), B6 (10 mg), biotyny (1000 µg) i kwasu foliowego (800 µg)
Reklama
EnzOmega MSE
Naturalne, najwyższej czystości KWASY OMEGA 3. Wysoka porcja 750 mg
Magnez MSE
Naturalny magnez o przedłużonym uwalnianiu. Wysoka porcja - 300 mg. Monopreparat
B12 MSE MAX
Wysoka zawartość: B12 (500 µg), B6 (10 mg), biotyny (1000 µg) i kwasu foliowego (800 µg)
Witamina C MSE matrix
Lewoskrętna witamina C o przedłużonym uwalnianiu - aż do 8 godz. 500 mg
Redakcja:
mail: redakcja@mito-med.pl
Reklama:
mail: reklama@mito-med.pl
2017 © Mito Med